Laptop z otwartym programem do edycji zdjęć na biurku, obok aparat fotograficzny Sony i kubek z kawą latte. W tle doniczka z zieloną rośliną.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia i poprawić jego jakość? Najlepsze darmowe rozwiązania

6 minut czytania
Komentarze

Zmiana rozdzielczości zdjęcia jest przydatną funkcją. Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia i poprawić jego jakość? W tym materiale poznasz proste w obsłudze narzędzia i strony, dzięki którym dostosujesz zdjęcia do własnych potrzeb. Zmniejszenie fotek umożliwi przesłanie ich na różne serwisy i zmniejszy ilość zajmowanego miejsca. Korzystając z odpowiednich narzędzi, można poprawić także jakość zdjęć.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia i poprawić jego jakość — funkcje przydatne w wielu zastosowaniach

Laptop ASUS ZenBook z otwartym programem do edycji grafiki, w którym wyświetlany jest portret mężczyzny z rozjaśnionymi krawędziami na czerwono-niebieskim tle.
Fot. Onur Binay / Unsplash

Wiele stron internetowych na przykład w formularzach wymaga, aby zdjęcie miało określoną wielkość. Bez zmiany rozdzielczości upload fotki byłby niemożliwy. Jest to więc podstawowa funkcjonalność do korzystania z niektórych serwisów. Zmniejszona rozdzielczość oszczędzi też miejsce na dysku. Jeśli kończy ci się pamięć, warto rozważyć zmniejszenie niektórych zdjęć.

Może się jednak zdarzyć, że natywna rozdzielczość zdjęcia będzie niewystarczająca. Kiedyś zwiększenie rozmiarów nie miało przełożenia na poprawę jakości, ale dzisiaj w tym celu można wykorzystać AI. Sztuczna inteligencja może posłużyć do zwiększenia rozdzielczości i poprawy szczegółów na zdjęciach.

Obrazy można poprawić nie tylko za pomocą sztucznej inteligencji. Odpowiednie kadrowanie, zmiana kontrastu, nasycenia czy balansu bieli może zauważalnie poprawić walory wizualne wykonanych zdjęć. Można skorzystać z gotowych filtrów, natomiast ręczna kontrola pozwoli uzyskać efekt, jakiego potrzebujemy.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia i poprawić jego jakość — zmniejszenie rozdzielczości

Do zmniejszenia zdjęcia nie potrzebujemy drogich programów jak Adobe Photoshop. Nie trzeba nawet nic instalować. Oprogramowanie wbudowane w systemy operacyjne powinno poradzić sobie ze zmianą rozdzielczości zdjęcia. Dla wielu najprostszą metodą będzie jednak skorzystanie z przydatnych stron internetowych, które działają identycznie niezależnie od urządzenia i systemu. Trzeba mieć na uwadze, że zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia wpłynie negatywnie na ilość szczegółów. Będzie to widoczne szczególnie po przybliżeniu fotki.

Zmniejszenie rozdzielczości w systemie Windows

Aby zmienić rozdzielczość obrazu w systemie Windows, wystarczy nacisnąć na plik prawym przyciskiem myszy i wybrać „zmienianie rozmiaru obrazu”. Następnie domyślne ustawienia umożliwią zastosowanie jednej z najpopularniejszych możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozdzielczość wpisać samemu. Narzędzie jest przydatne, ale metodę ciężko nazwać intuicyjną. Funkcja ta obecna jest w najnowszej wersji systemu. Jeśli masz starszego Windowsa, który nie oferuje takich narzędzi, niżej znajdziesz przeglądarkowe rozwiązanie tego problemu.

Zmniejszenie rozdzielczości w systemie macOS

W aplikacji Podgląd kliknij pokazywanie paska narzędzi oznaczeń, po czym kliknij przycisk dostosowania wymiarów. Następnie można zmniejszyć rozdzielczość o wybrany procent lub wprowadzić wymiar ręcznie. Widoczna kłódka pilnuje, aby proporcje ekranu mimo zmiany rozdzielczości zawsze były identyczne. Aby zdjęcie było lepszej jakości warto zaznaczyć „Próbkuj ponownie obraz”. Możliwości oraz efekty będą bardzo zbliżone do wbudowanych narzędzi Windowsa.

