Aplikacje do nauki hiszpańskiego – amigo, skończ z mozolnym wkuwaniem

7 minut czytania
Komentarze

Gdy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu nauki nowego języka, szukamy najlepszych dostępnych opcji, zwracając uwagę na cenę i efektywność. Jednym ze sposobów na szybsze zapamiętywanie słówek i zwrotów w obcym języku są programy na urządzenia mobilne. Aplikacje do nauki hiszpańskiego cieszą się dużą popularnością w każdej grupie wiekowej, a na rynku jest ich mnóstwo. Dlatego wybraliśmy dla was tylko te najlepsze. I nie, tym razem nie znajdziecie tutaj Duolingo.

Hiszpański to jeden z najczęściej używanych języków na świecie. Jeszcze dekadę temu mało kto uczył się go jako drugiego języka obcego w Polsce, jednak obecnie jego popularność rośnie. Z jednej strony ze względu na możliwości zawodowe, ale także podróżowanie do najdalszych zakątków Ameryki Południowej oraz innych krajów hiszpańskojęzycznych. Czy da się uczyć hiszpańskiego w domu? Oczywiście! Chociaż gramatyka na pewnym poziomie języka wcale nie należy do najłatwiejszych, podstawowe zwroty oraz słówka jesteśmy w stanie przyswoić samodzielnie.

fot. jairojehuel/Pixabay

Preply – ucz się we własnym tempie z native speakerem

Interakcje 1 na 1 z native speakerem to prawdopodobnie najlepszy sposób nauki języka, jaki możemy sobie wyobrazić. Oczywiście, jeśli już znamy jakieś podstawy, chociaż nauczyciele z Preply poprowadzą konwersacje również, jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z hiszpańskim. Zaletą jest duża elastyczność w przerabianych tematach oraz doborze nauczyciela. To my wybieramy, czego chcemy się uczyć, np. jeśli mamy przed sobą egzamin lub planujemy wycieczkę do określonego hiszpańskojęzycznego kraju. Ale w aplikacji znajdziemy nie tylko moduł do konwersacji. To także lekcje powtórkowe gry językowe i kursy tematyczne.

Aplikacja jest darmowa, ale na rozmowę z native speakerem musimy zapłacić dokładnie tyle, na ile sam wycenia swoje zajęcia. Koszt za 50 minut to od ok. 43 zł do ok. 170 zł. Co więcej, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z zajęć, Preply zwróci nam pieniądze i zaproponuje innego nauczyciela.

Rosetta Stone – kompleksowa aplikacja do nauki hiszpańskiego

Jedna z najlepszych aplikacji do nauki hiszpańskiego, Rosetta Stone, pozwala ćwiczyć wszystkie aspekty językowe – od czytania, po pisanie, mówienie i słuchanie. Jeśli chcemy zdecydować się na zakup jednej, ale kompletnej aplikacji, to na pewno będzie wybór, który nas nie zawiedzie. Rosetta Stone szczególnie dobrze sprawdza się w przyswajaniu nowych słówek. Kursy podzielono na jednostki, które są przeznaczone do nauki 30 min dziennie przez sześć tygodni. Oprócz standardowych lekcji mamy dostęp do słownika frazeologicznego oraz kursów, gdzie słówek i zwrotów uczymy się w kontekście. Chociaż jest możliwa opcja spotkania się z native speakerem w trakcie połączenia głosowego lub wideo, dobrą metodą na start jest skorzystanie z funkcji rozpoznawania głosu w czasie rzeczywistym TruAccent, która udoskonala wymowę.

Jeszcze do 2020 r. Rosetta Stone oferowała drogi jednorazowy dostęp, ale teraz możemy korzystać z modelu subskrypcyjnego. Nauka indywidualna to koszt ok. 72 zł/miesięcznie przy płatności za rok. Możemy także dodatkowo zdecydować się na spotkania online z tutorami, ale wtedy cena wzrasta do ok. 115 zł/miesiąc. Dostęp dożywotni do aplikacji to w przypadku nauki indywidualnej ok. 1676 zł, a z korepetycjami ok. 2295 zł.

Tandem – rozmowy w parze

Tak jak korzystalibyśmy z roweru dla dwóch osób, tak uczymy się języka – ze swoim konwersacyjnym partnerem. Tandem to aplikacja, pomagająca wyszukać mówiącego w wybranym przez nas języku native speakera, który nie musi być nauczycielem, ale zapewnia nam możliwość rozmawiania w jego ojczystym języku. Prawdopodobnie nie będą to lekcje językowe w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale wiele osób dużo by oddało, aby móc poćwiczyć swój hiszpański z obywatelem Meksyku czy mieszkańcem Barcelony. Konwersowanie z rodzimymi użytkownikami języka docelowego społeczności ma mnóstwo zalet, a jedną z nich jest wymiana kulturowa oraz nawiązywanie kontaktów z ludźmi z całego świata. Z naszym partnerem tandemowym możemy rozmawiać za pomocą notatek głosowych, połączeń audio i wideo, ćwicząc zarówno mówienie, pisanie i rozumienie ze słuchu.

Aplikacja do nauki języka hiszpańskiego Tandem jest darmowa i sporo użytkowników uważa, że ta wersja spełnia ich potrzeby. Jest także opcja zakupu Tandem Pro, w której mamy opcję uzyskania nielimitowanych tłumaczeń oraz szczegółowych filtrów wyszukiwania partnerów do konwersacji, a także uzyskania informacji o użytkownikach, którzy odwiedzili nasz profil. W Tandem Pro nie ma także reklam. Ta wersja kosztuje ok. 29 zł za jeden miesiąc, ok. 90 zł za sześć miesięcy lub 144 zł za rok.

Zobacz także: Najlepsze aplikacje do nauki niemieckiego. Szprechaj jak zawodowiec

ConjuGato – zostań mistrzem koniugacji

Ten, kto choć raz próbował uczyć się hiszpańskiego na poziomie wyższym niż podstawowy, dobrze wie, że kiedy przychodzi do odmiany czasowników w różnych czasach, zaczynają się schodki, a hiszpański przestaje być takim łatwym językiem do nauki. Właśnie na takie okazje została stworzona przydatna aplikacja ConjuGato, której maskotką jest przyjazny kot. Zadaniem tego programu jest zapewnić nam materiały do praktyki koniugacji w języku hiszpańskim, tak aby szybciej osiągnąć płynność w rozmowie. Co najlepsze, wcale nie musimy wpisywać naszych odpowiedzi na pytania od „kota” (choć opcję pisania też można włączyć), wystarczy, że powiemy, co mamy na myśli. Pozwala to ćwiczyć nie tylko naukę słówek, ale także odpowiednią wymowę. Do dyspozycji mamy też fiszki mnemonemiczne i rymowanki do łatwego zapamiętania. Aplikacja zawiera najczęściej używane hiszpańskie czasowniki – ponad 1000 słówek. Możemy wyznaczyć sobie dzienny cel ćwiczeń oraz dokonać konfiguracji w ustawienia w zależności od tego, jaki dialekt nas interesuje.

Aplikacja do nauki hiszpańskiego jest bezpłatna, chociaż zawiera także opcję PRO, która umożliwia naukę większej liczby czasowników i czasów za jednorazową opłatą ok. 25 zł.

fot. quotoquot.com/conjugato

Beelinguapp – metoda tekstów równoległych

Kolejna propozycja to Beelinguapp, czyli aplikacja do nauki hiszpańskiego poprzez słuchanie i czytanie. Być może nie jest to kompleksowy program, który sprawdzi się idealnie do ćwiczenia wszystkich aspektów nauki języka, ale za to pozwala pracować na ciekawych i interaktywnych materiałach związanych z bieżącymi treściami, takimi jak utwory czy audiobooki. Do dyspozycji mamy teksty, takie jak Królewna Śnieżka i Sherlock Holmes, przewodniki kulturalne po miastach świata, codzienne artykuły i książki dla dzieci z uproszczonymi zdaniami i ilustracjami. Uczymy się w sposób „naturalny”, wykorzystując neurobiologię akwizycji języka i osłuchując się z hiszpańskim na podstawie tekstu wiadomości czy piosenek. Korzystając z metody tekstów równoległych, odblokowujemy naturalną „zdolność” mózgu do uczenia się języków w kontekście.

Aplikacja jest darmowa, ale z limitowaną ilością treści. Możemy zakupić subskrypcję Premium w cenie ok. 8 zł miesięcznie lub ok. 103 zł dożywotnio.

Zobacz także: Aplikacje do nauki angielskiego. „You talkin’ to me”?

Źródło: Preply, Tandem, ConjuGato, Beelinguapp, Rosetta Stone, fot. Depositphotos/alexkich

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.