Osoba trzymająca paszport i bilet lotniczy w jednej ręce oraz telefon komórkowy w drugiej, stojąca przy oknie w hali lotniska.

Kolejny krok do likwidacji gotówki za nami. Cyfrowe paszporty już na pierwszym lotnisku w Europie

3 minuty czytania
Komentarze

Już niedługo pierwsi Europejczycy wypróbują najnowsze rozwiązanie, które ma ułatwić podróżowanie samolotami. Cyfrowy paszport, który będzie dokumentem zapisanym w telefonie, można zeskanować na lotnisku i przejść kontrolę graniczną bez posiadania papierowej wersji książeczki. Z elektronicznego odpowiednika skorzystają obywatele Finlandii na lotnisku w Helsinkach. To kolejny zrealizowany etap unijnego projektu całkowitego wyeliminowania fizycznych dokumentów oraz waluty i zastąpienia ich cyfrowymi odpowiednikami.

Wirtualne portfele coraz bliżej

Digitalizacja dokumentów osobistych i waluty to procesy, których już nie da się zatrzymać. Unia Europejska pracuje nad cyfrową walutą, która miałaby być wirtualnym odpowiednikiem gotówki. W przygotowaniu jest także cyfrowy identyfikator dla wszystkich obywateli Unii, a prace nad nim mają być zakończone w 2030 roku.

Oczywiście od początku, kiedy tylko pojawiły się plany na wprowadzenie wirtualnych odpowiedników pieniędzy i dokumentów, wypływają także fundamentalne pytania dotyczące bezpieczeństwa takich rozwiązań. W końcu poufne informacje milionów ludzi dostępne w jednej bazie to idealny cel dla cyberprzestępców. Nie braknie także słów krytyki dotyczących możliwości centralnego sterowania pieniądzem i naszymi oszczędnościami przez Banki Centralne. Zresztą znamy już jeden incydent z Brazylii, gdzie w kodzie cyfrowej waluty odkryty został fragment sugerujący, że instytucja będzie mogła zamrażać konta obywateli.

Digitalizacja w Polsce

U nas także nie brakuje kroków wprzód – nowa aktualizacja mObwywatela zapewnia Polakom mDowód, czyli wirtualny odpowiednik dokumentu, którym bez problemu możemy posługiwać się jak „plastikiem” na terenie całego kraju. Z doświadczenia powiem też, że w Polsce dobrze działa platforma rządowa połączona z Profilem Zaufanym i Internetowym Kontem Pacjenta – uwierzcie, że w porównaniu do innych krajów europejskich, pod kątem digitalizacji i możliwości sprawdzania danych i załatwiania spraw urzędowych przez internet, mamy się czym pochwalić.

Pierwszy cyfrowy paszport dla Finlandczyków

Kolejnym krokiem do cyfryzacji jest umożliwienie podróżnym poruszanie się po innych krajach bez konieczności posiadania papierowego dokumentu paszportowego. Mając elektroniczny odpowiednik w telefonie, minimalizujemy ryzyko zgubienia czy zniszczenia dokumentu tożsamości niezbędnego obecnie do przekraczania granic poza Unią Europejską.

Choć informujemy was, że pierwsze takie testy przeprowadza Finlandia, szczerze mówiąc nie ma się co sugerować miejscem – zacznie lotnisko w Helsinkach, ale zaraz pojawią się kolejne kraje chętne do wypróbowania podobnych rozwiązań. Od 28 sierpnia obywatele Finlandii, którzy lecą linią Finnair do Londynu, Manchesteru i Edynburga, mogą skorzystać z opcji testowego cyfrowego portfela. Jak czytamy na X Straży Granicznej Finlandii, podróżujący będą mogli zarejestrować się jako dobrowolni użytkownicy nowej funkcji.

 To cyfrowa wersja paszportu fizycznego, która jest równie niezawodna. Umożliwia sprawne i szybkie przekraczanie granicy bez narażania bezpieczeństwa.

Straż Graniczna Finlandii na X

Testy w Finlandii są wynikiem projektu Komisji Europejskiej dotyczącego DTC (Digital Travel Credentials). Kolejny krajem, który ma umożliwić obywatelom podróżowanie z cyfrowym paszportem „w wersji beta”, ma być Chorwacja. Oczywiście obawy dotyczące bezpieczeństwa danych są podobne jak w przypadku Digital ID czy innych cyfrowych dokumentów. Mimo zapewnień o bardzo zaawansowanych środkach ochrony informacji zawsze istnieje ryzyko ich wycieku lub kradzieży.

Źródło: X, oprac. własne

Motyw