MUX-6

Masz problem z obiorem telewizji naziemnej? Zmiany w MUX-6 mogą to poprawić

3 minuty czytania
Komentarze

Pasma telewizji naziemnej są podzielone na multipleksy określane terminem MUX-x, gdzie x jest numerem multipleksu, jak na przykład MUX-6. Tu warto podkreślić, że nie każdy z nich jest emitowany ze wszystkich masztów telewizyjnych, a tym samym ich realny zasięg zauważalnie się różni, nawet jeśli mówimy tutaj o kilku procentach populacji kraju. Okazuje się, że MUX-6 wkrótce może rozszerzyć swój zasięg. Co więcej, osoby, które już teraz są na niego skazane, ponieważ nie odbierają sygnału z innych multipleksów, dostaną nowe kanały.

MUX-6 przestanie być eksperymentem

MUX-6
TVP Telewizja Polaka. Sygnatura firmy TVP Telewizja Polska — Zdjęcie od grand-warszawski

Obecnie MUX-6 jest przydzielony wyłącznie TVP i pełni on funkcję multipleksu eksperymentalnego dla DVB-T2/HEVC. Stan ten ma jednak obowiązywać do 1 lutego bieżącego roku. Po tej dacie wciąż pozostanie on w rękach TVP, jednak na zupełnie innych zasadach. Jeśli więc macie tego pecha i jesteście tymi ludźmi, którzy odbierają wyłącznie MUX-6, to wciąż będziecie mieli dostęp tylko do kanałów TVP – przynajmniej przez jakiś czas. Co się więc zmieni?

Zobacz też: Nowy rok, nowa stawka za abonament RTV – Wasze portfele staną się o wiele lżejsze

Zacznijmy od tego, czego nie odczują telewidzowie – a przynajmniej nie bezpośrednio. Otóż TVP do 31 stycznia 2033 roku będzie miało wyłączność na ten multipleks, ale jednocześnie będzie musiało wnosić z tego tytułu roczne opłaty w wysokości 8 milionów złotych. Tym, co już może poprawić humor, telewidzów jest fakt, że rozszerzona zostanie oferta kanałów w MUX-6. 

Zobacz też: Część Polaków jest skazana na TVP. Prawie milion domów nadal bez dostępu do DVB-T2

Obecnie ze względu na eksperymentalny charakter tego multipleksu mógł on pomieścić tylko osiem kanałów, z czego TVP wykorzystało tylko siedem:

  • TVP Nauka
  • TVP World
  • TVP Polonia
  • TVP GO 
  • TVP Rozrywka
  • TVP Kultura
  • TVP Kobieta

Z czego dwa ostatnie dołączyły do tego multipleksu stosunkowo niedawno:

Poprawie ulegnie także kwestia zasięgu. Jak podaje Centrum Informacji TVP:

W dniu 21 września 2022 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokonał na rzecz Telewizji Polskiej rezerwacji częstotliwości z zakresu 470-694 MHz wykorzystywanych w służbie radiodyfuzyjnej na terenie całego kraju. Są one przeznaczone do rozpowszechniania (w sposób cyfrowy, drogą rozsiewczą naziemną) programów telewizyjnych objętych kartą powinności, tworzących w całości multipleks MUX-6, w standardzie DVB-T2. TVP jest uprawniona do wykorzystywania częstotliwości objętych rezerwacją przez okres 10 lat od dnia 1 lutego 2023 r. Parametry nadawcze MUX-6 będą znane po zawarciu odpowiednich umów i uruchomieniu emisji programów.

Jak jednak donoszą Wirtualne Media, powołując się na swoje nieoficjalne źródła, już wiosną ma to się przełożyć na rozszerzenie zasięgu tego multipleksu, dzięki czemu ma on swoim zasięgiem objąć do 99% populacji kraju. 

Źródło: WirtualneMedia, Twitter

Motyw