Technik w czerwonym ubraniu instaluje zewnętrzną jednostkę pompy ciełpa i klimatyzatora na ścianie budynku. Przeprowadza kontrole pomp ciepła. Dotacje na pompy ciepła właśnie ruszyły

Pompa ciepła idealna do mieszkań. Właśnie opracowano nowy model, który powinien was zainteresować

1 minuta czytania
Komentarze

Pompa ciepła to ceniony sprzęt, który jednak kojarzy się głównie z możliwością zastosowania w domkach jednorodzinnych. Okazuje się, że taką pompę można również wykorzystać, jeśli mieszka się w bloku. Zostały już opracowane modele, które szczególnie się do tego nadają.

Pompa ciepła do mieszkań w bloku

Firma Qvantum ze Szwecji opracowała pompę ciepła o mocy 6 kW dla mieszkań, które są podłączone do systemów ciepłowniczych. W urządzeniu jako czynnik chłodzący wykorzystano propan.

Pompy ciepła są dostępne od wielu lat, ale jako technologia zarezerwowana dla osób posiadających własne domy. Jednak większość ludzi mieszka w mieszkaniach w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie ogrzewanie paliwami kopalnymi było gotowym rozwiązaniem.

– uważa Qvantum.

Koncepcja została oparta na lokalnych niskotemperaturowych sieciach ciepłowniczych, które wykorzystują napływającą wodę obiegową o temperaturze od 10 do 20 stopni Celsjusza. Pompa ciepła stanowi energetyczne centrum.

Energia w tej sieci może być następnie wykorzystana przez pompy ciepła w mieszkaniach, zarówno do zapewnienia ogrzewania, jak i chłodzenia. Wzdłuż obwodu zbierany jest nadmiar ciepła i chłodu, a energia jest ponownie przekazywana do sieci.

– twierdzi Qvantum.

Szwedzi nie są jednak jedynymi, którzy zajęli się tego typu sprzętem. Pompy ciepła na propan opracowały również firmy Rhoss oraz Bosch.

źródło: Twitter, bizblog, zdjęcie główne: GettyImages/welcomia

Motyw