Jak uruchamiać gry z PS4 na PS5?

Gry z PS4 na PS5. Jak uruchamiać je poprawnie? Prawdopodobnie robisz to źle

6 minut czytania
Komentarze

Wkładasz płytę i grasz, prawda? Niestety, granie na konsolach już nie jest tak proste, jak kiedyś. Choć wsteczna kompatybilność PlayStation 5 z grami na PlayStation 4 to niewątpliwy atut najnowszego sprzętu Sony, jej obecność rodzi mnóstwo zakłopotania i konfuzji. Jedna gra może być dostępna aż kilku wersjach, przez co trudno wiedzieć, którą z nich rzeczywiście należy odpalić. Z tym poradnikiem jednak zawsze będziesz wiedział, jak uruchamiać gry z PS4 na PS5.

Wprowadzenie, czyli inspiracje do poradnika

PlayStation 5, PlayStation 4
Sackboy: Wielka Przygoda na PS4 oraz Ratchet & Clank: Rift Apart na PS5. Pudełka raczej łatwo odróżnić przez różnicę w kolorze górnego paska

Gdy PlayStation 5 ukazało się na rynku, wiele producentów i wydawców zdecydowało się wypuścić dla graczy ulepszone wersje tytułów z PlayStation 4. Takie wydania zazwyczaj zwiększały w grze prędkość wyświetlanej animacji, podbijały rozdzielczość do natywnego 4K, a także dodawały wsparcie dla funkcji dźwięku przestrzennego oraz specyficznych kontrolera DualSense, obsługującego haptyczne wibracje oraz adaptacyjne triggery.

Czy takie aktualizacje są bezpłatne? Zazwyczaj tak, choć są pewne wyjątki. Chociażby samo Sony, które od momentu premiery Gran Turismo 7 jednorazowo pobiera dodatkowe 40 złotych opłaty za możliwość uruchomienia gry w wariancie na PlayStation 5, jeśli wcześniej posiadaliśmy tę samą grę na PlayStation 4.

Inspiracją dla tego poradnika okazała się jednak inna gra, Destiny 2. Choć ta otrzymała natywną wersję na PlayStation 5 w listopadzie 2020 roku, wielu graczy dalej nieświadomie uruchamia wydanie z PlayStation 4. Tych osób jest na tyle dużo, że Bungie poinformowało świat o tej sytuacji za sprawą swojego bloga. To pozwala mi przypuszczać, że jeszcze wiele ludzi może nie wykorzystywać w pełni potencjał swojej PlayStation 5. A szkoda, po coś w końcu kupiliście ten next-gen! Nie przedłużając, sprawdźmy więc, na czym polega problem.

Jak uruchamiać gry z PS4 na PS5 – nośniki fizyczne

Największa farsa ma miejsce zdecydowanie wtedy, gdy zalegają nam na półce jakieś stare gry z PlayStation 4. Sposób ich działania na PlayStation 5 możemy podzielić na trzy proste kategorie:

  • brak dodatkowego wsparcia dla PS5 poza podstawową wsteczną kompatybilnością
  • aktualizacja dodająca wsparcie dla dodatkowych funkcji na PS5
  • osobna, natywna wersja gry, działająca na PS5

Zdecydowanie najłatwiej będzie to opisać na grach ekskluzywnych Sony. Przykładowo, takie tytuły jak God of War, Horizon Zero Dawn, Ratchet & Clank czy Days Gone otrzymały jedynie aktualizację, przez którą gra wykrywa fakt działania na PS5, odblokowując funkcje niedostępne na PS4, takie jak wyświetlanie obrazu w 60 kl./s. Taka pozycja dalej będzie mieć czarne oznaczenie PS4, gdy najedziemy na jej ikonkę po włożeniu płyty.

W przypadku pudełkowych wydań na PlayStation 4, na przodzie okładki, obok oznaczenia wiekowego, musi znaleźć się informacja o możliwości aktualizacji gry do natywnej wersji na PlayStation 5. Szkoda tylko, że możemy tu mówić również o płatnej aktualizacji…

Na rynku jest również dużo gier na PlayStation 4, które później otrzymały osobną, darmową i lepszą wersję na PlayStation 5. Jednakże nowa konsola Sony została wyposażona w tryb wstecznej kompatybilności, przez co sprzęt również pozwoli na uruchomienie starej wersji gry. To konkretne rozwiązanie sprawia, że niesamowicie łatwo się pomylić i odpalić aplikację, która będzie działać gorzej na naszej konsoli, mimo że mogłaby lepiej.

