Jak zmienić czcionkę w telefonie? Pokazujemy, jak to zrobić na Androidzie i iOS

4 minuty czytania
Komentarze

Zmiana czcionki w telefonie — jej wielkości i stosowanego fontu — jest jedną z metod, dzięki którym personalizujemy nasze urządzenia. Jak zmienić czcionkę w telefonie, niezależnie od tego, czy macie smartfona z systemem Android, czy iPhone’a, działającego na iOS? Nie zawsze będzie to łatwe — o kwestii wielkości czcionki mamy szerokie pole manewru, ale nie zawsze możemy zmodyfikować czcionkę systemową bez uprzedniego uzyskania dostępu do wszystkich opcji systemu (tj. root lub jailbreak).

Zobaczmy więc, jak które systemy pozwalają na większą swobodę przy zmianie czcionek — na przykładzie smartfonu Samsunga z Androidem 12 i OneUI 4.1 oraz iPhone’a 12 Pro z iOS 16.4.1.

Jak zmienić wielkość czcionki w smartfonie z Androidem?

Dostępne w Androidzie czcionki oraz możliwość ich zmiany zależą od systemu operacyjnego i stosowanej przez producenta nakładki — w przypadku jednego z najpopularniejszych w Polsce producentów, czyli Samsunga, będzie to OneUI.

Zmiana wielkości czcionki jest możliwa poprzez menu Ustawienia/wyświetlacz, gdzie znajduje się zakładka Rozmiar i styl czcionki. Za pomocą slidera można w prosty sposób ustawić wielkość czcionki tak, aby korzystanie z urządzenia było jak najbardziej komfortowe.

Jak zmienić czcionkę w smartfonie Samsunga?

Ale OneUI daje też możliwość zmiany czcionki systemowej — i to bez żadnego roota czy innego dłubania w systemie. Otóż po wyborze zakłądki Styl czcionki nie mamy zbyt dużego wyboru, ale producent zostawił nam możliwość, by w prosty sposób doinstalować dodatkowe fonty. Możemy je pobrać choćby przez sklep Galaxy Store. Jest kilka czcionek bezpłatnych i wiele innych, za które twórcy życzą sobie ok. 6-8 złotych.

Aby zmiana czcionki była widoczna z poziomu klawiatury, tj. aby font stosowany był w wiadomościach czy wpisach w mediach społecznościowych, można zainstalować dodatkowe klawiatury z niestandardowymi fontami. Może uda się wam znaleźć taką, za którą nie trzeba płacić i która nie ma reklam — dajcie znać. A na poniższych zrzutach przykład aplikacji Fonts – Czcionki Klawiatura. Jest to aplikacja darmowa, ale wyświetla reklamy. Niemniej działa na Instagramie, Snapchacie, Facebooku, Messengerze, Telegramie, TikToku i in. Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie czcionki mogą obsługiwać polskie znaki diakrytyczne.

Po zainstalowaniu klawiatury należy ją aktywować w zakładce Ustawienia/Zarządzanie ogólne/Lista klawiatur i klawiatura domyślna. A po przejściu do aplikacji, w której będziecie chcieli ją wykorzystać, wystarczy przytrzymać dłużej ikonę z globusem, aby przełączyć dostępne klawiatury.

Jak zmienić wielkość czcionki w iPhone’ie?

W iPhonie przede wszystkim można zmienić wielkość czcionki. W tym celu trzeba przejść do menu Ustawienia, a następnie wybrać Wyświetlacz i jasność, a potem Wielkość czcionki. Niewielki slider na dole ekranu powoli ustawić optymalną wielkość znaków.

Druga opcja to przejście do menu Centrum sterowania i aktywowanie przycisku Wielkość tekstu. W ten sposób można w najszybszy sposób modyfikować wielkość tekstu na ekranie głównym lub w aplikacjach.

Trzecia to przejście do zakładki Dostępność, gdzie znajduje się menu Ekran i wielkość tekstu.

Jak zmienić czcionkę w telefonie od Apple?

W iPhone’ie lub iPadzie można zainstalować dowolnie czcionki TrueType (.ttf) lub OpenType (.otf). Możecie na przykład zainstalować Adobe Creative Cloud — założyć darmowe konto i skorzystać z wielu bezpłatnie udostępnionych czcionek. Ich zainstalowanie sprawi, że od razu będą widoczne w zakładce Czcionki w menu Ogólne.

Mimo że nie można zmienić czcionki systemowej to te, które zainstalujecie, będą dostępne z poziomu aplikacji takich jak edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne (Word, Excel, PowerPoint, Pages, Numbers, Keynote, Autodesk Sketchbook i in.).

W App Store jest też cała masa aplikacji, która pozwoli na zmianę czcionki w aplikacjach takich jak Instagram, Wiadomości, Facebook i in. Wątpię, czy uda się wam znaleźć taką, która jest darmowa i nie wyświetla reklam — w większości oferują one kilkudniowy okres próbny, po którym musicie podać dane do subskrypcji cyklicznej. Albo w podstawowej wersji oferują tak mało, że bez wykupienia dostępu korzystanie nie ma większego sensu.

Zasada działania tego typu aplikacji jest podobna. Po zainstalowaniu musimy dać pełen dostęp nowo zainstalowanej klawiaturze (Ustawienia/Ogólne/Klawiatura/Klawiatury). A podczas pisania — czy to SMS-a, czy wiadomości w komunikatorze, czy podpisu pod postem lub zdjęciem w mediach społecznościowych — należy po prostu przytrzymać dłużej ikonę w lewym dolnym rogu ekranu, alby zmienić klawiaturę na tę, która daje dostęp do dodatkowych czcionek. Poniższy przykład bazuje na aplikacji Fonts Keyboard & Cool Art Font.

Jeśli jednak jesteście zdeterminowani, aby zmienić czcionkę systemową, wtedy niezbędny jest jailbreak iPhone’a, odblokowanie systemu operacyjnego urządzenia i uwolnienie aplikacji od ograniczeń narzuconych przez Apple. W praktyce można wtedy zmieniać podstawowe funkcje systemu — włącznie z czcionką oraz pobierać i instalować aplikacje z dowolnej strony internetowej.

Motyw