AI rozpozna, czy bliżej ci poglądami do PiS, PO, Lewicy czy Konfederacji. Wystarczy, że zobaczy twoją twarz

3 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja może określić nasze poglądy polityczne po jednym zdjęciu. Brzmi jak żart? Według naukowców przeprowadzających ostatnie badanie na podstawie fotografii zarówno kobiet, jak i mężczyzn, AI miało 61% skuteczność w określaniu, czy osoba opowiada się po stronie liberalnej czy konserwatywnej. Ciekawe, czy ta wiedza zostanie użyta przy następnych wyborach…

Poglądy polityczne wyczytane na twarzy?

Naukowcy od lat badają wpływ sztucznej inteligencji na różne obszary życia człowieka. Czasami ich odkrycia napawają nas niepokojem, bo jesteśmy w stanie wyobrazić sobie czarne scenariusze, kiedy innowacyjne narzędzia znajdą się w nieodpowiednich rękach.

Właśnie taki chwilowy niepokój odczułam, czytając najnowszy artykuł naukowy zespołu badaczy, psychologów i polilogów, którzy przeprowadzili analizę 3323 publicznie dostępnych zdjęć duńskich kandydatów w wyborach samorządowych w 2017 roku. Wyniki zarówno w przypadku mężczyzn i kobiet były zaskakujące – sztuczna inteligencja za pomocą sieci neuronowej, która skanowała wyrazy twarzy, potrafiła właściwie określić poglądy polityczne w ponad 60% przypadków.

fot. „Using deep learning to predict ideology from facial photographs”/nature.com

Od samego początku badacze bardzo ciekawie podeszli do zagadnienia, mając nadzieję na uzyskanie jak najbardziej miarodajnych wyników. Po pierwsze, wzięli pod uwagę, że scena polityczna w Danii nie jest bardzo spolaryzowana. Po drugie, jeśli wybory samorządowe nie stanowiły wyścigu politycznego wysokiej rangi, założyli, że twarze polityków dobrze odzwierciedlały poglądy polityczne zwykłych mieszkańców.

Metodologia i kryteria doboru uczestników

Ideologia każdego kandydata (dychotomicznie oceniana jako lewicowa lub prawicowa) została przypisana na podstawie partii, z ramienia której startował.

Zastosowano dodatkowe kryteria: m.in. wykluczono osoby z bardzo niewyraźnymi zdjęciami oraz kandydatów pozaeuropejskiego pochodzenia etnicznego, ponieważ byli oni 2,5 razy reprezentantami partii lewicowych. W puli nie pojawili się też mężczyźni z brodami, ponieważ ich obecność mogła wpływać na utrudnioną analizę mimiki twarzy.

fot. „Using deep learning to predict ideology from facial photographs”/nature.com

Do identyfikacji użyto Face API z Cognitive Services firmy Microsoft Azure. Głębokie uczenie się zwykle wymaga ogromnych ilości informacji do skutecznego szkolenia. Użyta przez badaczy sieć, tak jak wiele innych podobnych systemów, została zaprojektowana tak, by przyswajać nowe informacje w miarę zaznajamiania się z coraz większą liczbą danych. Pod uwagę wzięto zarówno mimikę twarzy, jak i jej morfologię.

AI zanotowało ponad 60% skuteczność

Wyniki na pełnej pierwotnej próbce zapewniły dokładność 61% zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W kolejnej próbie, po przeprowadzonej optymalizacji zdjęć, wynik dla mężczyzn był wyższy i wynosił 65%. Oczywiście na potrzeby niniejszego artykułu badanie opisane zostało przeze mnie w dużym skrócie. Dostęp do pełnej metodologii i wyników można uzyskać tutaj.

Duńscy kandydaci nie byli pierwsi

To nie pierwszy raz, kiedy wyciągnięto podobne wnioski. Jak podaje Dziennik Naukowy, uczeni z Uniwersytetu Stanforda w 2021 r. w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Scientific Reports” testowali sztuczną inteligencję oraz jej skuteczność w przewidywaniu, jakie poglądy polityczne mają badani. Wyniki analizy były zaskakujące – na podstawie pojedynczego zdjęcia AI potrafiło rozpoznać z ponad 70% dokładnością sympatie polityczne osoby z fotografii i określić, czy ma ona przekonania liberalne czy konserwatywne.

Źródło: Using deep learning to predict ideology from facial photographs, oprac. własne

Motyw