Snapdragon 8 Gen 2 – Qualcomm obiecuje rewolucję, ale czy faktycznie jej potrzebujesz?

4 minuty czytania
Komentarze

Większość nowych flagowych smartfonów na Androidzie wyposażono w topową jednostkę Qualcomma. Dlaczego producenci montują Snapdragona 8 gen 2 w swoich smartfonach? Chodzi o podniesienie ceny, a może stoi za tym coś więcej?

Współczesny chip to nie tylko procesor

Fot. Olivier Collet

Składając komputer stacjonarny lub konfigurując laptopa, użytkownik może wybierać spośród kilku modeli procesora. Osoby korzystające z wymagających programów decydują się na wydajniejsze jednostki, a mniej wymagający konsumenci mogą oszczędzić na CPU, wybierając np. lepszą kartę graficzną lub więcej pamięci. Różne modele procesorów i GPU są ze sobą kompatybilne. W układach mobilnych wygląda to nieco inaczej.

Fot. freestocks-photos

Układy mobilne (SoC) z pierwszych smartfonów składały się z procesora, układu graficznego, DSP odpowiadającego za łączność komórkową i modułu GPS. Nawet w starych SoC oddzielenie procesora od grafiki było niemożliwe, a współczesne układy składają się w jeszcze większej ilości elementów. Sytuacja na rynku telefonów kilkanaście lat temu była zupełnie inna. Nawet topowe chipy miały problem z dostarczeniem wymaganej wydajności, więc wysoki koszt urządzenia i procesora był uzasadniony sprawniejszym działaniem systemu i aplikacji na nim zainstalowanych. Obecnie nawet średniopółkowe urządzenia zapewniają wystarczającą wydajność do podstawowych, ale też bardziej złożonych zastosowań. Zatem czy możliwe jest wyprodukowanie flagowego urządzenia ze średniopółkowym SoC?

Qualcomm Snapdragon 8 gen 2 = platforma mobilna

Qualcomm Snapdragon 8 gen 2 opisywany jest jako platforma mobilna, bo składa się z wielu elementów. Zdecydowana większość z nich jest niezbędna do działania współczesnych flagowych urządzeń.

Snapdragon 8 gen 2 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor. Cztery typy rdzeni (1x Cortex-X3, 2x Cortex-A-715, 2x Cortex-A-710, 3x Cortex-A510) odpowiadają za obliczenia, co przekłada się na szybkość działania systemu, otwierania aplikacji itp. Snapdragon oferuje też układ graficzny Adreno 740. Jego głównym zadaniem jest wykonywanie obliczeń związanych z grafiką 3D. CPU oraz GPU współpracują ze sobą, oraz z procesorem Hexagon w zadaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję. W smartfonach jest to wspomaganie tłumaczenia w czasie rzeczywistym, wydłużanie czasu pracy czy np. ulepszenie aparatów.

Kolejną składową SoC Snapdragon 8 gen 2 jest moduł łączności 5G. Średniopółkowe smartfony także obsługują najnowszy standard sieci, natomiast flagowce często mają lepszy zasięg. Na stabilniejsze połączenie można liczyć także w przypadku Wi-Fi i Bluetooth. Snapdragon 8 gen 2 ułatwi życie, jeśli często korzystasz z bezprzewodowych urządzeń.

Konsumenci często decydują się na flagowe smartfony ze względu na najlepsze możliwości fotograficzne. Bez topowych procesorów, obsługa czułych matryc byłaby niemożliwa. Najnowszy Snapdragon 8 gen 2 jest kompatybilny z maksymalnie 200-megapikselowymi matrycami. Bez najlepszych procesorów nagrywanie wideo w 8K przy 30, czy 4K przy 60 klatkach na sekundę nie byłoby możliwe. Poza kompatybilnością z aparatami część SoC o nazwie Spectra ISP odpowiada też za przetwarzanie obrazów. Bez topowych podzespołów, flagowe smartfony nie byłyby w stanie robić zdjęć na obecnym poziomie. Dobrym przykładem są testy ekipy DXOMARK, w których wyszło, że Samsung Galaxy S22 Ultra z SoC Exynos robi gorsze fotki niż ten sam model na Snapdragonie.

Flagowe smartfony wyróżniają się także ekranem. SoC Snapdragon 8 Gen 2 wspiera wyświetlacze o rozdzielczości 4K i odświeżaniu 60 Hz oraz QHD+ przy 144 Hz. Ponadto układ zapewnia kompatybilność z 10-bitową głębią kolorów, oraz wspiera formaty HDR10, HDR10+, HDR vivid i Dolby Vision. Zastosowany układ ma także wkład w ładowanie smartfona. Snapdragon 8 gen 2 oferuje technologię Quick Charge 5. Umożliwia ona uzupełnianie energii mocą ponad 100 watów, choć producenci zwykle decydują się na swoje standardy ładowania takie jak SuperVOOC. SoC jest także zaangażowany do obsługi systemów bezpieczeństwa, gdzie odpowiada m.in. za sprawne działanie czytnika linii papilarnych. Topowy układ jest również kompatybilny z szybką pamięcią wbudowaną i RAM LPDDR5x. Szczegółową specyfikację Snapdragona znajdziesz tu.

Mocny SoC to nie tylko granie

Fot. SCREEN POST

Snapdragon 8 gen 2, ale też inne flagowe SoC takie jak MediaTek Dimensity 9200 odpowiadają za integrację oraz obsługę większości funkcji i komponentów smartfonów. Bez wysokiej klasy SoC flagowy smartfon zostałby przerośniętym średniakiem. Downgrade układu spowodowałby spadek jakości zdjęć, obniżenie prędkości systemu i pogorszenie działania niemal każdego elementu urządzenia. W związku z tym na flagowym SoC nie warto oszczędzać. Poniżej znajdziesz najtańsze smartfony ze Snapem 8 gen 2.

Motyw