Fałszywe SMS InPost

InPost ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jak już wielokrotnie podkreślałem czasy pandemii to istne żniwa dla oszustów działających w sieci. Uwagę zwraca na to InPost, który odnotował wzmożoną liczbę zgłoszeń takiego procederu. Oszuści zwykle zgłaszają potrzebę dodatkowej dopłaty do przesyłki. Grożą przy tym, że jeśli ta nie zostanie uiszczona, to nasza paczka wróci do nadawcy. Zwykle są to niewielkie kwoty, w okolicach 1 PLN. Dlatego też ludzie chętnie klikają w zamieszczony link, żeby oszczędzić sobie kłopotów.

Fałszywe SMS InPost

Fałszywe SMS InPost

Tak naprawdę właśnie w ten sposób się w nie wpędzają. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu InPostu:

W związku z pojawiającymi się coraz częściej atakami phishing SMS, w których cyberprzestępcy podszywają się pod InPost i wysyłają niebezpieczne linki z informacją o dopłatach za dezynfekcję paczki, przypominamy:

InPost nigdy nie wysyła informacji o dopłatach w wiadomościach SMS!

Informujemy ponadto, że nie wysyłamy żadnych informacji mających na celu weryfikację paczek ze względu na zagrożenie koronawirusem. Kliknięcie linku grozi zainfekowaniem telefonu szkodliwym oprogramowaniem.

Zobacz też: Wielkanoc spędziliśmy odpowiedzialnie – Plus ma na to twarde dowody

Warto dodać, że szkodliwe oprogramowanie to tylko jeden z możliwych scenariuszy. Taki link może nas także zabrać do fałszywej strony do dokonywania płatności, która przekona nas do podania naszych danych logowania do banku. W ten sposób będą oni mogli się dostać do naszego konta i je wyczyścić. W takim wypadku warto mieć włączone logowanie dwuetapowe. Nie traktujmy go jednak jako pewnego zabezpieczenia przed takimi atakami. Takie podejście usypia czujność. InPost dodatkowo przypomina, żeby instalować jego aplikację tylko z pewnych źródeł. Należą do nich Sklep Play, App Store i Huawei AppGallery. Firma podkreśla, że każdy, kto zainstalował aplikację z innego źródła, powinien niezwłocznie przywrócić swój smartfon do ustawień fabrycznych.

Źródło: InPost

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy