MacBook

MacBook Air kontra MacBook Pro 2023 – który komputer Apple wybrać?

6 minut czytania
Komentarze

Apple odnowiło ofertę przenośnych komputerów. Latem zadebiutował MacBook Air z procesorem M2, a kilka dni temu MacBook Pro z układem M2 Pro lub M2 Max. W obu przypadkach otrzymaliśmy drugie generacje urządzeń wyposażone w zaprojektowane przez firmę z Cupertino procesory. Który model wybrać? Wybór nie jest łatwy tak samo, jak w przypadku poprzednich wersji.

MacBook Air z M2 to zupełnie nowy design, większy wyświetlacz o przekątnej 13,6 cala, płaska obudowa, która nie przypomina poprzednich generacji, cztery wersje kolorystyczne, w tym dwa nowe kolory, czy wreszcie ulepszona kamera internetowa. Początek roku 2023 to odświeżenie flagowych modeli z serii MacBook Pro. To pierwsza modernizacja urządzeń pokazanych pod koniec 2021 roku. Wtedy zadebiutowała pierwsza od lat nowa generacja modeli Pro z zupełnie nowym wyglądem, ekranami miniLED, większą liczbą portów oraz portem ładowania MagSafe. To była odpowiedź na potrzeby użytkowników. Teraz procesory M1 Pro i M1 Max zostały zastąpione nowszymi odpowiednikami, czyli M2 poro oraz M2 Max.

MacBook Air kontra MacBook Pro – wydajność

Modele z serii Pro zawsze były skierowane do profesjonalnych użytkowników – do tych, którym zależy na najmocniejszych urządzeniach do najbardziej zaawansowanych zadań. Tutaj nic się nie zmieniło. MacBook Pro zawsze będzie bardziej wydajny od MacBooka Air, ale nie znaczy to że ten drugi będzie dla Ciebie niewłaściwym wyborem. Procesor M2 dostarcza mniejszemu i tańszemu komputerowi ogromny zapas mocy.

MacBook

Chip M2 obsługuje do 24 GB pamięci RAM, do 10 rdzeni GPU i do 2 TB pamięci masowej. Tymczasem w wersji Pro otrzymujemy układ M2 Pro lub M2 Max z opcją do 12 rdzeni procesora, 38 rdzeni GPU i pamięcią RAM do 96 GB

MacBook

M2 w porównaniu do M1 zapewnia do 18% wyższą wydajność procesora i do 35% wyższą wydajność GPU. Ma ponad 20 miliardów tranzystorów i jest wykonany w technologii 5 nm. M2 Pro i M2 Max oferują od 20 do nawet 40% poprawy wydajności w porównaniu z M1 Pro i Max dla procesora, karty graficznej i silnika neuronowego. M2 Pro ma 40 miliardów tranzystorów, a M2 Max 67 miliardów. Apple twierdzi, że nowy silnik multimediów oznacza dwukrotnie szybszą obsługę kodeka ProRes, co radykalnie przyspiesza odtwarzanie i transkodowanie multimediów. Nowy układ M2 Max nadal zawiera dwa silniki kodowania wideo, tak samo, jak M1 Max. Tymczasem MacBook Air z układem M2 i Pro z M2 Pro ma pojedynczy silnik kodowania i dekodowania ProRes.

MacBook Air kontra MacBook Pro – wyświetlacz

Model Air ma mniejszy ekran – to przekątna 13,6-cala. MacBook Pro jest dostępny zarówno w wersji z ekranem o przekątnej 14,2-cala, jak i 16,2-cala. Dodatkowo topowe modele wyposażone są w wyświetlacze wykonane w technologii miniLED zapewniającej świetny poziom czerni i kontrastu.

MacBook

Jeśli chodzi o jasność ekranu, MacBook Air ma do 500 nitów, a Pro wypada zdecydowanie lepiej. Jasność XDR to 1000 nitów utrzymywana na całym ekranie, a 1600 nitów szczytowo (tylko dla treści HDR). Jasność SDR to maksymalnie 500 nitów. Pro przewyższa Air jeszcze kilkoma rzeczami, w tym częstotliwością odświeżania 120 Hz z trybem ProMotion, czy wyższą gęstością pikseli i rozdzielczością. Oba modele mają notcha w górnej środkowej części wyświetlacza na kamerę FaceTime 1080p. W przeciwieństwie do iPhone nie zobaczymy tam kamery do Face ID. Oba modele mają znacznie cieńsze ramki niż ich poprzednicy.

MacBook Air kontra MacBook Pro – porty, wygląd i bateria

Air 2022 zyskał ładowanie przez złącze MagSafe, podobnie jak MacBook Pro. Jednak takie dodatki, jak HDMI, gniazdo SDXC i obsługa do czterech zewnętrznych wyświetlaczy Apple zarezerwowało tylko dla 14 i 16-calowego MacBooka Pro. Nowy Air obsługuje tylko jeden zewnętrzny wyświetlacz o rozdzielczości do 6K przy 60 Hz. Inne ulepszenia, które pojawiły się wraz z procesorami M2 Pro i M2 Max w MacBookach Pro, to Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, obsługa wyjścia wideo 8K oraz nowy port HDMI 2.1.

MacBook

Jak można się spodziewać, MacBook Air pozostaje najlżejszą maszyną Apple (jest naprawdę mały), a oba modele Pro ważą zdecydowanie więcej (i są zdecydowanie grubsze od Aira). To może mieć znaczenie, ale wiele znaczy też charakter naszej pracy.

Nowe wersje Pro są nadal dostępne w kolorze gwiezdnej szarości i srebrnym, podczas gdy Air jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych, gwiezdnej szarości, srebrnym oraz północy i księżycowej poświaty. 

Rzeczywista długość pracy na baterii komputerów z procesorami Apple, w porównaniu do ich wcześniejszych wersji z układami Intel jest imponująca i zwykle odpowiada twierdzeniom firmy.

Firma z Cupertino jeszcze poprawiła żywotność baterii MacBooka Pro z M2 Pro i M2 Max, dodając im co najmniej godzinę pracy więcej. 16-calowy MacBook Pro ma do 22 godzin odtwarzania wideo – to najlepszy wynik dla komputera Mac w historii. Wszystkie MacBooki mogą się szybko ładować, czyli do 50% baterii w zaledwie 30 minut. Musimy jednak użyć odpowiednio mocnych zasilaczy. 

MacBook Air kontra MacBook Pro – ceny

Według strony Apple MacBook Air z chipem M2 wyposażony w 8 GB RAM oraz dysk 256 GB SSD kosztuje co najmniej 6999 złotych. Jednak bez problemu znajdziecie to urządzenie kilkaset złotych taniej w większości sklepów z elektroniką czy autoryzowanych sprzedawców Apple. Możliwości konfiguracji komputera są duże, jednak najwięcej sensu Air ma właśnie w wersjach podstawowych. W innych przypadkach jego cena niebezpiecznie zmierza ku 14-calowemu modelowi Pro, a ta startuje od 11999 zł (16-calowy model to minimum 14999 zł).

MacBook

Nowe komputery MacBook Pro mają w zasadzie wszystko już w wersjach, które Apple uznaje za podstawowe. Dostajemy 16 GB RAM oraz dysk 512 GB SSD, rewelacyjny czas pracy na baterii, jeden z lepszych wyświetlaczy i bardzo wydajne procesory. Możliwości konfiguracji tych urządzeń są w zasadzie nieograniczone, a kluczowe pozostają nasze wymagania oraz zasoby finansowe. Pamięci RAM możemy za odpowiednią dopłatą wybrać nawet 96 GB, a wbudowanej do 8TB. 

Jeżeli nie jesteście grafikiem, architektem, a szukacie lekkiego komputera ze świetną baterią w stosunkowo rozsądnej cenie możecie skierować się w kierunku modelu Air. To urządzenie na lata, które będzie sobie świetnie radziło. Nawet jego poprzednika z chipem M1 trudno za cokolwiek krytykować po kilku latach od premiery. Jeśli jednak cenimy największą moc (z jeszcze lepszą baterią), aktywne chłodzenie, jaśniejszy ekran, więcej portów, lepszą obsługę zewnętrznych wyświetlaczy to MacBook Pro jest najlepszym wyborem. W ofercie Apple mamy jeszcze 13-calowego Pro z układem M2 oraz Touch Barem, ale nowy Air jest nieco tańszy od niego i po prostu lepszy. Po premierze modeli Pro z nowymi procesorami u wielu sprzedawców spadły ceny urządzeń z M1 Pro oraz M2 Pro – to bardzo udane komputery, które niewiele się różnią od nowej generacji – warto na nie zwrócić uwagę.

Źródło: 9to5mac, MacRumors

Motyw