Tak Polacy robią zdjęcia swoimi smartfonami. Dla niektórych wyniki raportu będą zaskoczeniem

4 minuty czytania
Komentarze

Fotografia mobilna, czyli taka, do której wykorzystujemy smartfona, stała się wyjątkowo popularna. Jak bardzo? To pokazuje raport „Zwyczaje użytkowników smartfonów związane z korzystaniem z aparatu fotograficznego” stworzony dla OPPO przez ARC Rynek i Opinia, a którego współtworzeniu uczestniczyła także redakcja Android.com.pl.  Sprawdźmy więc, jak faktycznie wyglądają nasz zwyczaje, jeżeli chodzi o korzystanie z aparatów w smartfonach.

Zwyczaje użytkowników smartfonów związane z korzystaniem z aparatu fotograficznego

Fot. OPPO materiały prasowe

Smartfon z dobrym aparatem to dziś dla wielu osób podstawa, jeżeli chodzi o wybór kolejnego urządzenia. Aparaty w smartfonach stają się coraz lepsze, a co za tym idzie, coraz przystępniejsze dla ogółu społeczeństwa. Nie trzeba już nosić ze sobą dodatkowego sprzętu podczas wyjazdów na wakacje, choć oczywiście lustrzanki czy nawet same aparaty cyfrowe dalej na rynku funkcjonują i radzą sobie całkiem dobrze. Jednak sam fakt, że w kieszeni czy torebce możemy mieć zawsze pod ręką dobry aparat w telefonie, zmieniło to, jak ogólnie podchodzimy do fotografii mobilnej. Bądźmy szczerzy. Czy przed erą aparatów w smartfonach ktoś w ogóle przechowywał 5000 zdjęć? Zapewne nie, a dziś taką liczbę fotografii na swoich smartfonach przechowuje nawet jedna czwarta z przebadanych osób (grupa wiekowa 18-24 lata).

Fot. OPPO materiały prasowe

Jak ważny jest dobry aparat w telefonie? Bardzo, ponieważ dla 79 proc. Polaków ważne jest, by ich smartfon miał wysokiej jakości aparat fotograficzny, choć ważniejsze jest to, by jego obsługa była intuicyjna (86 proc.). Na łatwość fotografowania zwracają uwagę głównie młodsi użytkownicy smartfonów (18-24 lata). Co ciekawe, większość z nas (ponad połowa) uważa, że robi dobre zdjęcia i to niezależnie od tego w jakiej grupie wiekowej się znajdujemy. Zaledwie 5 proc. przebadanych twierdzi, że robią zdjęcia na niskim poziomie. Ciekawe jest też to, że młodsi użytkownicy smartfonów robią fotografie głównie w orientacji pionowej (66 proc.), co spowodowane jest oczywiście portalami social mediowymi, gdzie to jest główny format. W starszych grupach wiekowych więcej osób korzysta z orientacji poziomej, ale też nie wszyscy (18 proc. w grupie wiekowej 35-55 lat).

Zdjęcia robimy niemal codziennie (21 proc.) i o wiele częściej decydujemy się na robienie fotografii (65 proc.), niż nagrywanie wideo (32 proc.). Najbardziej nas denerwuje to, że zdjęcia wychodzą kiepsko w gorszym oświetleniu (40 proc.) oraz to, że są problemy z ostrością (37 proc.).

Jakie funkcje są ważne dla Polaków w aparatach?

Fot. OPPO materiały prasowe

Okazuje się, że liczba obiektywów w smartfonie ma kluczowe znacznie dla  aż 53 proc. przebadanych, co ma wpływać na jakość samych zdjęć (57 proc.). Co ciekawe, już 63 proc. z przebadanych ma problem z określeniem nazw tych obiektywów. Zaledwie dla 3 proc. z przebadanych liczba obiektywów nie ma znaczenia, ponieważ „liczy się jakość obiektywów, a nie ich liczba”. Wśród najważniejszych funkcji w aparacie wskazywano tryb automatyczny, filtry oraz efekty od późniejszej obróbki. Często korzystamy z trybu portretowego czy nocnego. Istotna jest również intuicyjna obsługa, na co zwraca uwagę aż 86 proc., co najmocniej zaznaczono w młodszej grupie odbiorców.

W większości przechowujemy nasze zdjęcia w telefonie (57 proc.). 31 proc. z przebadanych ma w nim od około 100 do 499 zdjęć, 17 proc. – od około 500 do 999 zdjęć, natomiast 16 proc. – od 1000 do 2999 zdjęć. Tylko 130 osób z 1000 przebadanych gromadzi 3000 i więcej fotografii. Ponad jedna trzecia Polaków przegrywa fotografie na kartę pamięci lub dysk laptopa/komputera, a najpopularniejszą aplikacją do przesyłania zdjęć innym osobom jest… Messenger (70 proc.). Dalej znalazły się tradycyjne wiadomości (47 proc.), Whatsapp (40 proc.) oraz Instagram (34 proc.).

Ile jesteśmy w stanie wydać na smartfona z dobrym aparatem? Średnia kwota to 2742 złote. Odrobinę więcej, bo ponad 3000 złotych skłonne są zapłacić osoby w wieku 25-34 lata oraz ci, którzy wysoko oceniają swój poziom umiejętności. Od 3600 zł do 4200 zł na telefon wydałoby tylko 7 proc. badanych, natomiast od 4 300 zł do 4 900 zł zaledwie 4 proc. Przy okazji warto sprawdzić też nasz ranking smartfonów do 2000 zł, ale też i ranking smartfonów do 3000 zł, bo tam znajdziecie sprzęty z dobrymi aparatami.

Źródło: OPPO materiały prasowe, fot. Depositphotos/gregorylee

Motyw