Jeżeli masz Windows 11 i zdarza ci się robić zrzuty ekranu… musisz uważać. Takiego ataku nikt się nie spodziewa

2 minuty czytania
Komentarze

W niespodziewanym zwrocie akcji, systemy operacyjne Windows 10, Windows 11, a także smartfony Google Pixel dzielą dokładnie taką samą lukę bezpieczeństwa. Warto zrewidować sposób, w jaki używamy aplikacji Narzędzie Wycinanie, bo to jej dokładnie dotyczy nietypowa podatność, groźnie nazwana przez specjalistów „Acropalypse”.

Windows 11 padł ofiarą „Acropalypse”. Na czym polega ta podatność?

Acropalypse to problem, który ujawnił się najpierw na smartfonach Google Pixel. Załatany już błąd aplikacji Google Markup polegał na tym, że gdy zrobiliśmy zrzut ekranu, edytowaliśmy go, a następnie nadpisaliśmy ten sam plik, dalej istniała możliwość podejrzenia oryginalnego zrzutu ekranu.

Niestety, opisany wyżej dotknął również aplikację Narzędzie Wycinanie, znaną z systemu Windows 11 (fot. Szymon Baliński / android.com.pl)

Wydawać się mogło, że to nie jest wielki problem, prawda? Błąd. Załóżmy, że edytujecie zrzut ekranu, na którym są wrażliwe dane osobowe. Nakładamy rozmycie na stosowne miejsca i wysyłamy grafikę do znajomego. Acropalypse sprawia, że mając odpowiednią wiedzę i narzędzia, taka osoba jest w stanie wygrzebać oryginalną grafikę, z nierozmytymi informacjami.

Warto zaznaczyć, że problem dotyczy nie tylko aplikacji Narzędzie Wycinanie z Windows 11, ale też podobnego programu Wycinanie i szkicowanie, dostępnego dla systemów Windows 10. Sam Microsoft potwierdził świadomość problemu i wewnętrzne śledztwo na temat wykrytej luki bezpieczeństwa.

Jak upewnić się, że edytowane zrzuty ekranu nie będą skrywać wrażliwych danych?

Na całe szczęście, Acropalypse to problem, który można zaskakująco łatwo ominąć. Wystarczy, że edytowane zrzuty ekranu będziemy zapisywać jako osobne pliki, używając funkcji Zapisz jako kopię. Warto też zadbać o zaktualizowaną wersję aplikacji Narzędzie Wycinanie, kierując się do Microsoft Store. W lewym dolnym rogu okna znajdziecie panel Biblioteka.

Windows 11
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Będąc tam, klikamy przycisk Pobierz aktualizacje, znajdujący się w prawym górnym rogu. Cyfrowy sklep Windows 11 zaktualizuje w ten sposób wszystkie programy, jakie zainstalowaliśmy za jego pośrednictwem, w tym również Narzędzie Wycinanie.

Windows 11
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Na koniec warto pamiętać, że regularne aktualizowanie systemu Windows 11 również przyczynia się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa komputera. Także jeśli tego nie robicie, odwiedźcie od czasu zakładkę Windows Update — dla świętego spokoju, nawet jeśli aktualizacje systemu nie należą do Waszych ulubionych zajęć.

Na podobnych zasadach co wycinanie i wklejanie zrzutów ekranu, działa schowek w telefonie. Więcej na jego temat dowiecie się z podlinkowanego tekstu.

Motyw