Jak więc zaradzić temu problemowi? Obok przycisku Kopiuj, wciskamy wielokropek. Z kontekstowego menu wybieramy pozycję Wyświetl Produkt. Konsola zabierze nas do PlayStation Store, w którym za darmo pobierzemy natywne wydanie Sackboy: Wielka Przygoda na PlayStation 5. Zatwierdzamy pobieranie i czekamy, aż tytuł zagości na naszej konsoli. Przy nazwie gry powinna pojawić się biała ikonka z napisem PS5.

Jak uruchamiać gry z PS4 na PS5 – dystrybucja cyfrowa

Choć podział, jaki zaproponowałem w sekcji o płytkach, pozostaje aktualny, zmienia się nieco jego identyfikacja. Jak widzieliście na wcześniejszych grafikach, przy nazwie każdej z gier wyświetla się logo, PS4, PS5 lub przełamane PS4/PS5. To ostatnie oczywiście sugeruje, iż gracz przy zakupie otrzyma dostęp do obydwóch wersji gry.

Tutaj nie ma na szczęście większej filozofii. Gdy wybierzemy interesującą nas pozycję, wystarczy się upewnić, iż przy zakupie widnieje białe logo PS5 lub czarno-białe logo PS4/PS5. Po prawidłowym zakończeniu transakcji sklep pozwoli nam wybrać wersję gry, którą chcemy pobrać. Podobny przypadek ma miejsce, gdy sięgniemy po tytuł z własnej cyfrowej biblioteczki.

Największa potencjalna trudność wynika tu z faktu, że Sony decyduje się umożliwiać uruchamianie wersji oprogramowania z PlayStation 4 na PlayStation 5, nawet gdy nowa konsola dostała już natywny port konkretnej gry. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby Sony blokowało dostęp do starego wariantu, zmuszając użytkownika do pobrania świeżej i lepsze wersji aplikacji.

Zakończenie i mała przestroga

Jeżeli osobna wersja gry na PlayStation 5 jest darmowa dla posiadaczy wersji z PlayStation 4, raczej nie powinniście napotkać dodatkowych problemów. Gdy taka aktualizacja jest jednak płatna, trzeba zachować ostrożność. Denerwujący jest przypadek takiego Mortal Shell, gdzie sklepowa ikonka ma łamane logo PS4/PS5. Po wejściu do niej jednak okazuje się coś zupełnie innego.

Mortal Shell na PlayStation 4 oraz Mortal Shell: Enhanced Edition na PlayStation 4 i PlayStation 5 to dwa zupełnie różne tytuły, przez co kupując jeden, nie otrzymamy dostępu do drugiego. Trzeba zwrócić ponowną uwagę na oznaczenia obok tytułu gry, by mieć absolutną pewność na temat planowanego zakupu.

Mam tylko nadzieję, że teraz już wiecie, jak uruchamiać gry z PS4 na PS5. Coraz częściej nie trzeba korzystać z trybu wstecznej kompatybilności w ogóle. Wydawcy śmielej decydują się na udostępnianie darmowych portów starszych gier, działających natywnie na PlayStation 5. Jeżeli więc kupowaliście dużo gier na PlayStation 4, fizycznie czy cyfrowo, z pewnością czeka na Was kilka aktualizacji, o których mogliście nie wiedzieć.

Szkoda, że ten system nie działa tak dobrze, jak w przypadku konsol rodziny Xbox. Technologia Smart Delivery sprawia, że platforma automatycznie pobiera najlepszą możliwą wersję gry dla posiadanej przez nas konsoli. Microsoft ma ich na rynku jeszcze więcej niż Sony, a potrafił ten problem rozwiązać sprawniej. To jest, jeśli deweloperzy i wydawcy nie próbują przesadnie kombinować.

Motyw