Smartwatche to bardzo obszerna kategoria produktów, które w praktyce oferują zbliżoną funkcjonalność — dlatego coraz częściej inteligentne zegarki lub opaski wybieramy, uwzględniając markę, cenę, interfejs… oraz wygląd. Są osoby, dla których naturalnym wyborem będzie ta sama marka, której mają smartfon — posiadacze iPhone’ów na pewno wybiorą Apple Watch, właściciele telefonów Samsunga zapewne wybiorą zegarek z rodziny Galaxy, osoby mocno nastawione na funkcję monitorowania zdrowia poszukają modelu, który potrafi zrobić EKG i zmierzyć saturację, a te, które preferują czynności outdoorowe — modele sportowe rozbudowane o GPS, mapy, kompas czy wysokościomierz, a nawet ładowanie solarne.
Sprawdźmy, jakie rodzaje smartwatchów są dostępne na rynku i czy lepiej celować w modele eleganckie, bardziej lifestyle’owe, a może warto zainwestować w prostszą opaskę lub bardziej zaawansowany zegarek sportowy?
Spis treści
Co ogólnie potrafią smartwatche? Ich funkcje, oprócz pokazywania godziny, można podzielić na 3 grupy. Po pierwsze jest to monitorowanie zdrowia poprzez czujniki odpowiadające za pomiar tętna, nasycenia krwi tlenem, EKG, monitorowanie stresu, snu, oddechu, nawodnienia i in. Po drugie są tu funkcje sportowe i terenowe, dzięki którym szczegółowo można sprawdzać wydajność organizmu podczas treningów oraz rejestrować przebyte trasy, a także poradzić sobie w bardziej survivalowym klimacie. A po trzecie są to funkcje powiązane ze smartfonem, związane z odbieraniem powiadomień i połączeń głosowych, aplikacjami użytkowymi, płatnościami zbliżeniowymi czy obsługą odtwarzacza muzyki.
Tradycyjne zegarki — klasa sama w sobie
Smartwatche nie zostaną nigdy przedmiotami kolekcjonerskimi — jak w przypadku tradycyjnych zegarków. I nie grzeszą urodą. Zazwyczaj, gdy są wyłączone, wyglądają dość podobnie. W tym aspekcie także widać przewagę tradycyjnych zegarków, co nie raz wykorzystują producenci elektronicznych gadżetów — jako coś, co znamy jako smartwatche hybrydowe (np. zegarki od Withings albo niektóre modele Garmina).
Elegancja w modelach lifestyle
Dla osób, które potrzebują zegarka ze względu na wygląd pasujący do biura oraz funkcje związane ze zdrowiem i wellness, najbardziej do gustu przypadną modele celujące w tradycyjny wygląd, eleganckie, z metalową bransoletą lub skórzanym paskiem. Tutaj wybór jest naprawdę szeroki, rozpoczynając od wielkości koperty (damskie ok. 40-42 mm, męskie ok. 44-46 mm), poprzez kształt tarczy (okrągłe, na przykład w modelach z serii Samsung Galaxy Watch czy Huawei Watch GT lub prostokątne, jak w Apple Watch czy modelach z serii Garmin Venu Sq) i różnego rodzaju paski, po określone funkcje lub aplikacje, które mają działać na ich ekranie.
Zresztą popularność smartwatchów wciąż wzrasta i każdy producent elektroniki — i nie tylko — chce mieć tego typu gadżet w swojej ofercie. I tak powstają luksusowe smartwatche: Te smartwatche są projektowane przez ekskluzywne marki zegarków i łączą w sobie funkcje smartwatcha z wysoką jakością wykonania i luksusowym designem. Często mają ekskluzywne materiały, takie jak stal nierdzewna, złoto czy skóra wysokiej jakości.
Zalety
- stylowy design, personalizacja i wygląd (poprzez interfejs i maski)
- precyzyjne monitorowanie zdrowia i aktywności fizycznej
- synchronizacja z telefonem (np. możliwość odbierania połączeń głosowych)
- możliwośc instalowania dodatkowych aplikacji
- wielofunkcyjność
Wady
- nierzadko krótkie czasy pracy
- korzystanie z zewnętrznych aplikacji na małym ekranie nie zawsze wygodne
- wrażliwość na uszkodzenia
- cena
Luksusowe modele — nie na każdą kieszeń
Oprócz popularnych, mainsteramowych marek funkcjonują wydania limitowane i specjalne edycje smartwatchów, tworzonych na przykład z kultowymi domami mody. W ten sposób na przykład powstał Apple Watch Hermès. Apple nawiązało współpracę z francuską marką, aby stworzyć limitowaną serię Apple Watch z charakterystycznymi elementami designu Hermès, takimi jak skórzane paski i wygrawerowane wzory.
