ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Root vs jailbreak. Co jest lepsze? Jakie są różnice?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Kupując smartfon od Apple musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Nie jest możliwe na przykład pobieranie aplikacji poza sklepem App Store. Amerykanie nie pozwalają też na jakiekolwiek modyfikacje wizualne systemu. Jedyne co w zasadzie możemy zrobić to zmienić tapetę, czy dostosować wielkość ikon i czcionek. Generalnie trudno się temu dziwić. Amerykanie od zawsze bardzo dużą uwagę przywiązują do designu swoich sprzętów i nie chcą, aby ktokolwiek to poprawiał. Jeżeli jednak posiadamy iPhone’a, a wygląd iOS oraz dostępność aplikacji nie satysfakcjonuje nas, mamy wbrew pozorom wyjście – jest to jailbreak. Dzięki niemu możemy usunąć wszystkie ograniczenia narzucone przez Apple. Możemy przez to uzyskać pełny dostęp do urządzenia oraz wgrywać aplikacje, które nie są dostępne w oficjalnych źródłach dystrybucji, czyli sklepie App Store.

Root Vs jailbreak – co jest lepsze?

Na pierwszy rzut oka, podobnym rozwiązaniem w świecie Androida jest rootowanie. Podobnie jak jailbreak, otwiera ono dostęp do ulepszeń, które pomagają poprawić wydajność urządzenia, czy dodać do niego nowe funkcje. Rootowanie jest popularne wśród użytkowników systemu Google, ale jego popularność w ciągu ostatnich lat spada – podobnie z resztą jak jailbreaka.

Dyskusje między użytkownikami konkurencyjnych systemów na temat wyższości jednego rozwiązania nad drugim zwykle były długie i nie prowadziły do porozumienia. Co jest lepsze zrootowany Android, czy zjailbreakowany iOS? Teoretycznie podczas pracy wszystko może wyglądać podobnie. Dzięki obydwu opcjom uzyskujemy nieautoryzowany dostęp do niektórych partycji systemowych w celu dostosowania plików i sprawienia, że urządzenie zrobi to co chcemy. W rzeczywistości jailbreak bardzo różni się od rootowania. Czy któreś z rozwiązań jest lepsze? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź.

Porównanie rootowania i jailbreaka

Na papierze obydwie metody wydają się być podobne. Rootowanie zasadniczo pomija kontrolę bezpieczeństwa i ograniczenia nałożone przez producentów w celu uzyskania dostępu do plików systemowych. Umożliwia to ich modyfikację w celu ulepszenia istniejących funkcji lub dodania nowych. Zarówno rootowanie, jak i jailbreak unieważniają gwarancję na urządzenie. Jednak oba są odwracalne i telefon możemy przywrócić do poprzedniego stanu, wgrywając oryginalne oprogramowanie. Różnice polegają na możliwościach i samym procesie. Rootowanie urządzenia z systemem Android jest bardziej złożone i czasochłonne, podczas gdy jailbreakowanie iPhone’a wymaga zwykle kilku kroków.

Możliwe jest wykonanie procesu rootowania na praktycznie każdej wersji Androida. W przypadku iOS sytuacja jest zupełnie inna. Dla najnowszych aktualizacji software Apple narzędzie jailbreak jest bardzo trudno dostępne. Niektórych urządzeń, jak iPhone’a X, na ten moment nie da się złamać. Niektórzy producenci, jak choćby OnePlus dzięki współpracy z programistami znacząco ułatwiają rootowanie swoich smartfonów. Na drugim biegunie stoi Apple, zdecydowanie przeciwne jakimkolwiek nieautoryzowanym zmianom w systemie oraz utrudniające je z każdą kolejną aktualizacją systemu.

Po co rootować urządzenie z systemem Android?

W ostatnim czasie szczegółowo opisywaliśmy ten temat:

Po co jailbreakować iPhone’a?

Łamanie iPhone’a polega na ominięciu ograniczeń narzuconych przez Apple w celu dostosowania systemu do własnych potrzeb. Możemy zmienić domyślne aplikacje systemowe – w oryginalnym sofcie, możemy korzystać przykładowo z innych aplikacji do maila czy przeglądania Internetu. Domyślnymi jednak zawsze będą te od Apple, nie usuniemy ich też z urządzenia. Dzięki jailbreakowi możemy zdecydowanie zmienić wygląd systemu. Zastąpić ikony systemowe innymi, użyć launchera, uporządkować interfejs systemu, zmienić czcionki systemowe. Ulepszenia odbywają się za pośrednictwem Cydii – programu, w pewnym sensie podobnego do App Store. Wraz z jego instalacją na iPhonie możemy instalować aplikacje z innych źródeł. Programy dostępne przez Cydia nie są zobowiązane do przestrzegania wytycznych Apple. Jailbreak jest popularny w Chinach, dzięki możliwości instalowania aplikacji, których nie dopuszcza Apple.

Zobacz także: Sprawdź, czy dostaniesz Androida Oreo

Aktualizacje

Powszechną wadą obydwu rozwiązań jest brak możliwości instalowania aktualizacji oprogramowania w oficjalny sposób. Może to mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszego smartfonu. Rootowanie lub jailbreakowanie może ułatwić hakerom i organom ścigania pobranie danych z naszego telefonu przy użyciu zaawansowanych narzędzi.

Ze względu na charakter systemu iOS, każda zmiana systemu wymaga modyfikacji oprogramowania. Dla porównania zmiana ikony systemu w Androidzie jest prosta i bez uprawnień roota. Z drugiej strony użytkownicy iOS nie muszą jailbrake’ować swojego urządzenia, aby poprawić jego wydajność, usunąć systemowy bloatware. Obydwa rozwiązania są środkiem do tego samego – zapewnienia kontroli użytkownikom nad swoimi urządzeniami.

Sprawdź najnowsze wpisy