Fabryka pomp ciepła

Bosch otworzy fabrykę pomp ciepła w Polsce. Znamy lokalizację

2 minuty czytania
Komentarze

W miarę jak rynek pomp ciepła w Europie zyskuje na znaczeniu, firma Bosch ogłosiła plany otwarcia nowego zakładu w Polsce, a dokładniej rzecz biorąc, nowa fabryka pomp ciepła powstaje pod Wrocławiem. Jest to nie tylko szansa dla samej firmy, ale także dla regionu, w którym powstanie nowy, duży zakład produkcyjny. Na inwestycje Bosch przeznaczyć ma 1,2 miliarda złotych.

Fabryka pomp ciepła od Bosch powstanie w Dobromierzu obok Wrocławia

Fabryka pomp ciepła
Fot: Bosch

Bosch rozwija i produkuje pompy ciepła w kilku lokalizacjach w Europie, takich jak Eibelshausen i Wernau w Niemczech, Aveiro w Portugalii, Tranås w Szwecji. W Polsce marka jest obecna od 1992 roku.

Okazuje się jednak, że europejski rynek jest znacznie bardziej chłonny. Sprzedaż pomp ciepła firmy wzrosła o 54% w 2022 roku, a prognozy wskazują na około 20% wzrost rynku w Europie do 2025 roku. Otworzenie nowej fabryki w takiej sytuacji jest dla firmy kluczowe, ponieważ w przeciwnym wypadku konkurencja chętnie skorzysta z tej luki.

Technologia pomp ciepła to europejska historia sukcesu, którą chcemy kontynuować. Jednocześnie pomagamy w dekarbonizacji ponad 200 milionów budynków w Europie. W tym celu do końca dekady zainwestujemy ponad 1 mld euro.

– Podkreślił Christian Fischer, zastępca prezesa zarządu Bosch.

W Unii Europejskiej spodziewamy się, że w tym bardzo dynamicznym środowisku wzrost będzie wyjątkowo wysoki i postawiliśmy sobie za cel, aby rozwijać się znacznie szybciej niż rynek. Wraz z naszymi istniejącymi zakładami w Europie, nowy zakład w Polsce pomoże nam osiągnąć te cele wzrostu.

– Dodał Jan Brockmann, Prezes Zarządu Grupy Bosch Home Comfort.

Sama fabryka pomp ciepła ma powstać około 70 kilometrów od Wrocławia – w miejscowości Dobromierz. Jest to także duża szansa dla lokalnej społeczności, która otrzyma zupełnie nowe miejsca pracy związane bezpośrednio lub pośrednio z nowym zakładem produkcyjnym. Rozwojowi powinna ulec także obecna tam infrastruktura. 

Birte Lübbert, członek zarządu Bosch Comfort Grup, cytowany przez TVP Info, powiedział:

Będziemy budować nową fabrykę w Dobromierzu, w sercu Europy; są tu dobre połączenia logistyczne. To jest idealny miejsce, z którego szybko możemy się dostać do rynków w Europie.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Bosch ma już w tym regionie inne zakłądy – m.in. nabył dużą fabrykę w roku 2015 w samym Wrocławiu, posiada także zakład w Mirkowie. Placówki znajdują się także w Łodzi, Warszawie, Rzeszowie oraz Goleniowie.

Źródło: bosch-presse.de, Twitter Fot: Bosch

Motyw