Reklama sklepu Biedronka z maskotką w kształcie uśmiechniętej biedronki, umieszczona na dachu budynku, na tle niebieskiego nieba z białymi chmurami.

Kupujesz w Biedronce? Uważaj na SMS dotyczący karty Moja Biedronka

2 minuty czytania
Komentarze

Cyberprzestępcy przygotowali kolejną kampanię phishingową. Tym razem podszywają się pod sieć sklepów Biedronka. Chwila nieuwagi i chęć otrzymania 150 zł na zakupy może skończyć się przekazaniem danych logowania do bankowości internetowej oszustom i utratą środków z konta.

Uważaj na takiego SMS-a. To nie Biedronka jest nadawcą

Podszywanie się pod znane marki to stały element działania cyberprzestępców. Tym razem oszuści udają, że są związani z siecią sklepów Biedronka i rozsyłają SMS-y z informacją o rzekomej nagrodzie – 150 złotych do wykorzystania na karcie Moja Biedronka. Adresaci wiadomości są przekonywani, że aby odebrać nagrodę, należy kliknąć link umieszczony w SMS-ie.

Kliknięcie linku skutkuje wyświetleniem strony internetowej z następującym komunikatem:

Cieszymy się, że brałeś udział w akcji Gang Bystrzaków. Doceniamy Twoją aktywność. Jako jednej ze 100 osób postanowiliśmy przyznać nagrodę w postaci 150 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka na terenie całego kraju. Odbiór nagrody jest możliwy do 24 godzin od otrzymania tego SMS-a. Odebrane środki będą ważne do 28.02.2023 r.

Pod komunikatem znajduje się przycisk odbierz. Po jego kliknięciu pojawia się podrobiona witryna operatora płatności PayU. Ze znajdujących się tam danych wynika, że musimy wykonać przelew na 1 zł, by odebrać nagrodę. W rzeczywistości oszustom chodzi o dane do naszej bankowości internetowej, które musimy podać, by zrealizować przelew. Podanie loginów, haseł lub danych karty płatniczej na spreparowanej stronie może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Czytaj także: Phishing – co to jest? Informacje, przykłady. Jak się przed nim bronić?

To już kolejne oszustwo phishingowe, które pojawiło się w ostatnim czasie. Niedawno cyberprzestępcy podszywali się także pod Netflixa oraz bank Santander. Pamiętajcie, by uważać na podejrzane linki otrzymywane SMS-em oraz mailem. W ochronie swojego bezpieczeństwa w sieci może pomóc program antywirusowy, choć oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

źródło: CSIRT KNF

Motyw