Mark Zuckerberg VoiceBox

Meta i Microsoft łączą siły. Za darmo udostępniono nowy model językowy LLaMa2

2 minuty czytania
Komentarze

Meta Marka Zuckerberga udostępnia bezpłatnie komercyjną wersję swojego modelu językowego LLaMa 2. Dostęp będzie można uzyskać za pośrednictwem Microsoft Azure i Windows, a także Amazon Web Services i Hugging Face.

LLaMa 2 udostępniona w modelu open source

Od kilku miesięcy różne branże i prywatni użytkownicy sprawdzają możliwości chatbotów AI. Do dyspozycji w języku polskim mamy m.in. ChatGPT i Google Bard, choć w porównaniu tej dwójki, Bard wypada nieco słabiej.

Do tego grona dołącza także firma Marka Zuckerberga. Duże zmiany w przedsiębiorstwie z resztą nie zaczęły się dzisiaj – niedawno wprowadzono Meta Verified, płatną subskrypcję Facebook i Instagram, a potem na rynku pojawiła się konkurencja dla Twittera – platforma społecznościowa Threads, która chwilę po premierze zgromadziła ponad 100 milionów użytkowników.

Meta we współpracy z Microsoft

Meta udostępniła bezpłatnie swój duży model językowy LLaMA 2 do użytku komercyjnego i badawczego. Firma poinformowała o tym na wydarzeniu Microsoft Inspire, zwracając uwagę na wsparcie dla Azure i Windows oraz zacieśniające się wieloletnie partnerstwo między dwoma przedsiębiorstwami.

Od teraz LLaMA 2 jest dostępna w katalogu modeli Azure AI, umożliwiając programistom korzystającym z platformy wykorzystywanie natywnych dla chmury narzędzi. Model jest również zoptymalizowany do działania lokalnie w systemie Windows, zapewniając specjalistom bezproblemowy przepływ pracy.

Open source napędza innowacje, ponieważ umożliwia wielu programistom tworzenie nowych technologii. Wierzę, że odblokowałoby to większy postęp, gdyby ekosystem był bardziej otwarty.

Współpracujemy z firmą Microsoft, aby wprowadzić LLaMa 2 – następną generację naszego modelu języka open source. LLaMa 2 będzie dostępny bezpłatnie do celów badawczych i komercyjnych.

– napisał Zuckerberg w poście na Facebooku. 

Warto wspomnieć, że Microsoft wspiera także technologię OpenAI w Azure. Różne modele językowe dostępne w obrębie tej samej platformy mają zapewnić programistom większą personalizację do pracy ze sztuczną inteligencją.

LLaMA 2 zawojuje rynek?

Jak podaje Meta, już na pierwszą wersję tego dużego modelu językowego (LLaMA 1) było duże zapotrzebowanie – zarejestrowano ponad 100 000 próśb o dostęp. A edycja z „dwójką” ma szanse powtórzyć, a nawet przebić ten sukces, sądząc po tym, że została przeszkolona na 40% większej ilości puli danych niż jej poprzedniczka, z ponad milionem adnotacji dodanych przez użytkowników w celu poprawy działania systemu.

fot. Meta

Zgodnie z oświadczeniem Meta, model językowy LLaMA 2 będzie także dostępny za pośrednictwem AWS, Hugging Face i innych dostawców.

Źródło: Meta

Motyw