Ciekawe strony internetowe dla studentów. Witryny, które ułatwią ci studia

4 minuty czytania
Komentarze

Internet niewątpliwie ułatwia funkcjonowanie zarówno uczniom, jak i studentom. Dziś zajmiemy się tą drugą grupą – wybraliśmy ciekawe strony internetowe dla studentów, które w wielu sytuacjach okażą się naprawdę pomocne. Jeśli zastanawialiście się nad witrynami, które pomogą lepiej zorganizować sobie dzień na uczelni lub przygotować się do pisania pracy dyplomowej, to dobrze trafiliście.

Ciekawe strony internetowe – przydatne dla studentów

Nie potrzeba zaawansowanych programów komputerowych ani płatnych aplikacji, by będąc studentem znacznie ułatwić sobie życie. W wielu przypadkach wystarczy przeglądarka internetowa i wiedza, na które strony warto zajrzeć. Zobaczcie nasze propozycje.

Nukat.edu.pl

Podczas pisania pracy dyplomowej potrzebujemy solidnej liczby wiarygodnych tekstów naukowych, dzięki którym lepiej poznamy badaną dziedzinę i będziemy mieli na co powołać się w rozdziałach teoretycznych. Można oczywiście iść do biblioteki lub księgarni, jednak bardzo pomocna będzie równie strona Nukat.edu.pl. To katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych, w którym znajdziemy ogromną liczbę materiałów z praktycznie każdej dziedziny – książek, artykułów, opracowań badań, atlasów, multimediów.

W przypadku wielu tekstów od razu będziemy mogli zapoznać się z ich cyfrowymi wersjami i to za darmo. Czasami plik nie jest dostępny, ale mimo to katalog jest w stanie nam pomóc, bo zawiera informacje m.in. o dostępności danej pozycji w poszczególnych bibliotekach. Witryna Nukat.edu.pl jest bardzo przydatna podczas pisania pracy dyplomowej, ale również już na etapie wybierania jej tematu. Chcąc napisać o czymś pracę, możemy wpisać w wyszukiwarkę na stronie słowa kluczowe związane z danym tematem. Przeglądanie wyników pozwoli nam ocenić, czy znajdziemy odpowiednie oparcie w literaturze, jeśli finalnie zdecydujemy się na dany temat.

My Study Life

Podczas studiów może być nam trudno się zorganizować – szczególnie, jeśli łączymy naukę z innymi obowiązkami. Bardzo istotna jest dobra organizacja dnia i planowanie poszczególnych zadań. Dzięki temu o niczym nie powinniśmy zapomnieć, będziemy również mogli na bieżąco monitorować, z czym już sobie poradziliśmy, a co mamy jeszcze do zrobienia.

Możemy sięgnąć po kalendarz (tradycyjny lub w wersji online) lub proste aplikacje do notatek i tworzenia list zadań. Są też jednak narzędzia stworzone typowo dla studentów. Przykładem może być witryna My Study Life. Jest ona dostępna w przeglądarkowej wersji, jak również jako aplikacja na smartfony. Można w niej dodawać terminy egzaminów, tworzyć listy zadań do wykonania, korzystać z kalendarza, zapisywać m.in. numery sal na uczelni. Narzędzie jest proste w obsłudze i pozbawione zbędnych elementów, zawiera tylko to, co najważniejsze.

Slidesgo

Podczas studiów niejednokrotnie może się zdarzyć, że na jakiś przedmiot konieczne będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej. Jeśli chcemy szybko się z tym uporać, przeważnie sięgniemy po PowerPointa lub któryś z jego darmowych zamienników. Wadą tego rozwiązania jest to, że większość prezentacji zrobionych przy jego zastosowaniu wygląda bardzo podobnie. Możemy jednak wyróżnić nasz materiał zaledwie kilkoma kliknięciami wykonanymi przed rozpoczęciem pracy.

Strona Slidesgo zawiera ogromną liczbę szablonów prezentacji posortowanych w kategoriach tematycznych, przy czym większość z nich jest dostępna za darmo, bez logowania. Szablony są kompatybilne z PowerPointem, jego zamiennikami (przynajmniej niektórymi) oraz Prezentacjami Google. Wystarczy pobrać dany plik i go otworzyć, by w programie, z którego korzystamy, pojawiła się przykładowa prezentacja na danym szablonie. Podmieniamy teksty i grafiki na swoje i gotowe.

Szeruj.pl

Przygotowując różne prace na studia, często będziemy musieli zmieścić się w określonym limicie znaków lub słów. Część programów biurowych na bieżąco przedstawia statystyki z tym związane, jednak są wyjątki. Poza tym zdarza się, że chcemy na szybko oszacować, czy np. dany cytat lub tabela z innego źródła nie zaburzy nam kompozycji pracy. W takich sytuacjach przydatna jest strona Szeruj.pl, która oferuje proste liczniki słów i znaków online.

Ta witryna sprawdzi się również jako prosty edytor online do krótkich tekstów, w których będziemy chcieli wprowadzić zmiany (usunięcie niepotrzebnych przerw, uzyskanie jednakowej czcionki itp.) jeszcze przed przeniesieniem treści do programu typu Word.

Przydatne strony internetowe dla studentów – te propozycje to nie wszystko

Studenci określonego kierunku mogą mieć własne narzędzia internetowe, które ułatwiają im naukę. Tu jednak wiele zależy od tego, co studiujemy. My postanowiliśmy podejść do tematu możliwie szeroko i zaproponować strony, które przydadzą się niezależnie od wybranego kierunku.

zdjęcie główne: MD Duran/Unsplash

Motyw