Nokia metaverse

Nokia zapowiada koniec smartfonów. Ma je zastąpić… metaverse

2 minuty czytania
Komentarze

Kto jak kto, ale Nokia raczej nie powinna strzelać takich bramek samobójczych. Włodarze fińskiej marki twierdzą, że do 2030 roku, metaverse zastąpi smartfony jako główne narzędzie do komunikacji z innymi ludźmi. Czy korporacja będzie do tego czasu gotowa na zmiany? Istnieją podstawy, by w to wątpić.

Nokia ma bzika na punkcie metaverse

Wystarczy tylko spojrzeć na podsumowanie 2022 roku według Nokii. Co rusz jakaś wzmianka o metaverse, nijak odnosząca się do codziennego życia zwykłych ludzi. Firma przykładowo zachwyca się nad szwedzkim Spotify wchodzącym do gry Roblox. Pojawiają się też wzmianki o koncercie zespołu ABBA z odmłodzonymi avatarami, ale też i o pierwszym pokazie mody w metaverse.

Na temat wypowiedział się również Nishant Batra, szef do spraw strategii i technologii w Nokia. Według niego, do 2030 roku, technologia AR/VR przejmie rynek, gdyż będą to znacznie wygodniejsze urządzenia względem rozwiązań, które obecnie funkcjonują na rynku. Sam w tym roku testowałem Meta Quest 2 i choć jest to niezła platforma do gier, w życiu nie zastąpiłbym ją szybkiego smartfona.

Podobnie można też opisać HTC VIVE Flow, czyli małe (i okropnie drogie) okulary VR, przy których smartfon odgrywa rolę kontrolera. Tylko co z tego, skoro zarówno Horizon Worlds (Meta), jak i VIVEVERSE (HTC) są obecnie ciekawostkami do spotkań biznesowych, z których nikt nie skorzysta z własnej, nieprzymuszonej woli. Wystarczy tylko spojrzeć na potężne straty finansowe, jakimi Mark Zuckerberg obciążył akcjonariuszy korporacji Meta.

Nokia poddała się w walce o rynek smartfonów

Czy Nishant Batra ma racje, mówiąc o metaverse jako przyszłości? Tak, ale trudno się spodziewać, że to będzie przyszłość dla marki Nokia. Metaverse już dziś odznacza swoje piętno na młodych ludziach i branży gier w kontekście światowego fenomenu, jakim pozostaje Fortnite.

Zobacz też: Geralt trafia do Fortnite. „Nienawidzę portali” z Wiedźmina 3 nabiera nowego znaczenia

Dzieło Epic Games to szybka i sprawna platforma do tworzenia własnych światów, oglądania koncertów najpopularniejszych artystów na świecie, ale też kapitalne miejsce dla największych własności intelektualnych i marek, chcących sprzedawać swoje produkty. Disney tutaj odegrał wielką rolę, wrzucając postacie z uniwersów Marvela i Gwiezdnych Wojen. No i przy okazji, Fortnite to fantastyczna, kompetytywna gra sieciowa w gatunku battle-royale, co przyciąga do niej nowych graczy i potencjalnych klientów.

A Nokia? Cóż, od dawna pozostaje cieniem dawnej potęgi ze wczesnych lat 2000. Będąc jedynie licencjodawcą dla HMD Global, skupia się na odgrzewaniu telefonów dla starszego pokolenia oraz ekologii w produkowanych smartfonach, nie uczestnicząc w wyścigu flagowców i telefonów ze średniej półki. Może lepiej niech nie ładuje się w to metaverse, bo wyjdzie tylko następna katastrofa.

źródło: instalki.pl

Motyw