LINKI AFILIACYJNE

Europol włamał się do „bezpiecznego komunikatora”. Przestępcy myśleli, że są anonimowi

2 minuty czytania
Komentarze

Anonimowość w sieci nawet korzystając ze zmodyfikowanych pod kątem bezpieczeństwa sprzętów, jest dyskusyjna. O tym boleśnie przekonało się 6558 przestępców. Unijna agencja egzekwowania prawa Europol złamała zabezpieczenia komunikatora EncroChat, co doprowadziło do zatrzymań i zajęcia 900 milionów euro.

Europol złamał kod EncroChat — są zatrzymania

Europejska policja za pomocą francusko-holenderskiego zespołu od 2020 roku pracowała nad złamaniem zabezpieczeń komunikatora EncroChat. Działania wspierane były przez inne znane organizacje takie jak Europol i Eurojust. Po blisko trzech latach osiągnięto cel, a publikowane dane robią wrażenie. W udostępnionych informacjach przeczytać można o aresztowaniu 6558 osób, przejęciu 900 milionów euro, 270 ton narkotyków, 971 pojazdów, 271 nieruchomości, 923 sztuk broni, 83 łodzi i 30 samolotów.

Fot. Materiały prasowe Europol

Agencja poinformowała także o statystykach dotyczących rodzajów przestępstw. Aż 34,8% zatrzymanych zajmowało się przestępczością zorganizowaną. Na drugim miejscu z wynikiem 33,29% znalazł się handel narkotykami. Pozostali przestępcy zajmowali się kolejno praniem pieniędzy (14%), morderstwami (11,46%) i handlem bronią (6,45%).

Czym był EncroChat?

encrochat-europol
Fot. Jonas Leupe/Unsplash

EncroChat przedstawić można jako kompleksową usługę obejmującą urządzenia oraz oprogramowanie, które miało oferować najwyższy poziom prywatności. Ponadto system oferować miał funkcję zdalnego wymazania danych. Jak się okazało, komunikator nie był w pełni bezpieczny, co wykorzystał unijna agencja. EncroChat sprzedawał urządzenia za około 1000 euro. Cena za sprzęt, który nie spełnia podstawowej funkcjonalności, wydaje się nieco wygórowana. Mając do wydania około 4400 złotych lepiej spożytkować to np. na iPhone 14.

Źródło: Europol

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw