Niepokojące doniesienia napływają od użytkowników serwisu OLX, którzy otrzymują w ostatnim czasie SMS-y z nietypowego numeru. Oszuści próbują się podszyć pod platformę i wyciągnąć dane nieostrożnych osób. Dla tych, którzy dadzą się nabrać, może to być bardzo kosztowna pomyłka… O trwającej kampanii dowiedzieliśmy się dzięki jednemu z użytkowników serwisu Wykop, niedługo później podobny proceder opisał także serwis dobreprogramy.pl.
Oszustwo OLX – Spis treści
SMS-owe niebezpieczne cyberataki
Oszustwa SMS-owe to znana historia. Najczęściej wykorzystany jest w nich phishing, czyli sposób na wyłudzanie haseł, numerów kart kredytowych i innych poufnych informacji przez podawanie się za zaufaną instytucję lub firmę w e-mailu czy wiadomości tekstowej. Ostatnio na celowniku byli klienci popularnego banku, a nawet osoby korzystające z usług paczkomatów InPost oraz Polacy, którzy otrzymali wiadomość od ZUS-u.
Uważaj na podejrzane linki
Tym razem także chodzi o podszywanie się pod popularną platformę sprzedażową, z której korzysta codziennie wielu Polaków – OLX. Poprzednia kampania pozwalała oszustom jako nadawcę umieścić oficjalną nazwę internetowej platformy handlowej, co skutkowało pojawianiem się fałszywych SMS-ów w rzeczywistym wątku w skrzynce odbiorczej na naszym smartfonie, obok wiarygodnych wiadomości wysłanych automatycznie przez aplikację.
Teraz system działania się zmienił i na swoich telefonach możemy zobaczyć podejrzane wiadomości SMS z nadawcą, który wyświetla się jako numer „000”. To jednak treść powinna nas zaalarmować – nie różni się bowiem od innych ataków phishingowych. Podobnie jak w przypadku ostatniej sprawy z próbą oszustwa związaną z platformą Allegro, otrzymujemy SMS-a z nakazem kliknięcia link. Tym razem to nie „straszak”, że zapomnieliśmy dopłacić kilku złotych, ale informacja, że to nam ktoś jest winny pieniądze. Mamy „wybrać bank, aby otrzymać płatność za towar i etykietę”.
[OLX] Klient zapłacił za towar i dostawę! Kliknij na link, wybierz bank i zaloguj, aby otrzymać płatność za towar i etykietę: https://564s.bio/heb0dL
treść fałszywego SMS-a
5 sposobów na to, aby lepiej zabezpieczać się przed cyberatakami i phishingiem
Nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed oszustwem internetowym, ponieważ przestępcy ciągle znajdują nowe metody na uśpienie naszej czujności. Ale za to możemy poprawić ochronę naszych danych i podjąć niezbędne kroki zwiększające nasze bezpieczeństwo w sieci.
- Zaktualizuj oprogramowanie: Instalowanie najnowszych wersji systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, oprogramowania antywirusowego i innych aplikacji mogą pomóc w ochronie przed najnowszymi zagrożeniami. Twórcy oprogramowania często wydają poprawki dotyczące bezpieczeństwa, reagując na zmieniające się metody cyberataków.
- Używaj silnych, unikalnych haseł: Hasła są pierwszą linią obrony przed nieautoryzowanym dostępem. Korzystanie z trudnych do złamania kodów dostępu, innych dla każdego konta (oraz regularna ich zmiana), mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem jest także instalacja specjalnego programu – menadżera haseł, który może ułatwić zarządzanie loginami i hasłami.
- Włącz dwuetapowe uwierzytelnianie (2FA): Dwuetapowe uwierzytelnianie dodaje dodatkowy poziom zabezpieczeń do konta, wymagając od użytkownika podania innej metody logowania, np. e-maila i numeru telefonu.
- Bądź ostrożny przy otwieraniu wiadomości e-mail i linków: Nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanych nadawców, nie klikaj w podejrzane linki i nie udostępniaj swoich danych osobowych, chyba że jesteś absolutnie pewien, że strona, na którą przekierowuje cię link, jest autentyczna.
- Nie korzystaj z sieci Wi-Fi do przeprowadzania ważnych transakcji lub logowania się na konta: Publiczne sieci Wi-Fi mają często niski poziom zabezpieczeń i mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców do przechwycenia danych. Unikaj łączenia się z takimi sieciami w trakcie przeprowadzania transakcji finansowych lub innych czynności wymagających podania wrażliwych danych.
Zobacz, jak zabezpieczyć się przed atakiem hakera na poniższym wideo:
Źródło: dobreprogramy.pl, oprac. własne
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.