F2

F2 to jeden z przydatniejszych skrótów klawiszowych. Mocno uprościł moją pracę

2 minuty czytania
Komentarze

F2 nie jest przyciskiem na klawiaturze, z którego użytkownicy korzystają najczęściej. A warto się nim zainteresować, ponieważ ułatwia jedną z najważniejszych operacji, wymaganych od osoby pracującej przy komputerze — zmiana nazwy plików. Musimy w końcu wiedzieć, jak je organizować, by odnaleźć się w chaosie folderów i rozszerzeń. Czasami jednak musimy zmienić nazwy dziesiątek plików, a przecież nie mamy na to całego dnia. Jak się okazuje, jest na to prosty sposób, który nie wymaga instalacji zewnętrznych aplikacji.

Jak przycisk F2 pomaga przy jednoczesnej zmianie nazwy wielu plików?

Osobiście korzystam z jednoczesnej zmiany nazwy wielu plików, gdy np. oddaję jakąś recenzję gry lub sprzętu. Mając wyprodukowane dziesiątki zdjęć bądź zrzutów ekranu, każdy musi mieć nazwę odpowiadającą tematowi tekstu, tak aby później łatwo było poszczególne grafiki odnaleźć w bazie danych. A często dzieje się tak, że gry lub programy zapisują zrzuty ekranu w nazwach nieakceptowalnych do bezpośredniego przerzucenia na sieciowe bazy danych.

Systemy Windows 10 oraz Windows 11 pozwalają na prostą zmianę nazwy wielu plików, bez konieczności instalacji zewnętrznego oprogramowania. Proceder jest banalny. Zamiast zaznaczenia jednej ikonki, przeciągamy myszką po selekcji interesujących nas obiektów, lub zaznaczamy każdy z nich po kolei, przytrzymując klawisz Ctrl.

zmiana nazwy
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Mając zaznaczone obiekty, wciskamy przycisk F2. Pod jednym z wybranych plików ukaże się pole tekstowe, na którym dokonujemy zmiany nazwy. Efekt końcowy akceptujemy przyciskiem Enter. Warto pamiętać, że pozostałe obiekty przyjmą tę samą nazwę, dodając po niej numerację w nawiasie.

zmiana nazwy plikow
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Co ciekawe, zmiany nazwy plików można również dokonywać za pomocą takich narzędzi systemowych, jak Terminal (dawniej Wiersz Poleceń) lub Windows PowerShell. Ba, można się pokusić nawet o całkowicie zewnętrzny program, choćby kultowy Rename Master, gdy interesują nas bardziej zaawansowane funkcje. Niemniej jednak, w większości przypadków nie jest to zupełnie potrzebne. Użycie przycisku F2 to najprostsza i najszybsza metoda zmiany nazwy plików.

Motyw