ChatGPT

ChatGPT na MS-DOS. Zobacz, jak śmiga AI na 39-letnim komputerze

2 minuty czytania
Komentarze

ChatGPT to niezwykle zaawansowana sztuczna inteligencja, której praca wymaga potężnych komputerów. Jednak z perspektywy użytkownika wystarczy jedynie prosty terminal z dostępem do przeglądarki internetowej, lub odpowiednio skrojonego klienta, oraz dostęp do sieci. Dzięki temu udało się go uruchomić nawet na dość prostym zegarku. Mimo to uruchomienie go na MS-DOS, a dokładniej na retrokomputerze IBM 5155 PC z 1984 roku i tak robi olbrzymie wrażenie.

ChatGPT na MS-DOS naprawdę działa!

Miłośnik retro komputerów i programista-hobbysta Yo Kheng Meng postanowił sprawdzić, czy jest w stanie przenieść ChatGPT na MS-DOS. Nie szedł jednak na skróty i nie zadowolił się jedynie połączeniem się z tym popularnym AI przez wirtualną maszynę. Zamiast tego jego celem był komputer IBM 5155 Portable PC z 1984 roku, wyposażony w procesor Intel 8088 o częstotliwości 4,77 MHz i 640 KB pamięci operacyjnej. Mowa więc o czymś słabszym nawet od przeciętnej opaski sportowej.

Z tego też powodu zadanie okazało się dość trudne. Zwykłe uruchomienie przeglądarki internetowej i ogłoszenie sukcesu w tym przypadku nie wchodziło w grę. Meng rozpoczął swoją misję od znalezienia kompilatora, który pozwoliłby na przeniesienie ChatGPT na komputer sprzed niemal 40 lat. Okazało się, że Open Watcom C/C++ compiler był odpowiedni do tego zadania. Aby testować aplikację DOS w trakcie tworzenia, Meng zdecydował się pójść na pewne ustępstwa i przeprowadzać testy na maszynie wirtualnej, która była uruchomiona na nowoczesnym komputerze. Jego wybór padł na Virtualbox virtual machine z DOS 6.22. Dopiero potem uruchomił klienta na swoim retroPC.

ChatGPT na MS-DOS — to trudniejsze, niż się wydaje

Jednym z największych wyzwań związanych z systemem DOS była konieczność ustanowienia połączenia sieciowego z usługą ChatGPT. Meng odkrył, że MTCP autorstwa Michaela B. Brutmana umożliwia połączenie z API Chat Completion ChatGPT. Niemniej jednak, aby komunikować się z tym API, programista musiał skonstruować całe zapytanie POST ręcznie w języku C. Wśród kolejnych przeszkód, z jakimi musiał się zmierzyć Meng, znalazło się parsowanie JSON, zmiana wyjścia ChatGPT z HTTPS na HTTP oraz radzenie sobie z brakiem wielowątkowości w systemie DOS. 

Mimo tych wszystkich przeszkód ostatecznie osiągną sukces, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu. Tym samym udowodnił on, że w nieuchronnie nadchodzącej erze terminali nawet najsłabsze urządzenie będzie wystarczające do zaawansowanej pracy

Źródło: YouTube, Tomshardware

Motyw