Klawisz z logo Windows na podświetlanej klawiaturze laptopa, otoczony klawiszami Fn i Alt.

Przydatne narzędzie w Windows… z którego mało kto korzysta. Wystarczy prosty skrót klawiszowy

2 minuty czytania
Komentarze

Lupa to niezwykle przydatne narzędzie systemu Windows, które pomaga czytać treści na komputerze osobom ze słabszym wzrokiem… lub wtedy gdy chcemy podejrzeć naprawdę małych rozmiarów element. Omówimy w tym wpisie najszybsze metody wywoływania tej aplikacji, a także jej najbardziej przydatne funkcje, wykorzystywane w codziennym użytkowaniu komputera z zainstalowanym systemem Microsoftu.

Jak wywołać lupę podczas pracy z systemem Windows?

W przypadku aplikacji Lupa, skrót klawiszowy odpowiedzialny za jej wywołanie to kombinacja przycisków Windows i +. Po niedługiej chwili powinniście móc zobaczyć malutkie okienko z opcjami powiększenia i pomniejszenia obrazu. Aby ponownie pomniejszyć obraz, używamy odwrotnego skrótu, czyli Windows oraz (minus).

lupa windows w szkicach
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Podstawowe funkcje aplikacji Lupa

Co ważne, powiększanie i zmniejszanie obrazu nie jest jedyną funkcją Lupy. Bardzo miłym dodatkiem jest również możliwość odczytu zaznaczonego tekstu poprzez jeden ze wbudowanych syntezatorów mowy. Język polski oczywiście także pozostaje dostępny, a użytkownik łatwo dostosuje prędkość, z jaką interesujący na fragment tekstu będzie odczytywany.

lupa windows
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Zanim jednak zaczniemy na poważnie korzystać z Lupy, warto kliknąć ikonkę z zębatką i udać się do sekcji ustawień. Warto szczególnie spojrzeć na Przyrost Powiększenia, który określi, jak mocno ekran będzie powiększany za każdym wciśnięciem kombinacji Windows oraz +. Domyślne 100%, w moim osobistym odczuciu, może być tutaj przesadą.

lupa windows
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Dodatkowe ustawienia aplikacji Lupa

Celem uzyskania jak największego komfortu korzystania z Lupy, najlepiej pozostawić aktywną opcję Pełny Ekran w zakładce Widok. Ciekawym ustawieniem jest też Odwróć kolory. Wówczas ekran przybiera formę negatywu, która w przypadku białych stron internetowych może ułatwić czytanie, gdy nie możemy skorzystać z trybu ciemnego.

lupa windows
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Warto też na koniec pamiętać, że funkcję czytania tekstu można wywołać bez konieczności wyciągania okna aplikacji Lupa na wierzch. Mając program otwarty w tle, zaznaczamy interesujący nas fragment tekstu i wciskamy kombinację Ctrl + Alt + Enter. Syntezator mowy powinien wówczas rozpocząć odczyt.

fot. Szymon Baliński / android.com.pl

fot. Depositphotos/rochu_2008

Motyw