chiny

Rosja banuje, Rosja karze. Wikipedia, Apple i Reddit na celowniku

4 minuty czytania
Komentarze

Rosja nakłada kary na serwis Reddit, Apple i Wikipedię za nieusuwanie „fałszywych” treści związanych z inwazją na Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie nie znosi krytyki i wolności słowa — zwłaszcza tych, które związane są z wojną „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.

Rosja, propoganda i cenzura

Rosyjska propaganda przedstawia wojnę jako konieczny krok w celu demilitaryzacji i „denazyfikacji” Ukrainy. Rosja twierdzi, że Ukraina jest kontrolowana przez neonazistów i że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. Ale zagraniczne serwisy i firmy nie przedstawiają takiej wersji wydarzeń.

Dlatego Rosja od miesięcy blokuje wiele stron głoszących treści niezgodne z rosyjską narracją, a także nakłada kary finansowe za nieprzestrzeganie prawa. W ostatnim czasie kary finansowe otrzymał Reddit, Apple i Wikipedia za nieusuwanie treści, które kraj ten uznaje za „zakazane” i „fałszywe” w związku z inwazją na Ukrainę (i nie tylko).

Zmiany w rosyjskim prawie po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. o godzinie 4:00 czasu moskiewskiego. W tym dniu siły rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od północy, wschodu i południa. I w niedługim czasie Moskwa wprowadziła szereg zmian w prawie, których celem było wzmocnienie kontroli rządu nad społeczeństwem i ograniczenie wolności słowa.

stop war ukraine rosja irbil jaworowo bron fosforowa

Moskiewski rząd wprowadził na przykład zakaz rozpowszechniania „fałszywych” informacji o rosyjskiej armii. Zakaz ten jest interpretowany bardzo szeroko i może dotyczyć nawet informacji, które są obiektywnie prawdziwe, ale niekorzystne dla rosyjskiej armii. Za złamanie tego zakazu grozi do 15 lat więzienia. Kolejny jest zakaz dotyczący używania symboli „neonazistowskich”, takich jak flaga Ukrainy. Zakaz ten jest również interpretowany bardzo szeroko i może dotyczyć nawet używania symboli, które nie mają nic wspólnego z neonazistami. Za złamanie tego zakazu grozi do 3 lat więzienia.

Pojawił się też zakaz prowadzenia działalności gospodarczej bez zgody władz, który ma na celu utrudnienie działalności organizacji pozarządowych i niezależnych mediów, zwiększono też uprawnienia służb specjalnych, które mogą w szerszym stopniu inwigilować obywateli i represjonować osoby, które są uważane za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Rosja wprowadziła również szereg innych zmian, które mają na celu ograniczenie wolności słowa i swobody zgromadzeń (zakaz organizowania demonstracji bez zgody władz, zwiększenie kar za udział w protestach czy zakaz używania internetu do rozpowszechniania „fałszywych” informacji). Są one krytykowane przez organizacje międzynarodowe i obrońców praw człowieka. Zostały one uznane za naruszenie praw człowieka i wolności obywatelskich.

Czym podpadł Reddit?

Serwisowi Reddit grozi pierwsza w historii kara od Rosji za nieusunięcie treści, które Moskwa uznaje za dyskredytujące rosyjską armię. Jak podaje Reuters, Redditowi groziła kara 4 mln rubli (ok. 170 tys. złotych) za nieusunięcie „świadomie fałszywych informacji” o działaniach Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej, treści dyskredytujących Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej i innych „ekstremistycznych informacji”. Ostatecznie kara została nałożona, ale obniżono ją do 2 milionów rubli.

Kara dla Apple

Reddit nie jest jedyną firmą technologiczną, na którą nałożono karę przez Rosję w tym miesiącu. Apple i Wikipedia zostały również oskarżone o nieusuwanie tak zwanych fake newsów. W przypadku firmy z Cupertino dotyczyło to materiałów na Apple Podcasts, które, według rosyjskiego regulatora mediów Roskomnadzor zostały uznane za mające na celu destabilizację sytuacji politycznej w kraju. Apple zostało ukarane grzywną w wysokości 400 000 rubli, czyli około 17 tys. złotych.

Kolejna kara dla Wikipedii

Podczas gdy kary nałożone na Reddita i Apple były pierwszymi, jakie te firmy otrzymały od Rosji, grzywna w wysokości 3 milionów rubli (około 128 tys. złotych) nałożona na Wikimedia Foundation, właściciela Wikipedii, jest kolejną karą w ciągu ostatnich miesięcy. Organizacja została ukarana za nieusunięcie „zakazanych” treści związanych z rosyjską armią. Według Interfax to dziesiąty raz, gdy Wikipedia została ukarana grzywną w 2023 roku. Łącznie kary osiągnęły 15,9 mln rubli (ok. 680 tys. złotych).

W ciągu ostatnich kilku lat największe serwisy internetowe — Google, Telegram, Facebook, Twitter i TikTok — były wielokrotnie ścigane w Rosji za nieusuwanie zabronionych treści. Sytuacja, jak widać, nie ulega zmianie.

Źródło: Techspot

Motyw