Satelitarna mapa Europy pokazująca zieloną roślinność na północy i północnym zachodzie oraz jaśniejsze, pustynne kolory na południu.

Tak będzie wyglądał świat w 2050 roku. Interaktywna mapa pokazuje jak zmieni się Polska

3 minuty czytania
Komentarze

Na temat tego, jak będzie wyglądał świat w 2050 roku, możemy tylko spekulować – nic nie jest pewne, bo wpływ na to mają nie tylko zmiany środowiskowe, ale także polityczne czy gospodarcze. Jednak jeśli chodzi o topografię, w tej sprawie przewidywania mogą być dokładniejsze. W internecie można znaleźć na przykład mapę pokazującą, jakie modyfikacje terenu mogą nastąpić w ciągu następnych 26 lat.

Świat w 2050 roku – Spis treści

Interaktywna mapa Living Atlas

Interaktywna mapa porównująca zmiany pokrycia terenu w Europie od 2018 do 2050 roku z zaznaczonymi typami terenu oraz wykresy zmian pokrycia terenu różnymi kolorami.
Świat w 2050 roku – porównanie terenu od 2018 do 2050. Fot. Living Atlas / zrzut ekranu

Na stronie internetowej Living Atlas zaprezentowano mapę przewidywanej zmiany pokrycia terenu na rok 2050. Interaktywna plansza wykorzystuje dane przestrzenne oraz modele przewidywań, aby zobrazować, jakie modyfikacje mogą zajść w topografii na przestrzeni czasu. Jest to przydatne narzędzie do analizy potencjalnych skutków zmian środowiskowych, urbanizacji i innych czynników wpływających na krajobraz i środowisko naturalne.

Korzystając z tej strony, można zbadać, jakie obszary prawdopodobnie ulegną zmianie – na przykład, w którym miejscu przewidywane jest większe zalesienie, zmniejszenie obszarów rolniczych lub wzrost obszarów zurbanizowanych. To ważne narzędzie dla naukowców, planistów przestrzennych i innych zainteresowanych analizą zmian środowiskowych i przewidywaniem przyszłych trendów w krajobrazie. Istotna jest jednak zwrócenie uwagi na to, że internetowa mapa ma jedynie poglądowy charakter – nie uwzględnia ona decyzji administracyjnych czy politycznych.

Jak korzystać z mapy?

świat w 2050 roku Ekran podzielony na dwie części z interaktywną mapą Polski i słupek informacyjny pokazujący zmiany w pokryciu ziemi od 2018 do 2050 roku, obszary rolnicze, lasy liściaste i iglaste, tereny zurbanizowane i bagniste.
Mapa Polski – po lewej stronie od suwaka 2018 rok, a po prawej rok 2050. Fot. Living Atlas / zrzut ekranu

Żeby zobaczyć, jak zmieni się wybrany przez nas teren na przestrzeni lat, należy wyszukać na mapie lub wpisać w okno region albo kraj. Po lewej stronie widnieje wykres, sugerujący, jaki będzie świat w 2050 roku i dystrybucja terenu za 26 lat. Aby go odczytać, należy skorzystać z legendy dotyczącej kolorów:

  • Różowy – obszary głównie zajęte przez pola uprawne,
  • Żółty – tereny zielone, trawniki i krzewy,
  • Jasnozielony – lasy liściaste,
  • Ciemnozielony – lasy iglaste i wiecznie zielone,
  • Szarobiały – obszary z rzadkim pokryciem roślinnością,
  • Beżowy – obszary pozbawione roślinności,
  • Miętowy – tereny bagienne lub obszary narażone na podtopienia,
  • Czerwony – obszary zurbanizowane lub ze sztucznie utworzoną powierzchnią.

Kiedy już wybierzemy obszar, na mapie pojawi się suwak, dzięki któremu możemy zobaczyć, jakie zmiany terenu prognozowane są w 2050 roku. Jeśli chodzi o Polskę, większość modyfikacji dotyczy zmniejszenia ilości obszarów ciemnozielonych na rzecz różowych – możemy więc spodziewać się, że jeśli spekulacje dojdą do skutku, w naszym kraju będzie mniej lasów, które zajmą obszary zajęte przez pola uprawne.

Zrzut ekranu mapy z oznaczonymi punktami takimi jak Słowiński Park Narodowy i Jezioro Łebsko, pokazujący różnorodne użytkowanie terenu w północnej Polsce.
Polskie wybrzeże na przestrzeni lat: w ciągu 26 lat najprawdopodobniej zmniejszy się udział terenów zielonych. Fot. Living Atlas / zrzut ekranu

Dobrze widać to na przykładzie polskiego wybrzeża – po lewej stronie od suwaka jest teren w 2018 roku, a po prawej – prognozowane zmiany w 2050 roku.

Źródło: Living Atlas, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: IndianSummer / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw