ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Zapomnijcie o Projekcie Ara, przywitajcie Fairphone 2 – smartfon niedługo zawita do sklepów, ze śrubokrętem w zestawie

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy
fairphone 2 kjnadskjdsankj

Modularne smartfony pojawiły się w fazach projektów już kilka lat temu. Całość napędziło Google razem z Motorolą, którzy stworzyli (przejęli) Project Ara, ale całość nagle gdzieś zniknęła. Na szczęście jest konkurencja i tak oto pojawiła się firma z Wielkiej Brytanii, która postanowiła stworzyć smartfona z klocków.

Poznajcie Fairphone 2, czyli mobilne urządzenie, o którym już kilka razy pisaliśmy. Czym się cechuje? Przede wszystkim dobrymi podzespołami ze Snapdragonem 801 na czele, 2 GB RAM i 5-calowym wyświetlaczem FullHD. Nad wszystkim kontrolę pełni Android 5.1.1 Lollipop, ale trwają pracę nad uruchomieniem takich systemów jak Firefox OS, Jolla czy też Ubuntu. Jednak nie o dane techniczne tutaj chodzi. W tym smartfonie liczy się to, że można go rozłożyć na części pierwsze przy pomocy jednego śrubokręta, a poszczególne moduły wymieniać.

fairphone 2 kjnadskjdsankj port

Urządzenie jest nawet przygotowane do zewnętrznych dodatków, które zapewne wiele firm będzie mogło tworzyć. Co mogą dać? Bezprzewodowe ładowanie czy też moduł NFC. Jednak zobaczcie w jaki sposób rozkłada i składa się Fairphone’a 2:

Prosto, prawda? Sam producent zapewnia, że dostępne będą poszczególne moduły do kupienia, gdyby którykolwiek z nich się zepsuł. W takim razie serwis tak naprawdę nie jest potrzebny – samemu można naprawić własne urządzenie.

fairphone 2 kjnadskjdsankjndsajsad

Na koniec ceny i dostępność. Fairphone 2 będzie kosztował około 2300 złotych, a sprzedawany z początku będzie tylko w Europie – głównie w Niemczech w sklepach oraz za pomocą strony internetowej. Premiera rynkowa już w grudniu. Na początku przyszłego roku sprzedaż zostanie rozszerzona na kolejne kraje.

źródło: arstechnica

Sprawdź najnowsze wpisy