pompa ciepła

Po ilu latach pompa ciepła przestaje działać? To musisz wiedzieć przed zakupem

2 minuty czytania
Komentarze

Pompy ciepła to jedna z najwygodniejszych metod ogrzewania. Nie trzeba rozpalać, dorzucać do pieca, kontrolować przewodów kominowych, czy stanu gazu w zbiorniku. Wystarczy włączyć i po chwili cieszyć się ciepłem. Mamy więc rozwiązanie bezobsługowe. Jednak sama pompa ciepła wieczna przecież nie jest. I tu pojawia się pytanie: ile lat wytrzyma pompa ciepła? I wbrew pozorom to złe pytanie.

Ile lat wytrzyma pompa ciepła? To nie takie proste

Ile wytrzyma pompa ciepła

W pompie ciepła mamy tak naprawdę dwa elementy, które ulegają zużyciu i dochodzi do ich awarii: wentylator i sprężarka. O ile wymiana tego pierwszego jest stosunkowo prosta i tania, tak w przypadku tego drugiego lepszą opcją może być wymienienie całej jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Dlatego też postarajmy się odnieść do żywotności urządzenia właśnie z tej perspektywy. 

Oczywiście nie oznacza to, że pompa ciepła nie może uszkodzić się w inny sposób. Tu jednak skupiamy się na jej zużyciu, a nie na awariach urządzenia wynikających z innych powodów. I tu pewnie wiele osób już pomyślało: no tak, to proste! Podstawą jest czas pracy sprężarki! Rzecz w tym, że wbrew pozorom to nie ten czynnik jest tutaj decydujący, a liczba cykli jej uruchomienia.

Producent sprężarki zawsze podaje ile cykli startów i zatrzymań wytrzyma sprężarka. Zwykle jest to 100 000 – 150 000 cykli, które możemy przeliczyć na 10 – 15 lat. Im więcej tych cykli będzie w krótszym czasie, tym szybciej skończy się żywotność sprężarki.

– Podkreślił Kamil Rdzanek w rozmowie z serwisem Globenergia.

Zobacz też: To będzie największa pompa ciepła Polsce. Poznaliśmy lokalizację

Żeby ograniczyć liczbę uruchomień urządzenia, producenci pomp ciepła coraz częściej stosują w swoich urządzeniach modulację mocy. Polega ona na tym, że pompa dostosowuje moc grzewczą do aktualnego zapotrzebowania. W ten sposób urządzenie może działać znacznie dłużej w jednym cyklu. 

A oto krótki poradnik dotyczący tego, jak sprawdzić, czy w przypadku awarii pompy ciepła winę ponosi sprężarka. Oczywiście nie należy tego robić, kiedy urządzenie wciąż jest na gwarancji. 

Źródło: globenergia, YouTube

Motyw