Komputer z grzybów

Komputer rodem z The Last of Us. Jest oparty na… komunikacji grzybów

2 minuty czytania
Komentarze

Uniwersyteckie Laboratorium Komputerowe z UWE Bristol stara się połączyć materię organiczną z krzemowymi układami elektronicznymi, tworząc komputer z grzybów. W ten sposób powstała biotechnologia miałaby wiele zalet, na przykład ulegałaby biodegradacji, była zasilana substancjami odżywczymi, a części w dużej mierze nie byłyby produkowane, tylko hodowane. I chociaż takie działania są perspektywą wielu dziesiątek lat, to już teraz odnotowano na tym polu pewne sukcesy.

Komputer z grzybów

Komputer z grzybów

Jak to w ogóle działa? Otóż grzyby łączą się ze sobą przez coś, co naukowcy określili jako sieć drzewną. Oczywiście grzyby drzewami nie są, skąd więc ta nazwa? Otóż… z poczucia humoru. Po angielsku jest to bowiem Wood Wide Web, czyli WWW. Cała komunikacja odbywa się natomiast za pośrednictwem grzybni, czyli niezwykle cienkich strzępków, często o mniejszej grubości, niż ludzki włos. Warto jednak podkreślić, że ten termin nie jest tu wykorzystany bez powodu: rośliny także mogą się komunikować ze sobą przy użyciu grzybni.

Grzybnia służy jako przewodniki i zamienniki dla innych komponentów elektronicznych, takich jak procesor czy pamięć. Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że grzyby są w stanie ze sobą komunikować się poprzez sygnały elektryczne przesyłane za jej pomocą. Otóż grzybnia jest w stanie przesyłać i odbierać sygnały elektryczne oraz przechowywać o nich pamięć. 

Naukowcy podkreślają, że komunikacja między grzybami za pomocą grzybni przypomina sposób, w jaki neurony w ludzkim mózgu komunikują się poprzez aktywność impulsów. Wyniki badań pokazały, że naukowcy mogą wykorzystać obecność lub brak impulsu jako podstawę dla zer i jedynek, podobnie jak systemie binarnym, który wykorzystują konwencjonalne komputery

Ponadto naukowcy zauważyli, że przyspieszenie i zwiększenie niezawodności komunikacji jest możliwe poprzez stymulowanie grzybnia w dwóch różnych punktach, co zwiększa ich przewodność. Ten proces pomaga rozwijać pamięć, podobnie jak mózg tworzy nawyki. Oczywiście komputer z grzybów to wciąż odległa wizja.

W tej chwili to tylko studia wykonalności. Pokazujemy tylko, że możliwe jest wdrożenie obliczeń i możliwe jest wdrożenie podstawowych obwodów logicznych i podstawowych obwodów elektronicznych za pomocą grzybni. W przyszłości możemy wyhodować bardziej zaawansowane komputery z grzybni i urządzenia sterujące.

Oczywiście termin komputer z grzybów nie do końca oddaje to, nad czym pracują naukowcy. Jednak określenie to jest znacznie mniej niepokojące niż termin mózg z grzybni. 

Źródło: Tomshardware, YouTube

Motyw