Switchblade 300

Switchblade 300, czyli słynny dron-kamikaze, doczeka się nowej wersji. Trafi na Ukrainę

2 minuty czytania
Komentarze

AeroVironment, amerykański producent systemów bezzałogowych, przedstawił najnowszą wersję swojego drona Switchblade 300, znanego również jako samobójczy dron lub dron-kamikaze. Nowy model, oznaczony jako Switchblade 300 Block 20, bazuje na poprzednim Block 10C, ale oferuje większą wytrzymałość i łatwość obsługi.

Switchblade 300 Block 20 – dron-kamikaze nowej generacji

Wprowadzone w 2011 roku, drony z serii Switchblade 300 zostały zaprojektowane z myślą o wsparciu amerykańskich żołnierzy piechoty, którym miały zapewnić własne, łatwe do przenoszenia środki wsparcia powietrznego. W przeciwieństwie do dronów zwiadowczych Switchblade 300 potrafi krążyć w powietrzu do czasu wykrycia celu, a następnie zniszczyć go za pomocą wbudowanego ładunku wybuchowego, generującego efekt wybuchu śrutu, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia otoczenia.

Drony Switchblade 300 zyskały na popularności w 2022 roku, kiedy Stany Zjednoczone wysłały 700 sztuk na Ukrainę, aby przeciwdziałać inwazji rosyjskiej. W związku z koniecznością uzupełnienia arsenału amerykańskiego oraz dostarczenia dodatkowych dronów na Ukrainę AeroVironment zdecydowało się zastąpić model Block 10C bardziej zaawansowanym Block 20.

Switchblade 300 Block 20 został stworzony specjalnie z myślą o małych jednostkach ekspedycyjnych. Cały zestaw waży zaledwie 3,6 kg i może być przenoszony oraz obsługiwany przez jednego żołnierza za pomocą tabletu wyposażonego w system kontroli ognia, który jednocześnie pełni funkcję narzędzia szkoleniowego. Jeśli zaś chodzi o masę drona, to ta wynosi 2 kg. Wyszkolony operator może wynieść drona w powietrze w czasie krótszym, niż dwie minuty. 

Switchblade 300 – możliwości drona

Po wejściu w powietrze nowy Switchblade 300 osiąga prędkość maksymalną 160 km/h i może utrzymać się w powietrzu przez 20 minut – o pięć minut dłużej niż poprzednia wersja. Dron ma także większy zasięg dzięki Digital Data Link (DDL) oraz został wyposażony w nową kamerę EO/IR z funkcją panoramicznego obrazu, co pozwala na lepsze zorientowanie się w sytuacji. Ponadto dron jest zdolny do przekazywania informacji wywiadowczych, takich jak współrzędne GPS wykrytych celów. W przypadku zauważenia osób cywilnych w rejonie celu dron może zostać zawrócony i przekierowany na inne cele, zarówno nieruchome, jak i będące w ruchu. 

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o naszych tekstach dotyczących broni hipersonicznej oraz broni sonicznej. Jeśli interesujecie się militariami, na pewno znajdziecie w nich sporo przydatnych i ciekawych informacji.

Źródło: Twitter, newatlas

Motyw