funkcje iOS 16

Tego w iPhone’ach brakuje. Funkcje w iOS 16, na które nadal czekam

4 minuty czytania
Komentarze

Apple wydało niedawno wersję 16.2 oprogramowania dla iPhone, w którym zadebiutowały niektóre wyczekiwane funkcje iOS 16. Zaliczamy do nich nową aplikację do pracy zdalnej Freeform, Apple Music Sing, zaawansowaną ochronę danych (ale na razie tylko dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych). Uwaga skupia się teraz na kolejnym wydaniu systemu, czyli iOS 16.3, który kierowany jest właśnie na testy beta.

W poprzednich latach firma z Cupertino niechętnie dodawała w ciągu roku nowe funkcje do systemu iOS. Jednak jakiś czas temu to się zmieniło. Cały czas jednak jest kilka ogłoszonych przy premierze „szesnastki” opcji, których brakuje w iPhone. Poniżej kilku nadchodzące funkcje iOS 16, które Apple wcześniej ogłosiło, ale jeszcze ich nie otrzymaliśmy. Możliwe, że niektóre będą częścią iOS 16.3, podczas gdy inne mogą pojawić się dopiero w iOS 16.4 lub jeszcze kolejnym.

chciwość apple ios 16

Wyczekiwane funkcje iOS 16, czyli jeszcze lepsza ochrona danych iCloud

Firma niedawno wprowadziła opcjonalną funkcję zaawansowanej ochrony danych, która rozszerza kompleksowe szyfrowanie na wiele dodatkowych obszarów iCloud, w tym kopie zapasowe, zdjęcia, notatki, przypomnienia, czy notatki głosowe. Funkcja została dodana do iOS 16.2 na razie tylko dla użytkowników w USA i zacznie być wdrażana w pozostałej części świata na początku 2023 roku. Nie jest jasne, kiedy dokładnie zaawansowana ochrona danych będzie dostępna w kolejnych krajach, ale stanie się to pewnie w iOS 16.3 lub iOS 16.4. To jedna z najważniejszych możliwości iPhone od wielu lat i niezwykle ważna dla użytkowników. Czekam na nią z niecierpliwością.

iCloud domyślnie chroni informacje, szyfrując je podczas przesyłania, przechowując w formie zaszyfrowanej i zabezpieczając klucze szyfrowania w centrach danych Apple. Ponadto, wiele usług Apple stosuje szyfrowanie na całej drodze przesyłu: informacje są szyfrowane przy użyciu kluczy pochodzących z naszych urządzeń oraz kodów tych urządzeń, które tylko my znamy. Zaawansowana ochrona danych na całej drodze przesyłu na następujące kategorie danych:

  • Backup urządzeń
  • Backup wiadomości
  • iCloud Drive
  • Notatki
  • Zdjęcia
  • Przypomnienia
  • Zakładki Safari
  • Skróty Siri
  • Notatki głosowe
  • Karty z Portfela

Chronione dane będą mogły być odszyfrowywane tylko na zaufanych urządzeniach, gwarantując ich bezpieczeństwo nawet w przypadku naruszenia danych w chmurze. Dostępu do informacji nie ma nawet Apple.

funkcje iOS 16

Czy wreszcie zobaczymy Apple Pay Later?

Ogłoszona na WWDC 2022 w czerwcu, Apple Pay Later ma pozwolić klientom podzielić zakup na cztery równe płatności w ciągu sześciu tygodni, bez odsetek i opłat. Usługa Apple Pay Later ma być dostępna podczas zakupów w aplikacjach i online, gdy klienci realizują zakupy za pomocą usługi Apple Pay. Wbudowana zostanie w aplikację Wallet, dzięki czemu klienci mogą łatwo sprawdzić, ile zapłacili i ile muszą spłacić. Korzystając z sieci Mastercard, nowa opcja Apple Pay nie wymaga żadnych zmian infrastruktury u sprzedawców.

Na stronie iOS 16 Apple podaje, że Apple Pay Later pojawi się w przyszłej aktualizacji oprogramowania dla w Stanach Zjednoczonych i może nie być dostępna we wszystkich stanach. Opcja nie została jednak uwzględniona w iOS 16.2, a Mark Gurman z Bloomberg zasugerował, że może zostać uruchomiona dopiero w iOS 16.4 w przyszłym roku.

Funkcje iOS 16

Wyczekiwane funkcje iOS 16, czyli klucze bezpieczeństwa dla Apple ID

Firma Tima Cooka niedawno zaprezentowała nową funkcję kluczy bezpieczeństwa dla identyfikatora Apple ID, która według zapowiedzi będzie dostępna na całym świecie na początku 2023 roku. Ta opcja daje użytkownikom możliwość korzystania ze sprzętowych kluczy bezpieczeństwa w celu dalszej ochrony konta. W przypadku użytkowników, którzy ją włączą, wzmacniane jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe Apple, wymagając sprzętowego klucza bezpieczeństwa jako jednego z dwóch czynników zamiast kodu weryfikacyjnego z innego urządzenia Apple.

Apple nie planuje wypuścić własnych sprzętowych kluczy bezpieczeństwa. Ta funkcja będzie polegać na kluczach bezpieczeństwa innych firm dostępnych od marek takich jak Yubico. Pierwsza wersja beta systemu iOS 16.3 umożliwia korzystanie z funkcji Klucze bezpieczeństwa dla identyfikatora Apple ID, dlatego wydanie tej niezwykle ważnej funkcji jest już bliskie. 

Nowa aplikacja do muzyki, czyli Apple Classical

W sierpniu 2021 roku Apple ogłosiło przejęcie serwisu z muzyką klasyczną Primephonic. W komunikacie prasowym spółka z Cupertino powiedziała, że planuje uruchomić dedykowaną aplikację do muzyki klasycznej w 2022 roku, która łączyłaby interfejs użytkownika Primephonic z dodatkowymi funkcjami. Jednak rok dobiega końca, a nowy serwis dalej nie jest dostępny.

Na początku tego roku odniesienia do aplikacji zostały wykryte w wersji beta aplikacji Apple Music na Androida i iOS 15.5. Wynika z nich, że nazwa aplikacji ma brzmieć Apple Classical, a nie Apple Music Classical. Jeszcze więcej odniesień odkryto w pliku XML na serwerach Apple pod koniec września. Cały czas nie jest jasne, czy aplikacja zostanie wbudowana w system iOS, czy też zostanie udostępniona tylko w App Store.

Źródło: MacRumors

Motyw