Tradycyjni, najbardziej znani producenci zegarków nie stronią od wprowadzania nowych technologii, więc luksusowe smartwatche znalazły się w ofercie takich marek jak TAG Heuer (modele Connect, np. najnowszy TAG Heuer Connected Smartwatch Calibre E4 Edition, który oferowany jest w cenie 2350 dolarów — około 10 tys. złotych) czy Montblanc z serią smartwatchy o nazwie Montblanc Summit. Louis Vuitton także wypuścił na rynek inteligentny zegarek o nazwie Tambour Horizon. Jego cena to ok. 3300 dolarów, czyli niemal 14 tys. złotych.
Opaski — tanio i wygodnie
Najprostszą formą sportowych smartwatchów są opaski fitnessowe, tzw. smartbandy. To, że wyglądają niepozornie, nie znaczy, że nie ukrywają w swoich wnętrzach zaawansowanej technologii do monitorowania aktywności i zdrowia — w zasadzie w wielu przypadkach udostępniają te same funkcje.
Różnica jest głównie w cenie (zazwyczaj ok. 100-300 złotych), wyglądzie (wąskie paski i niewielki ekran dotykowy) i interaktywności. Opaski są zazwyczaj tańsze, mają plastikowe obudowy i gumowe lub silikonowe paski i skupiają się na pomiarach aktywności. Są jednocześnie mniej interaktywne od smartwatchów, mają ograniczone możliwości personalizacji interfejsu i nieszczególnie imponującą liczbę dostępnych aplikacji. I wydaje się, że nic nowego się tu już nie pojawi.
Zalety
- monitorowanie aktywności fizycznej
- monitorowanie snu
- powiadomienia i połączenia
- niewielkie rozmiary i waga
- dobre czasy pracy
- niska cena
Wady
- uzależnienie pd smartfona
- mało elegancki wygląd
- dokładność pomiarów
- ograniczone funkcje
Zegarki sportowe — poziom zaawansowany
Są też bardziej wyspecjalizowane zegarki do monitorowania aktywności — tutaj na czoło tej kategorii wysuwają się zegarki sportowe. Nie tylko dostarczają setek dyscyplin i aktywności, w których mogą być monitorowane parametry organizmu i treningu, mogą też służyć jako swoisty trener, przygotowując plany treningowe i pilnując, by użytkownik je realizował. Są też modele przygotowane pod kątem konkretnych dyscyplin, na przykład narciarstwa, biegania lub nurkowania.
Pozwalają na układanie planów treningowych, badają wydolność organizmu i czas przeznaczony na regenerację, dzięki wbudowanemu modułowi GPS zapamiętują przebytą trasę, a dzięki wysokościomierzowi zarejestrują pokonane różnice wysokości, co jest ważnym parametrem przy biegach górskich, wędrówkach i w jeździe MTB.
Zalety
- zaawansowane, szczegółowe monitorowanie aktywności
- wodoszczelność i wytrzymałość
- precyzja pomiarów
- GPS i nawigacja
- analiza danych treningowych, plany treningów, obliczanie czasu na regenerację
Wady
- cena
- ograniczone funkcje społecznościowe
- estetyka (nie nadaje się na formalne okazje)
- czasy pracy na baterii
Smartwatche taktyczne — modele ekstremalne
Na rynku są również dostępne zegarki taktyczne, przeznaczone dla pasjonatów survivalu, gier terenowych i innych ekstremalnych sportów i aktywności. Mają trwałą konstrukcję, spełniającą normy wojskowe (MIL-STD-810), długie czasy pracy oraz funkcje, których nie znajdziemy w standardowych, np. kompatybilność z noktowizorem czy tryb ukrycia.
Przedstawione dla każdej z grup produktów — smartwatchów, opasek fitness i smartwatchów sportowych — zalety i wady nie dotyczą każdego modelu w danej kategorii. Są one bardzo zróżnicowane — zegarki oferują podobne parametry i funkcje, ale mogą różnić się pod innymi względami, na przykład ceny lub jednego z najistotniejszych kryteriów — czasów pracy. Jest to na przykład duża przewaga zegarków z serii Huawei Watch GT, oferujących nawet tygodniowe czasy) na przykład nad Samsungiem Galaxy Watch czy Apple Watch, które zazwyczaj wytrzymują 1-2 dni na jednym naładowaniu.