Broń soniczna. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej technologii

5 minut czytania
Komentarze

Czym jest broń soniczna? Takie pytanie mogą zadawać sobie wszyscy entuzjaści nowych technologii, którzy osobiście spotkali się z jej zastosowaniem lub widzieli efekty pacyfikacji w internecie. Okazuje się jednak, że przeciwdziałanie dzikim tłumom to jedynie jedna z cech tego intrygującego sprzętu.

Broń soniczna. Co to w ogóle jest?

fot. Adam Kliczek/Wikipedia

Jeśli jesteście fanami filmów science-fiction na pewno niejednokrotnie widzieliście futurystyczne bronie pokroju karabinów laserowych czy lepkich bomb z opóźnionym zapłonem. W gronie takich odjazdowych sprzętów znajduje się także arsenał „atakujący” przeciwników dźwiękiem. Co jednak powiecie na to, że broń soniczna naprawdę istnieje, a różnego rodzaju służby regularnie używają jej do tłumienia zamieszek.

Jednakże, czym w gruncie rzeczy jest to futurystyczne urządzenie? W największym skrócie broń soniczna to zaawansowany sprzęt, który wykorzystuje dźwięk jako środek do wywoływania bólu, dezorientacji lub trwałego uszkodzenia u osób znajdujących się w jego zasięgu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów broń działa poprzez emitowanie skoncentrowanych fal dźwiękowych o bardzo wysokim natężeniu. Co ciekawe te fale mogą być na tyle potężne, aby spowodować fizyczne uszkodzenia tkanek lub strukturalne zmiany w obiektach.

Okazuje się jednak, że z historycznego punktu widzenia broń soniczna wcale nie jest nowym wynalazkiem. O potędze dźwięku w kontekście walki z przeciwnikami mogliśmy przeczytać już w starożytnych legendach oraz pieśniach. Niemniej z całkiem dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w tych tekstach mamy do czynienia ze sporą hiperbolizacją. Broń soniczna w dzisiejszym wydaniu jest natomiast wynalazkiem, który wciąż ewoluuje.

W związku z tym warto spojrzeć na techniczny aspekt działania tego typu sprzętów. Zacznijmy od tego, że ludzkie ucho rejestruje fale dźwiękowe w zakresie od 20 do 20 000 herców. Tymczasem broń soniczna może emitować dźwięki w tym zakresie, ale także poza nim, wykorzystując infradźwięki (poniżej 20 Hz) oraz ultradźwięki (powyżej 20 000 Hz). Te fale mogą powodować różne nieprzyjemne objawy u ludzi, takie jak wspomniany już ból głowy czy nudności.

Systemy LRAD cieszą się sporą popularnością

fot. DVIDS

Szukając informacji, dotyczących broni sonicznej na pewno natkniecie się na nazwę Long Range Acoustic Device (LRAD). Pod takim hasłem kryje się omawiany właśnie system, jednak w tym przypadku mówimy o międzynarodowej terminologii. Urządzenia LRAD są jednymi z najpopularniejszych sprzętów sonicznych. Z ich „usług” korzystają siły policyjne podczas walki z tłumami oraz marynarka wojenna do odstraszania piratów.

W Polsce system ten został zakupiony przez policję, ale ze względu na obawy o jego skutki uboczne, nie został użyty w praktycznych działaniach. Tego samego nie można powiedzieć o licznych krajach, w których LRAD jest wykorzystywany przy najróżniejszych okazjach. O tym, jak system broni sonicznej działa w praktyce możecie przekonać się na poniższym materiale.

Zobacz też: Masz taki kod PIN? Uważaj, bo możesz stracić pieniądze

Oczywiście, jak łatwo się domyślić, korzystanie z broni sonicznej może mieć swoje długotrwałe nieprzyjemne efekty. Pomimo tego, że system LRAD nie jest śmiercionośny, istnieje szansa na wywołanie u ludzi trwałego uszkodzenia słuchu. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do całkowitej utraty tego zmysłu.

Tymczasem miłośników teorii spiskowych na pewno rozgrzeje przewijająca się w internecie informacja o tym, że broń soniczna jest wykorzystywana… do tortur lub innych form przemocy. Taki stan rzeczy rodzi publiczne debaty dotyczące systemów LRAD oraz ich etycznych i prawnych aspektach.

Kompendium wiedzy o broni sonicznej. Podsumowanie

fot. Gothamist/Shay Horse/NurPhoto/Shutterstock

Cóż, bez dwóch zdań broń soniczna to potężne narzędzie, które może być używane zarówno do obrony, jak i do ataku. Co więcej, na wzór każdej innej nowej technologii, ma swoje wady i zalety. Niemniej ważne jest, aby zrozumieć jej działanie oraz potencjalne skutki, zanim zdecydujemy się na włączenie LRAD.

Na całe szczęście historia nauczyła nas, że w miarę rozwoju technologii i badań w tej dziedzinie, możemy spodziewać się odpowiednich ulepszeń w systemach sonicznych. Dodatkowo wspomniane już publiczne debaty regularnie zmuszają jednostki wojskowe oraz policje do testowania broni, tak aby w razie jej włączenia nikomu nie stała się krzywda.

Najczęściej zadawane pytania

Na sam koniec przygotowaliśmy dla was segment FAQ, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące broni sonicznej.

Co to jest broń soniczna?

Broń soniczna to zaawansowane urządzenie wykorzystujące dźwięk o wysokim natężeniu do wywoływania bólu, dezorientacji lub trwałego uszkodzenia u osób znajdujących się w jego zasięgu.

Jakie są główne zastosowania broni sonicznej?

Główne zastosowania broni sonicznej obejmują kontrole tłumów przez siły policyjne, odstraszanie piratów przez marynarkę wojenną oraz potencjalne zastosowania w obronie wojskowej.

Czy broń soniczna jest legalna?

Legalność broni sonicznej różni się w zależności od kraju oraz obowiązującego tam prawa. W niektórych państwach jej użycie jest dozwolone w określonych sytuacjach, takich jak kontrola tłumów, podczas gdy w innych może być całkowicie zakazana z powodu obaw o naruszenie praw człowieka.

Jakie są potencjalne zagrożenia związane z użyciem broni sonicznej?

Potencjalne zagrożenia związane z użyciem broni sonicznej obejmują trwałe uszkodzenie słuchu, ból, nudności, dezorientację oraz potencjalne skutki psychologiczne, takie jak lęk czy stres pourazowy.

Czy istnieją jakieś środki ochrony przed bronią soniczną?

Tak, istnieją specjalne słuchawki i osłony, które mogą chronić przed skutkami broni sonicznej. Jednakże skuteczność tych środków może być różna w zależności od natężenia i częstotliwości dźwięku emitowanego przez broń.

Motyw