Trzy zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej mObywatel 2.0 przedstawiające kolejno etapy aktywacji mDowodu, szczegóły mDowodu z danymi osobistymi i wybór dokumentów w aplikacji.

Tak będzie wyglądał mDowód. Pokazano zmiany w aplikacji mObywatel 2.0

2 minuty czytania
Komentarze

Niewiele spraw wychodzi polskim władzom tak dobrze, rozwój aplikacji mObywatel. Jej istnienie już wcześniej sprawiało, że plastikowy dowód osobisty nosiłem ze sobą zauważalnie rzadziej. Nadchodząca wersja programu sprawi jednak, że praktycznie będę mógł się z nim już pożegnać. Rzućmy okiem na działanie systemu mDowód, jakie pokazał urzędujący Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

mDowód. Jak będzie działał w praktyce?

Choć obecnie dowód osobisty także jest widoczny w aplikacji mObywatel, nie jest on traktowany przez prawo na równi z plastikową kartą. Dwa razy sam przekonałem się o tym na własnej skórze. Raz w akademiku u szwagra, gdy portier nie chciał nas przenocować na podstawie dowodu w aplikacji, drugi raz w salonie operatora GSM, gdy chciałem zrezygnować z umowy.

Za sprawą ustawy przegłosowanej 28 lutego 2023 r., a także mObywatel 2.0 oraz panelu mDowód widocznego w aplikacji, plastikowy dowód zostanie zrównany z cyfrowym. Poniżej możecie zobaczyć w pełni nagrany proces rejestracji do nowej wersji programu. Jeżeli chcecie samodzielnie się przez niego przeklikać, Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło też interaktywną makietę oprogramowania.

Choć premiera nowej wersji aplikacji na smartfony z Androidem oraz iOS ma się odbyć na przełomie czerwca i lipca 2023 r., to cyfrowy dowód będzie respektowany przez banki od 1 września 2023 r. Co ważne, cyfrowy dowód osobisty nie pozwoli na przekraczanie granic między państwami — tu dalej będzie potrzebny plastik.

Aby uruchomić mDowód na własnym profilu w aplikacji mObywatel, trzeba będzie potwierdzić tożsamość, logując się do utworzonego wcześniej Profilu Zaufanego, aplikacji eDoApp lub jednego z polskich banków, współpracujących z Ministerstwem Cyfryzacji nad rozwojem programu.

Po wpisaniu loginu i hasła, na nasz numer telefonu, w formie wiadomości SMS, trafi kod jednorazowego użytku, który należy wpisać w kolejnym ekranie. I to w zasadzie tyle. mObywatel 2.0 przekieruje użytkownika do głównego ekranu, w którym mDowód będzie widoczny gołym okiem.

zdjęcie główne: Ministerstwo Cyfryzacji

Motyw