gboard google aplikacja smartfon klawiatura

Gboard od Google – ukryte funkcje i możliwości konfiguracji. Dzięki temu, będzie ci się pisało lepiej

4 minuty czytania
Komentarze

Gboard to jedna z najpopularniejszych klawiatur dla smartfonów, którą pobrać i zainstalować mogą wszyscy użytkownicy urządzeń z systemem Android oraz iOS. Niemniej pomimo swojej globalnej sławy, wciąż wiele osób nie wie, jakie sekrety oraz ukryte funkcje posiada aplikacja od Google.

Gboard – ukryte funkcje i możliwości konfiguracji

Gboard – ukryte funkcje i możliwości konfiguracji

Wirtualna klawiatura jest niezbędnym elementem każdego smartfona. Niemniej czasami fabryczny układ proponowany przez producenta urządzenia jest najzwyczajniej w świecie nie do przyjęcia. Wówczas warto udać się do sklepu z aplikacjami, gdzie znajdziemy dziesiątki różnych klawiatur. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one niczym — każda składa się z literek, cyferek oraz znaków specjalnych. Niemniej najpopularniejszą aplikacją tego typu pozostaje Gboard od Google, który w niektórych modelach smartfonów jest instalowany jako opcja podstawowa.

Cóż, taka popularność nie wynika z niczego. Z Gboard korzystają miliony użytkowników na całym świecie, jednak pomimo tego duża część z nich wciąż nie zapoznała się z ukrytymi funkcjami aplikacji, która pozwala skonfigurować i spersonalizować klawiaturę w niemalże każdym calu. W poniższym zestawieniu znajdziecie kilka tego typu trików, które pozwolą Wam nieco pobawić się Gboardem.

Tryb dla jednej ręki

Na pewno nie raz zdarzyło się Wam, że musieliście obsłużyć telefon jedną ręką, ponieważ druga była zajęta tak ważnymi czynnościami, jak na przykład jedzenie. W takich momentach Gboard pozwala nam za pomocą kilku kliknięć zmienić klasyczną klawiaturą w swoją zminiaturyzowaną wersję, którą bez problemu obsłużymy jedną ręką, a raczej kciukiem.

  • Przejdź do ustawień Gboard
  • Wybierz opcję preferencję
  • Zamień tryb klasyczny na jednoręczny

Zobacz też: Co oglądać na Netflix, czyli zestawienie nowości, które warto obejrzeć

Ukryte znaki interpunkcyjne

W teorii żadne zdanie nie może obejść się bez znaków interpunkcyjnych. Poza klasyczną kropką często używamy przecinków, wykrzykników czy znaków zapytania. Podczas korzystania z Gboarda najczęściej, aby dostać się do tych szlaczków, klikamy na „?123” w lewym dolnym rogu klawiatury. Tymczasem wcale nie musicie tego robić! Wystarczy przytrzymać kropkę — wówczas wyświetli się podgląd najważniejszych znaków interpunkcyjnych.

Pobaw się wyglądem swojej klawiatury

O tym, że Gboard można personalizować, wie najprawdopodobniej każdy użytkownik aplikacji. Niemniej nie każdy wie, że poza wyborem koloru tła i przycisków do swojej dyspozycji otrzymuje również możliwość wgrania własnych zdjęć. Tutaj wystarczy w przycisku personalizacji wybrać swój motyw i wgrać jedną z fotografii z galerii. Zaledwie trzy czy cztery kliknięcia mogą więc sprawić, że za każdym razem, gdy będziecie korzystać z klawiatury, przywita Was zdjęcie kotka lub jak kto woli pieska!

Spacja nowym kursorem

Ciężko opisać zdenerwowanie, które może nas opanować, gdy chcemy poprawić błędnie napisane słowo tuż po tym, jak przeczytamy cały przygotowany tekst. Kliknięcie na dany wyraz nie zawsze jest takie proste, jednak Gboard ratuje nas przed szarganiem swoich nerwów. Po napisanym już tekście możemy dowolnie operować za pomocą kursora, który uaktywni się, gdy przytrzymamy spację.

  • Wejdź w ustawienia
  • Zakładka „Szybkie pisanie”
  • Zaznacz„Używaj spacji jako kursora”

Ułamki w ukrytym oknie

Zapewne większość z czytelników rzadko, kiedy musi stosować zapis ułamków podczas korzystania z klawiatury smartfona. Niemniej ciężko ukryć, że są momenty, gdy jest to niezbędne, a wtedy najczęściej spotykamy się z zapisem typu „1/4”. Tymczasem Gboard daje nam możliwość wpisania prawdziwych ułamków pokroju „½”. Jak tego dokonać? Wystarczy przytrzymać interesującą nas cyfrę, która ma pojawić się w liczniku — wtedy klawiatura zaproponuje nam dziesięć opcji zapisu.

Pływająca klawiatura

Okazuje się, że pływać mogą nie tylko statki, jachty i kajaki, ale również klawiatura Gboard. Takie rozwiązanie pozwala na to, żeby móc przesunąć cały układ klawiszy w dowolne miejsce ekranu. Naturalnie jest to funkcja, z której najczęściej korzystają posiadacze tabletów, ponieważ ich dłonie nie muszą wykonywać kilometrowych przebiegów tylko po to, żeby wpisać słowo „Konstantynopolitańczykowianeczka” w Google.

  • Wejdź w ustawienia
  • Zakładka „Pływająca klawiatura”
  • Dostosuj miejsce układu przesuwając go za dolną krawędź

Miksuj emotki

Na sam koniec swego rodzaju smaczek dla wszystkich koneserów emoji. Od dłuższego czasu Gboard pozwala na miksowanie emotek. Wskutek takich eksperymentów możemy otrzymać między innymi śmiejące się serce czy płaczącą małpkę. Podczas pisania wiadomości wystarczy wejść w zakładkę z emotkami, a następnie wybrać „podstawę”, a klawiatura sama zaproponuje stworzenie naklejek, które będą stanowić połączenie dwóch emoji. W związku z tym do wyboru mamy setki wzorów!

Motyw