jak cofnąć aktualizację windows 11
LINKI AFILIACYJNE

Aktualizacje oprogramowania. Oto powody, które zachęcą Cię, aby z nimi nie zwlekać

5 minut czytania
Komentarze

Aktualizacje oprogramowania to proces, który budzi niesmak na twarzach wielu przeciętnych użytkowników. Osoby niezaznajomione z technologiami nie wiedzą, jak je zrobić, a nawet czasami czemu one służą. Dla tych bardziej doświadczonych jest to proces często zbyt długi, który może wprowadzać zamieszanie w systemie i go spowalniać.

Aktualizacje oprogramowania mają naprawdę wiele zalet, ale podchodząc do tematu obiektywnie – można też wskazać kilka ich wad. Według mnie ostatecznie argumenty za szybkim updatem systemu przeważają za ewentualnymi niedogodnościami z tym związanymi. W tym wpisie przedstawię wszystkie „za” i „przeciw”.

Aktualizacje oprogramowania – dlaczego warto je zrobić jak najszybciej

cyberataki w 2023 roku
aktualizacje oprogramowania
fot. Depositphotos/Gorodenkoff

Bezpieczeństwo

Ochrona komputera przed cyberatakami to zdecydowanie najważniejszy powód, dla którego warto aktualizować software jak najszybciej. Hakerzy nie czekają, gdy widzą, że system operacyjny ma luki i chętnie je wykorzystują. Producenci oprogramowania starają się je na bieżąco łatać poprzez aktualizacje oprogramowania, które wydawane są regularnie.

Niech za przykład posłuży Windows 11, który otrzymuje takie łatki raz w miesiącu. Platformy Microsoftu to idealne spektrum, żeby spojrzeć na zagadnienie z praktycznego punktu widzenia. Windows 7 to system, który nie otrzymuje już wsparcia od producenta, stąd jest łatwym polem do ataków dla cyberprzestępców. Każdy, kto korzysta z przestarzałej platformy, powinien natychmiast przestać i zaktualizować ją co najmniej do Windows 10, który będzie otrzymywał wsparcie do października 2025 roku. Zaktualizowany system to bezpieczny system – warto o tym pamiętać.

Aktualizacje to też nowe funkcje

Windows 11 Bing chatgpt

Systemy mobilne, ale także te na komputery zazwyczaj raz w roku otrzymują duże aktualizacje oprogramowania, które zawierają nowe funkcje. Co prawda postęp technologiczny nie jest tak szybki jak jeszcze 10 lat temu, jednak wciąż pojawiają się nowości, które sprawiają, że praca w oprogramowaniu staje się przyjemniejsza. Przykładowo Windows 11 otrzymał ostatnio ulepszone przyciąganie okien, zaktualizowany Sklep Microsoft czy współpracę z Bing Czatem z poziomu menu start. Z kolei Android 14 już wkrótce dostanie lepsze zarządzanie baterią, wsparcie dla łączności satelitarnej czy wiele interesujących nowości.

Zarządzanie oprogramowaniem w firmie

Aktualizacje oprogramowania są bardzo ważne dla przedsiębiorców, którzy mają w swoich spółkach wiele połączonych ze sobą komputerów. Update’y sprawiają, że sprzęt jest bardziej kompatybilny, działa bez problemu z innymi urządzeniami i wzmacnia produktywność pracowników. Ponadto zaktualizowany platformy lepiej działają z nowoczesnymi rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji czy łączności w chmurze, co jest ważne z punktu widzenia rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw.

Co prawda aktualizacje oprogramowania wydają się kosztowne, jednak większe koszty są generowane przez stare, niezaktualizowane platformy. Koszty zakłóceń spowodowanych niestabilnymi systemami i oprogramowaniem mogą bardzo szybko wzrosnąć do wartości przekraczającej koszt inwestycji w uaktualniony system. Nie warto narażać firmy na tego typu sytuacje.

Aktualizacje oprogramowanie. Dlaczego warto się wstrzymać?

Nowy, problemowy software

Najbardziej przemawiającym do mnie argumentem przeciwko natychmiastowemu aktualizowaniu oprogramowania jest ten o problemowym softwarze. Przykładem może tu być to, co działo się z Windows 10 przez lata. Microsoft wydawał bardzo wadliwe aktualizacje, które naprawiały poprzednie błędy, ale też wprowadzały kolejne. Proces ten trwał przez kilka lat. Gigant z Redmond musiał niejednokrotnie wycofywać łatki lub wstrzymywać cały proces aktualizacji. Sytuacja ta mnie nauczyła, żeby nie aktualizować oprogramowania od razu po premierze.

Windows 10 22H2 niebezpieczny Koniec wsparcia Twój aktualizacja Windows 10 21H2

W przypadku Windows 11 Microsoft zmienił podejście i nie czekam już kilku tygodni, a jedynie kilka dób, aby zaktualizować oprogramowanie. Dlatego dla pełnej pewności warto zweryfikować, czy w Sieci nie pojawiają się negatywne komentarze na temat danej aktualizacji.

System może działać wolniej

Jeśli aktualizacja oprogramowania jest naprawdę duża, hardware może sobie z nią nie poradzić. Najlepszym przykładem będzie tutaj przejście z Windows 7 na 10 lub z 10 na 11. W tym ostatnim przypadku Microsoft znacznie podwyższył minimalne wymagania systemowe. Nawet jeśli komputer użytkownika je spełnia (jest na granicy), to w takim przypadku aktualizacja oprogramowania nie jest zalecana. Jest duża szansa na to, że już po aktualizacji albo kilka tygodni lub miesięcy po tym procesie (gdy dodane i uruchomione zostaną kolejne funkcje), system będzie działał zauważalnie wolniej. Obcowanie z nim może być problemowe poprzez pojawiające się błędy, zamknięcia aplikacji (z uwagi na niewystarczające parametry) lub długie otwieranie się procesów, programów czy funkcji platformy.

Problem ze starymi programami i grami

Ostatni problem to coś dla osób mocno związanych ze starym oprogramowaniem, które nie wyobrażają sobie ich „uśmiercenia”. W szczególności stare gry z Windows 95 miały problem z działaniem np. na Windows XP. Pamiętam te czasy, kiedy łezka w oku mi się zakręciła, gdy nie mogłem włączyć na systemie takich tytułów jak ZED czy Death Rally. System po prostu nie wspierał starego oprogramowania. Całe szczęście ten ostatni tytuł trafił na Steam w zremasterowanej wersji. Dzisiaj też bieżące aktualizacje rzadko wprowadzają brak wstecznej kompatybilności dla w miarę świeżych tytułów.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw