Ai

To będzie największa pompa ciepła Polsce. Poznaliśmy lokalizację

3 minuty czytania
Komentarze

Wrocław się zmienia, a już niebawem to tam stanie największa pompa ciepła w Polsce. To wspólny projekt firmy Fortum oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. To ogromna zmiana dla samego Wrocławia, który do tej pory korzystał z systemu ciepłowniczego, który w całość oparty był na spalaniu węgla. W niedalekiej przyszłości się to zmieni, a miasto stawia pierwsze kroki, by energia odnawialna była czymś więcej, niż tylko pustym hasłem.

Największa pompa ciepła – Wropma zmieni miasto

Wrompa to nazwa, która będzie niedługo wyjątkowo popularna, a niewykluczone, że i w innych miastach w Polsce powstaną podobne projekty, jak ten opisywany tutaj. Mowa bowiem o dużej zmianie, która dla Wrocławia będzie kluczowa w procesie dekarbonizacji i choć częściowego odchodzenia od węgla. Inwestycja ma wystartować na początku 2023 roku i zacznie się od budowy przyłącza, by w marcu 2023 roku rozpocząć już prace budowlane. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Wropma ma zostać uruchomiona w kwietniu 2024 roku i przyczyni się do zmniejszenia produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Ma się to także przełożyć na mniejszą emisję szkodliwych substancji i CO2 (o 35 ton) do atmosfery.

Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Piotr Górnik, prezes Fortum.

Zobacz też: Dachówki solarne i pompy ciepła to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie.

Sama pompa cieplna zasilana będzie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i ma stanowić pierwszy element nowego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu. Ma też zapewnić 5 procent rocznego zapotrzebowania na ciepło sieciowe w całym mieście, a sam koszt inwestycji to około 82 milionów złotych. Wropma powstanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe

Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian. Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że wrocławski system ciepłowniczy staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Trzymam kciuki za realizację projektu i liczę na to, że takich prośrodowiskowych projektów we wrocławskiej przestrzeni miejskiej będzie powstawało więcej.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Zobacz też: Polacy nie przejmują się ogrzewaniem w bloku.

Wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla tak dużego miejskiego systemu ciepłowniczego to krok w jeszcze lepszą przyszłość Wrocławia oraz istotny element strategii MPWiK. Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. Receptą na sukces wrocławskiego projektu jest dobra współpraca MPWiK z Fortum. Myślimy nie tylko o tym, żeby mieszkańcom Wrocławia żyło się dobrze tu i teraz, ale dbamy także o komfort przyszłych pokoleń.

Witold Ziomek prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Źródło: Fortum informacja prasowa

Motyw