Zmniejszenie rozdzielczości — polecane strony internetowe

Interfejs użytkownika programu do edycji zdjęć ResizePixel z zaznaczoną opcją zmiany rozmiaru, gdzie szerokość ustawiona jest na 8000, a wysokość na 4500 pikseli, z zaznaczeniem, że proporcje zdjęcia zostaną zachowane.
Fot. Resizepixel / zrzut ekranu

Prostym i szybkim narzędziem image resizer online jest strona ResizePixel. Wystarczy przeciągnąć zdjęcie na stronę, po czym otworzy się okienko edycji. Rozdzielczość zmienić można ręcznie lub przez wybranie procent rozmiaru. Dodatkowo fotkę można przyciąć, odbić czy obrócić. Do udostępniania plików na strony internetowe przydać się może kompresowanie, które umożliwia ustawienie maksymalnego rozmiaru, jaki obrazek może zajmować. Przydatna jest też możliwość zmiany formatu. Po obróbce w prawym dolnym rogu należy nacisnąć „Przejdź do pobierania” i pobrać obraz. W porównaniu do wbudowanych narzędzi polecana strona oferuje więcej funkcji. Jakość zmniejszonych zdjęć nie powinna się mocno różnić.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia i poprawić jego jakość — zwiększenie rozdzielczości

Strona internetowa Img.Upscaler promująca inteligentne skalowanie obrazów PNG/JPG za pomocą technologii AI, z opcjami przeciągnij i upuść, przyciskami 200% i 400% skalowania i przyciskami "START ALL" oraz "REMOVE ALL".
Fot. Imgupscaler / zrzut ekranu

Jak wspominałem we wprowadzeniu, zwykłe podniesienie rozdzielczości nie poprawi jakości zdjęcia. Najlepszą poradą jest zrobienie fotki w wyższej rozdzielczości. Jeśli jest to niemożliwe, problem rozwiąże AI. Z powodzeniem można skorzystać ze stron takich jak ImgUpscaler, które za pomocą sztucznej inteligencji podniosą ilość szczegółów. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale rezultaty powinny być przynajmniej wystarczające. Program oferuje podwyższenie rozdzielczości o 200 lub 400 procent. Maksymalna zmiana rozmiaru zdjęcia może prowadzić do powstania nienaturalnych efektów, ale dwukrotne zwiększenie rozdzielczości daje niezłe rezultaty. Wygenerowane piksele zazwyczaj pasują do otoczenia.

Sposób działania programu jest niezwykle prosty. Na stronie głównej należy wybrać procent powiększenia, a następnie przesłać interesujące nas zdjęcie. Po kilku sekundach przerobiony obraz powinien być gotowy do pobrania. Dla testu wyciąłem i zmniejszyłem kadr z naszego filmu, po czym za pomocą polecanej strony zwiększyłem rozdzielczość czterokrotnie. Rezultaty prezentują się następująco:

Usługa jest dostępna na stronie internetowej, ale twórcy oferują też aplikację mobilną. Narzędzie można pobrać na smartfony z Androidem z Google Play i na iPhone z App Store.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia i poprawić jego jakość — poprawa jakości fotek

Czasami telefon z dobrym aparatem to za mało, ale fotki można poprawić. Podobnie jak w przypadku zmiany rozdzielczości, każdy system (także mobilny) oferuje wbudowane narzędzia do prostej edycji. Można je włączyć z poziomu aplikacji do przeglądania zdjęć. O bardziej zaawansowanym, ale darmowym oprogramowaniu pisałem w poradniku „jak robić zdjęcia telefonem”. W tym miejscu skupię się jednak na internetowych, uniwersalnych rozwiązaniach. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest strona Pixlr.

Ręka trzymająca smartfon z wyświetloną stroną internetową, w tle komputer i akcesoria gamingowe z zielonym podświetleniem.
Fot. Pixlr / zrzut ekranu

Narzędzie daje dostęp do imponującej obróbki zdjęć w rozdzielczości nawet 3840 x 2880 pikseli, czyli 4K. Zdjęcie można przyciąć, co uwydatni głównego bohatera na zdjęciu. Można poprawić kolory, kontrast i wiele innych parametrów. Narzędzie daje nawet funkcję retuszu i wycinania. Możliwości jest mnóstwo, a najlepiej wszystkie odkryć samemu. Strona jest bezpłatna, a jedyną niedogodnością mogą być reklamy.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia i poprawić jego jakość — podsumowanie

Zmiana rozmiaru zdjęcia i edycja fotek jest prosta i darmowa. Za pomocą poleconych narzędzi i stron internetowych ze zdjęciami zrobicie w zasadzie wszystko. Mniejsze fotki pozwolą oszczędzić miejsce na dysku, a powstałe pliki można łatwo przesłać na różne strony internetowe. Należy jednak pamiętać o utracie szczegółów. AI upscaling poprawi obrazki w niższej rozdzielczości. W fotografii niezwykle istotna jest obróbka zdjęć. Odpowiednie kadrowanie i edytowanie m.in. kolorów potrafi zauważalnie poprawić walory fotek.

Zdjęcie otwierające: Mylene Tremoyet / Unsplash

Motyw