Choć przejazdy zamawiane przez aplikację są wygodnym rozwiązaniem, to z ich bezpieczeństwem bywa różnie. Bolt stara się jednak poprawić ten aspekt, wprowadzając dodatkowe mechanizmy weryfikacji. Wśród nich są… obowiązkowe selfie dla kierowców.
Bolt i weryfikacja kierowców
9 grudnia odbył się Komitet Monitorujący z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Fundacji Feminoteka. Podczas spotkania omawiano rozwiązania, które wdrożył Bolt. Chodzi o następujące mechanizmy i inicjatywy:
- Zaostrzona weryfikacja aut na platformie Bolt – weryfikacja czy auta na platformie mają obowiązkowe oznakowanie samochodów,
- Zaostrzona weryfikacja kierowców na platformie Bolt – weryfikacja identyfikatorów kierowców taxi i badań psychologicznych i medycznych,
- Punkty Obsługi Kierowców – które Bolt otwiera w całej Polsce, gdzie kierowcy muszą osobiście dostarczyć powyższe dokumenty do weryfikacji.
- Wyrywkowa weryfikacja kierowców w czasie rzeczywistym – kierowcy podczas logowania muszą zrobić sobie selfie. Zdjęcie jest następnie porównywane ze zdjęciem w systemie, tak by potwierdzić, że osoba, która wykonuje przejazd, jest tą, za którą się podaje.
Bezpieczeństwo osób korzystających z aplikacji Bolt jest dla nas priorytetem, Podjęliśmy szereg działań, które mają to bezpieczeństwo poprawić. Bardzo nas cieszy, że pozytywne rezultaty naszych działań mogliśmy przedstawić członkom Komitetu Monitorującego. Zasadność tych działań potwierdza fakt, że branża zaczyna wprowadzać podobne rozwiązania, wzorowane na naszych szkoleniach dla kierowców. W Bolt nie poprzestajemy jednak w działaniu, systematycznie realizujemy naszą deklarację inwestycji 10 mln zł w bezpieczeństwo.
– mówi Paweł Kuncicki, Country Manager Bolt w Polsce.
Wprowadzanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo przejazdów wydaje się koniecznością w obliczu zachowań niektórych kierowców realizujących takie przejazdy. W ostatnim czasie policja przeprowadza akcje, podczas których kontrolowane są osoby wykonujące kursy zamawiane przez aplikacje takie jak Bolt, Uber, FreeNow itp.
Czytaj także: Bolt wprowadza przełomowe zmiany. Wśród nich znakowanie aut i badania psychologiczne dla kierowców
W październiku w Warszawie ujawniono takie przewinienia jak posługiwanie się fałszywym prawem jazdy, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Podobnie było na początku grudnia we Wrocławiu, gdzie służby skontrolowały 245 pojazdów. Podczas tej akcji zatrzymano też m.in. osobę podejrzewaną o dokonanie przestępstwa o charakterze seksualnym.
źródło: informacja prasowa, policja.gov.pl, zdjęcie główne: materiały prasowe/Bolt