Polska

Polska w roku 2030 według AI. Tak ma zmienić się twoje życie

2 minuty czytania
Komentarze

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakim krajem może być Polska 2030 roku? Jeszcze większa polaryzacja społeczeństwa, niebotyczne ceny mieszkań i samochodów, absolutny brak wzajemnego zrozumienia między wsią i miastem, a także między bogatymi i ubogimi. Tak, to jestem w stanie sobie wyobrazić. Sztuczna inteligencja generująca obrazy jednak nie potrafi. Ona widzi świat przyszłości w chłodnych, lecz mniej złowieszczych barwach.

Wizja sztucznej inteligencji mogłaby się spełnić, gdyby Polska zaczęła ją realizować w 1989 roku

Jeżeli istnieje w Polsce miejsce, które ma cień szansy, by wyglądać w 2030 r. jak z powyższej miniatury, jest to… Warszawa. A i to jest ogromna wiara w możliwości naszego kraju, gdyż to już za 6,5 roku! 2030 rok jest już bliżej nas, niż pierwsza prezentacja iPhone (2007) czy też premiera PlayStation 4 (2013). Może gdybyśmy jeszcze intensywniej modernizowali kraj od 1989 r., to bylibyśmy w stanie zbliżyć się do wizji AI.

Spróbujmy jednak rozebrać to, co widzimy na czynniki pierwsze. Przede wszystkim, futurystyczne, neonowe tramwaje oraz bardzo szerokie chodniki dla ludzi. Samochody stały się dobrem ekskluzywnym dla bogaczy, stąd bardzo ograniczona przestrzeń dla tych środków transportu.

Zwróćcie jeszcze uwagę na pewien pozytywny aspekt — brak reklam i billboardów. Czyżby uchwały środowiskowe zyskały taką popularność, że i w Polsce miasta nie będą już oszpecone reklamami sieci komórkowych i producentów smartfonów? Na pewno chciałbym żyć w takiej rzeczywistości.

Sztuczna inteligencja daje również szansę krajom afrykańskim. Oto wizja Eswatini na 2030 rok (fot. AI Imaginary World / YouTube)

Nie tylko Polska nie ma szans. Komentujący piszą jasno — może tak będzie w 2050 roku

Wystarczy spojrzeć na kilka komentarzy pod filmem pokazującym dzieła sztucznej inteligencji, by widzieć, że osoby komentujące nie podzielają entuzjazmu AI. „Nie sądzę, żeby nasza planeta wyglądała tak do 2075 roku” – pisze jedna z osób. Warto też na przykład spojrzeć, że Indie są wygenerowane tak, jakby były z… przeszłości, i to dalekiej! Polska może i prezentuje się futurystycznie, ale też nierealnie.

Starożytne Indie z lekkim twistem od AI (fot. AI Imaginary World / YouTube)

Obejrzyjcie film przygotowany przez kanał AI Imaginary World i powiedzcie, czy któryś z krajów ma szansę spełnić wizję sztucznej inteligencji na 2030 rok? Jedno jest pewne, Polska nie będzie jednym z nich.

zdjęcie główne: AI Imaginary World / YouTube

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw