logo play, biały napis na fioletowym tle
LINKI AFILIACYJNE

Play poprawia zasięg w mniejszych miejscowościach. Internet będzie ponoć wyraźnie szybszy

5 minut czytania
Komentarze

Play nadal rozbudowuje swoją infrastrukturę telekomunikacyjną. Fioletowy operator stawia na poprawę zasięgu LTE. Standard ten od niedawna jest dostępny w kolejnych miejscowościach.

Play zwiększa zasięg LTE

W czerwcu 2023 roku Play uruchomił 74 stacje bazowe. To o 17 stacji więcej, niż w tym samym miesiącu, ale rok wcześniej. W całej pierwszej połowie 2023 roku fioletowy operator oddał o ponad 100 stacji bazowych więcej, niż przez pierwsze sześć miesięcy 2022 roku. Takie działania przekładają się na poprawę zasięgu LTE.

Czerwiec był dla nas bardzo udany. Jak co miesiąc, sporo nowych stacji udało nam się uruchomić w dużych miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku. Cieszy nas też, że tuż przed wakacjami poprawiliśmy nasz zasięg w miastach chętnie wybieranych przez turystów na letni wypoczynek takich, jak Darłowo i Świnoujście (woj. zachodniopomorskie) czy Słupsk (woj. pomorskie). W czerwcu poprawiliśmy też nasz zasięg w tzw. „obwarzanku warszawskim” czyli miejscowościach okalających stolicę – nowe obiekty powstały m.in. w Starych Babicach, Otwocku, Konstancinie-Jeziornej czy Lesznowoli.

– wyjaśnia Play.

Oprócz poprawy zasięgu w miejscowościach, gdzie LTE docierało już wcześniej, Play zadbał też o to, by szybki internet mobilny pojawił się w nowych miejscach. Poniżej lista miejscowości powyżej tysiąca mieszkańców, w których ostatnio pojawiło się fioletowe LTE.

województwoGminaMiejscowość
lubelskieJastkówDąbrowica
łódzkieKleszczówŁękińsko
małopolskieBorzęcinPrzyborów
mazowieckieBłonieBieniewice
podkarpackieWiązownicaPiwoda
śląskieSiewierzBrudzowice
śląskieBrennaBrenna
śląskiePszczynaJankowice
śląskieMilówkaKamesznica
świętokrzyskieBogoriaBogoria
warmińsko-mazurskieIłowo-OsadaNarzym
wielkopolskieObornikiKowanówko

Jeśli zastanawiasz się, jak cenowo wypadają propozycje Play na tle taryf od innych operatorów, zajrzyj do naszego porównania ofert na kartę. Z kolei jeśli nie wiesz, jaki telefon wybrać, przejrzyj nasze rankingi smartfonów do 1000 zł i najlepszych smartfonów.

Popularność operatorów w Polsce – gdzie znajduje się obecnie Play?

Na koniec 2022 roku działało 126 przedsiębiorców telekomunikacyjnych w Polsce, ale tylko cztery z nich posiadały własną infrastrukturę: Plus, Play, Orange oraz T-Mobile. Reszta korzystała z sieci wybranego partnera technologicznego.

Zgodnie z Raportem o stanie rynku telekomunikacyjnego wydanym przez UKE, największym operatorem pod względem liczby użytkowników jest Play, z udziałem w rynku wynoszącym 30,2%. Orange zajmuje drugie miejsce z 26,6% udziału, a Plus jest na trzecim miejscu z 20,4% udziału. T-Mobile, z udziałem 19,2%, jest na czwartym miejscu. Udział Play i T-Mobile wzrósł w porównaniu do 2021 roku, podczas gdy udziały Plusa i Orange spadły. Udział mniejszych telekomów również zmniejszył się, wynosząc łącznie 3,5% w 2022 roku.

LTE – na czym polega ta technologia i co daje?

lte play

LTE ( z angielskiego – Long-Term Evolution) to standard technologii bezprzewodowej zaprojektowany do obsługi prędkości przesyłu danych znacznie większych, niż te dostępne w technologiach 3G. Często określany jest jako technologia 4G, chociaż technicznie nie spełniało wszystkich kryteriów dla tej klasyfikacji, dopóki nie wprowadzono technologii LTE-Advanced.

LTE zostało zaprojektowane dla szybkiego, bezprzewodowego dostępu do internetu zarówno dla urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. Pozwala na strumieniowe przesyłanie danych, audio i wideo na smartfonach i innych urządzeniach mobilnych z wyższą jakością i prędkością.

Podstawowe korzyści z korzystania z LTE obejmują:

  1. Większe prędkości: LTE oferuje większe prędkości pobierania i wysyłania danych, co pozwala użytkownikom na szybsze pobieranie aplikacji, muzyki, filmów oraz na szybsze przesyłanie zdjęć i filmów.
  2. Niższe opóźnienia: LTE ma również znacznie niższe opóźnienia (czas reakcji) niż technologie 3G, co jest szczególnie ważne dla aplikacji wymagających szybkiego przesyłania danych, takich jak gry online, videoconferencing czy VoIP.
  3. Lepsze połączenia: LTE oferuje lepszą jakość rozmów, co przekłada się na czystszy dźwięk i lepszą jakość obrazu w przypadku rozmów wideo.
  4. Większa przepustowość: LTE może obsługiwać większą liczbę użytkowników jednocześnie, co jest kluczowe w miejscach publicznych, gdzie wiele osób korzysta z sieci komórkowej.
  5. Efektywność energetyczną: LTE jest bardziej efektywne pod względem energii w porównaniu do poprzednich technologii, co przekłada się na dłuższą żywotność baterii urządzeń mobilnych.

Chociaż LTE oferuje te korzyści, warto zauważyć, że rzeczywiste prędkości i jakość połączenia mogą zależeć od wielu czynników, takich jak siła sygnału, liczba użytkowników sieci w danym momencie oraz warunki geograficzne. Poza tym wiele z tych korzyści robiło szczególne wrażenie w porównaniu do standardu 3G… z którego część operatorów już rezygnuje. Koniec 3G w Polsce jest już praktycznie przesądzony. Dziś LTE jest już w zasadzie normą, a wyraźnie większe możliwości w tym zakresie oferuje kolejna generacja sieci mobilnej – 5G.

źródło: Blog Play

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw