Funkcje Android 13

Google pokazało, co zmieni w systemie Android. Nie do końca na to liczyliśmy…

4 minuty czytania
Komentarze

Android to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych, który stale się rozwija. Jest to platforma typu open source, co oznacza, że programiści mogą z niej korzystać i modyfikować bezpłatnie. Jedną z kluczowych zalet Androida jest jego elastyczność i opcje dostosowywania. Użytkownicy mogą instalować aplikacje innych firm ze Sklepu Google Play lub innych źródeł, a także dostosowywać ekrany główne i ustawienia systemowe do swoich preferencji. Doprowadziło to do powstania dużej społeczności programistów i użytkowników, którzy przyczyniają się do jego rozwoju. Jednak także Google dba o rozwój systemu, regularnie go aktualizując i wprowadzając nowe funkcje. Przed nami kolejne nowości systemu Android, ale także Wear OS na smartwatche.

Nowości w systemie Android

Google w nowej aktualizacji stawia przede wszystkim na wzmocnienie łączności na różnych urządzeniach. Chodzi o to, aby użytkownik mógł bez problemu podłączyć smartfon do zegarka, laptopa, telewizora i samochodu. Ma to dać efekt symbiozy i wartości dodanej, tworząc spójny i zgrany ekosystem. Nowy update poprawia także produktywność, dostępność i zabawę na każdym urządzeniu.

Nowości audio

Amerykańska firma stawia w dużej mierze na Google Meet – aplikację do spotkań online i to w niej zaszło sporo zmian. Program oferuje teraz funkcję wyciszania hałasu podczas rozmów na większej liczbie urządzeń mobilnych z systemem Android — odfiltrowując rozpraszające dźwięki tła podczas rozmowy.

Android nowość audio

Ponadto ulepszono funkcję Fast Pair, która będzie mogła łączyć nowe słuchawki Bluetooth z Chromebookiem jednym dotknięciem. Z kolei po sparowaniu Chromebook automatycznie się z nimi połączy. To naprawdę świetna nowość dla użytkowników, którzy lubią i korzystają z ekosystemu Google.

Zwiększenie produktywności

Google Keep pomaga zwiększyć produktywność za pomocą notatek. Teraz widżet tej aplikacji pozwoli szybko zarządzać notatkami i sprawdzać listy rzeczy do zrobienia bezpośrednio z ekranu głównego. Widżet ten wyświetla szereg informacji wcześniej dodanych do aplikacji jak np. przypomnienia, kolory tła i obrazy. Co ciekawe, synchronizuje się także ze smartwatchem.

Android Google Keep

Jeśli chodzi o Wear OS, to amerykański gigant wprowadził dwa nowe skróty Google Keep, które pomogą tworzyć notatki i listy rzeczy do zrobienia za pomocą prostego dotknięcia tarczy zegarka.

Inna nowość zwiększająca produktywność to dodawanie adnotacji do plików PDF w aplikacji Dysk Google na Androida. Najlepiej robić to za pomocą rysika lub używając narzędzia do zaznaczania, aby starannie zapisać ważny tekst na tablecie lub telefonie.

Emoji Kitchen i Portfel Google

Jak zapewne pamiętacie, jedna z ostatnich aktualizacji wprowadzała Emoji Kitchen – możliwość miksowania emotikon w dowolny sposób. W nadchodzącej łatce pojawią się zupełnie nowe kombinacje, które sprawią, że frajda łączenia emoji będzie jeszcze większa. Warto pamiętać, że opcja ta jest dostępna jedynie w aplikacji Gboard.

Portfel Google animacje

Niewielkie ulepszenie czeka też Portfel Google. Chodzi o animację funkcji „dotknij, aby zapłacić”, które pozwalają potwierdzić transakcje w sklepach. Zobaczymy tu nietypowe efekty np. z pingwinami w tle. Nie wiem czemu i komu ma służyć ta opcja.

Możliwość dostosowania treści do potrzeb użytkownika

Nowości trafiły też do popularnej przeglądarki Chrome. Google ulepszyło możliwości zwiększania rozmiar treści w aplikacji — w tym tekstu, obrazów, wideo i interaktywnych elementów sterujących — nawet o 300%. Ma to pozwolić dopasować wyświetlane informacje do preferencji wizualnych użytkownika, zachowując jednocześnie układ strony. Obejmuje to możliwość ustawienia preferowanego rozmiaru zawartości jako domyślnego, dzięki czemu nie trzeba go zmieniać za każdym razem podczas otwierania przeglądarki. Opcja dostępna jest już w wersji beta przeglądarki. Znajduje się w sekcji Ustawienia > Ułatwienia dostępu. Jej oficjalny debiut nastąpi w marcu.

Taka funkcja przyda się wszystkim osobom, które mają problemy ze wzrokiem. Smartfony to małe urządzenia, a konsumowanie treści internetowych dla użytkowników niedowidzących bywa problemowe. Cieszy mnie fakt, że opcja powiększania będzie praktyczna w użyciu i łatwo dostępna.

Google nie zapomina też o użytkownikach smartwatchy. Oprócz nowości w Keep Wear OS 3+ wprowadzi dwa nowe tryby dźwięku i wyświetlania. Monofoniczny dźwięk może pomóc ograniczyć dezorientację spowodowaną rozdzielonym dźwiękiem, a tryby korekcji kolorów i skali szarości zapewniają większy wybór wyświetlacza zegarka. W tym aspekcie czuję niedosyt. Od momentu debiutu Wear OS 3, system nie dostał większej aktualizacji, która mogłaby wprowadzić na platformę trochę świeżości. Liczę, chociaż na to, że Google zaskoczy nas jesienią wraz z premierą kolejnych zegarków z serii Pixel Watch.

źródło: Google

Motyw