Fairbuds

Fairbuds to modułowe słuchawki od twórców Fairphone. Sprawiedliwości ma się stać zadość

3 minuty czytania
Komentarze

Fairphone to producent smartfonów, który na pierwszym miejscu przy projektowaniu urządzeń stawia swoją wizję sprawiedliwości. Ta holenderska firma przez lata skupiała się na smartfonach. Teraz jednak nadszedł czas na przedstawiciela innej kategorii sprzętu, czyli słuchawek Fairbuds XL. Te mają być równie sprawiedliwe, jak smartfony.

Fairbuds XL – sprawiedliwe słuchawki od Fairphone

Fairbuds
Fot: Fairphone

Fairbuds XL to nie słuchawki douszne, jak mogłoby sugerować nazwa, lecz słuchawki nauszne. XL w nazwie nie odnosi się natomiast do tego, że są one większe od standardowych słuchawek producenta. To znaczy owszem, Fairbuds XL to największe  słuchawki Fairphone, ale zarazem jedyne – trudno więc, aby było inaczej. Możliwe jednak, że nazwa ta sugeruje, iż ten stan rzeczy szybko się zmieni i do oferty dołączą kolejne, mniejsze modele. Zostawmy jednak spekulacje i przejrzyjmy specyfikacje.

Fairbuds XL: specyfikacja

Słuchawki te wyposażone są w dynamiczne przetworniki 40 mm. Wedle deklaracji producenta zapewniają one jasne tony wysokie, ciepłe tony średnie i głęboki bas, a ich zakres częstotliwości wynosi od 20 Hz do 20 kHz. Ze smartfonem mogą się łączyć za pośrednictwem Bluetooth 5.1 i pracować do 30 godzin na jednym ładowaniu dość łatwo wymiennej baterii. Tu jednak warto uważać: słuchawki spełniają normę IP54, więc warto dbać o porządnie zamkniętą pokrywę skrywającą akumulator.

Fairbuds
Fot: Fairphone

Kolejnym ich atutem według producenta jest to, że mogą sparowane z wieloma urządzeniami. Są także kompatybilne z asystentami głosowymi, takimi jak Amazon Alexa, Apple Siri i Google Assistant. Dla wygody użytkownika słuchawki są składane dla łatwiejszego transportu i wyposażone w aktywną redukcję szumów oraz tryb ambientu. Jak się to sprawdza w praktyce – nie wiem, ale miejmy jednak nadzieję, że i tu producent jest wobec nas – nomen omen – fair. 

Fairbuds XL: wykonanie

Słuchawki Fairbuds nie powstały ze zbyt szlachetnych materiałów, co w gruncie rzeczy także ma być ich atutem. Nie jest to bowiem produkt klasy premium, a coś, co ma być fair względem zarówno użytkownika, jak i środowiska. I tak ich budowa opiera się na tworzywach sztucznych i aluminium pochodzących w całości z recyklingu. Jeśli zaś chodzi o bardziej miękkie jej części, to te wykorzystują skórę wegańską oraz zrecyklingowany poliester i nylon.

I chociaż skóra wegańska brzmi jak inna, bardziej wymyślna nazwa na ekoskórę, to nie do końca tak jest. Otóż, o ile ekoskóra to po prostu skóropodobne tworzywo sztuczne, tak skóra wegańska powstała z materiałów pochodzenia roślinnego

Fairbuds XL: modułowość

To jest ten element, na który powinni zwrócić uwagę wszyscy: nie ważne, czy recykling i weganizm macie w sercach, czy też głęboko w… nosie. Tu bowiem zaczynają się kwestie ekonomiczne. Otóż elementy, które zazwyczaj ulegają zużyciu, takie jak poduszki na uszy, pokrowiec na pałąk i bateria, mogą być łatwo wymienione na nowe, dostępne na stronie internetowej Fairphone. Co więcej, inne elementy konstrukcyjne, takie jak pałąk, kabel między głośnikami i podstawa pałąka są równie łatwe w wymianie.

Warto jednak dodać, że na pewno nie są to najtańsze słuchawki. Fairbuds XL zostały wycenione przez producenta na 249 euro, czyli około 1230 złotych. I są one dostępne w dwóch kolorach: zielonym i czarnym i można je kupić w sklepie producenta

Źródło: Fairphone, YouTube

Motyw