Samolot wojskowy C-130 Hercules leci nisko nad powierzchnią morza.
LINKI AFILIACYJNE

Samoloty autonomiczne na usługach wojska. Teraz nawet piloci mogą stracić pracę

2 minuty czytania
Komentarze

Logistyka w wojsku ma ogromny wpływ na powodzenie wielu misji. To od odpowiednio zorganizowanego transportu zależy, czy zaopatrzenie dla armii dotrze na miejsce. Tutaj lwią część operacji spełniają maszyny powietrzne. Teraz powstały plany na samoloty autonomiczne w wojsku.

Bez samolotów zaopatrzeniowych nie ma szans na powodzenie w wojnie. Zważając na ich rolę, nic dziwnego, że inwestuje się w coraz poważniejszy rozwój technologiczny maszyn.

Samoloty autonomiczne. Projekt w toku

Za całe zamieszanie odpowiada projekt firmy Reliable Robotics. Korporacja ma zająć się badaniem dla Sił Powietrznych USA, nie czy, ale w jaki sposób można zapewnić całkowicie autonomiczny tryb korzystania z samolotów transportowych. Firma jest wybrana nieprzypadkowo, bo od 2017 roku pracuje nad automatyzacją lotów.

W gruncie rzeczy powyższa korporacja już udowodniła, że ich autopilot nie tylko porusza się samodzielnie w powietrzu, ale też kołuje i startuje bez pomocy człowieka. To wszystko jednak działo się na niewielkich stałopłatowcach. Te są oczywiście o wiele mniejsze niż wielkie wojskowe transportowce, niekiedy przewożące prawie 100-tonowy ładunek lub ponad setkę pasażerów. Te właśnie samoloty są też łatwym celem, a pilotów jest coraz mniej. Reliable Robotics pracuje nad rozwiązaniem właśnie tego problemu.

Projekt ma na celu zbadanie, w jakim stopniu uda się zautomatyzować wojskowe transportowce. Jeśli firmie uda się zainstalować odpowiednią ilość systemów automatyzujących, USA będzie mogło szkolić zdecydowanie mniej pilotów, niż dotychczas. Zwiększy to też bezpieczeństwo i powodzenie operacji, a ingerencja człowieka to będzie tylko i wyłącznie zdalny nadzór. Nie zapominajmy jednak, że poza misjami typowo transportowymi, samoloty autonomiczne będą musiały również pełnić wszystkie inne funkcje wojskowych maszyn, czyli między innymi tankować, zrzucać ładunki paletowe, czy zdobywać informacje.

Co ciekawe, samoloty autonomiczne mogą być wysyłane na misje… samobójcze. Wyobraźcie sobie skalę zniszczeń po ataku takiego sprzętu, wyposażonego „po pas” w ładunki wybuchowe.

źródło: chip.pl

Motyw