Zanim Windows stał się Windowsem. System Microsoftu zaczynał od całkowicie innej nazwy

5 minut czytania
Komentarze

Windows to system operacyjny opracowany przez Microsoft, który znany jest chyba przez niemal każdego człowieka na Ziemi. Windows po raz pierwszy został ogłoszony przez Billa Gatesa 10 listopada 1983 roku jako graficzny interfejs użytkownika dla MS-DOS (Microsoft Disk Operating System), który był wówczas dominującym systemem operacyjnym. Windows stanowił rewolucję, którą można było realnie „zobaczyć” – był czymś więcej niż tekstem, pokazywał system w formie graficznej, co na ówczesne standardy było wręcz niesamowitym osiągnięciem. Zobaczyliśmy takie funkcje, jak okna, ikony, menu i wskaźnik myszy, ułatwiające użytkownikom interakcję z komputerami.

Przez lata Windows ewoluował ze środowiska operacyjnego do w pełni kompletnego, nowoczesnego systemu operacyjnego z wieloma wersjami i wydaniami dla różnych rynków i potrzeb. Jednak zanim system ten stał się w ogóle Windowsem, przeszedł pewien proces. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Historia nazwy Windows – skromne początki

Historia nazwy Windows sięga 1981 roku, kiedy Microsoft zaczął opracowywać podstawy oprogramowania na komputery osobiste. Jego pierwsza nazwa to „Interface Manager”, który miał dodać graficzną nakładkę do tekstowego MS-DOS. Był to pierwszy krok w kierunku systemów, które obsługiwane są za pomocą ruchomych, graficznych obrazków, zamiast wpisywania komend czy poleceń w polu tekstowym.

chatgpt na ms-dos

W latach osiemdziesiątych takie firmy jak Apple czy Microsoft nazywały zwizualizowane programy „oknami”, a systemy „okienkowymi”.  „Menedżer interfejsów” Microsoftu miał być jednym z wielu platform tego typu, które wówczas były opracowywane także przez inne firmy np. IBM.

W 1982 roku Microsoft zatrudnił Rowlanda Hansona – nowego wiceprezesa ds. marketingu. Wniósł on nowy punkt widzenia do zdefiniowania marki Microsoft, który polegał na umieszczeniu nazwy „Microsoft” przed swoimi produktami, na przykład Microsoft Word czy Microsoft Excel.

Szukając nowej nazwy dla menedżera interfejsów, Hanson przejrzał artykuły branżowe dotyczące wielozadaniowych systemów komputerowych i wskazał, że ich wspólnym obszarem są okna. Zauważył, że termin „okno” był często używany w kontekście obszarów takich jak „system okienkowy” i „menedżer okien”. „Windows” stał się zatem słowem, które miało promować system operacyjny Microsoftu.

Windows 1

Microsoft ogłosił publicznie nazwę systemu Windows 10 listopada 1983 r. — czyli na prawie 2 lata przed jego oficjalnym debiutem. To miało na celu zarezerwować nazwę „Windows” dla firmy i było sprytnym posunięciem. Gigant z Redmond wiedział bowiem, że wielu konkurentów pracuje nad oprogramowaniem „okienkowym” i może zechcieć skorzystać z „nośnej” nazwy.  

Kiedy system Windows 1.0 został wprowadzony na rynek w 1985 roku, nie przypominał tego co dziś znamy, ale z czasem ewoluował od powłoki MS-DOS do samodzielnego systemu operacyjnego, a następnie do gigantycznej marki. To biznes wart fortunę i dopóki z nazwą „Windows” wiążą się miliardy dolarów, Microsoft będzie go rozwijać.

Podsumowując, system operacyjny Windows otrzymał swoją nazwę od wprowadzonego przez siebie graficznego interfejsu użytkownika, który umożliwiał użytkownikom otwieranie wielu aplikacji i zarządzanie nimi w osobnych oknach na ekranie. Nazwę zatwierdził współzałożyciel firmy Microsoft, Bill Gates, który chciał podkreślić różnicę między nowym systemem a tekstowym systemem MS-DOS, na którym działał. Pierwsza wersja Windows została wydana w 1985 roku i od tego czasu przekształciła się w nowoczesny i potężny system operacyjny, który działa na różnych urządzeniach, od komputerów osobistych po smartfony. Przyjrzyjmy się historii pierwszych wersji oprogramowania.

Windows 1.0, czyli początek nowej historii

Windows 1.0 został wydany w listopadzie 1985 roku. Miał konkurować z systemem operacyjnym Apple’a, ale zyskał niewielką popularność, ponieważ był pewnego rodzaju rozszerzeniem MS-DOS. Jego komponenty obejmowały między innymi kalkulator, kalendarz, przeglądarkę schowka, zegar, panel sterowania, notatnik, Paint.

Windows 1.0

Kolejną wersją był Windows 2.0, który został wydany w grudniu 1987 roku i był bardziej popularny niż jego poprzednik. Zawierał kilka ulepszeń interfejsu użytkownika i zarządzania pamięcią. Windows 2.03 zmienił system operacyjny z okien kafelkowych na nakładające się. Rezultat tej zmiany doprowadził do złożenia przez Apple pozwu przeciwko Microsoftowi za naruszenie praw autorskich firmy.

Te wersje systemu Windows są często uważane za powłoki graficzne, głównie dlatego, że działały na systemie MS-DOS i używały go do obsługi systemu plików. Jednak nawet najwcześniejsze wersje Windows przyjmowały już wiele typowych funkcji systemu operacyjnego; np. posiadanie własnego formatu pliku wykonywalnego i dostarczanie własnych sterowników urządzeń (zegar, grafika, drukarka, mysz, klawiatura i dźwięk). W przeciwieństwie do MS-DOS, Windows pozwalał użytkownikom na jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji graficznych dzięki wielozadaniowości opartej na współpracy.

Kolejna wersja to Windows 3.0 – wydana została w 1990 roku i poprawiła projekt, głównie ze względu na pamięć wirtualną i ładowalne sterowniki urządzeń wirtualnych, które umożliwiają systemowi Windows współdzielenie dowolnych urządzeń między wielozadaniowymi aplikacjami DOS. Dwa lata później światło dzienne ujrzała wersja 3.1, która wprowadziła niewielkie zmiany wizualne.

windows 95

Dopiero 24 sierpnia 1995 r. został wydany dobrze znany Windows 95, z którego korzystałem pod koniec lat dziewięćdziesiątych. System ten wciąż był oparty na MS-DOS, ale wprowadził obsługę natywnych aplikacji 32-bitowych, sprzętu plug and play, wielozadaniowości i większą stabilność w porównaniu z poprzednikami.

Źródło: howtogeek, Microsoft.fandom, fot. Depositphotos/ericbvd

Motyw