Aplikacja mObywatel z funkcją składania donosów. Sprawdziliśmy, jak to działa

2 minuty czytania
Komentarze

Do aplikacji mObywatel nieoczekiwanie trafiła funkcja pozwalająca zgłaszać naruszenia prawa, z którymi spotkał się użytkownik. U niektórych osób nowy moduł od razu wzbudził negatywne skojarzenia, jednak cel inicjatywy w gruncie rzeczy trudno podważyć. Chodzi o walkę z przestępstwami środowiskowymi.

Zgłaszanie naruszeń prawa w aplikacji mObywatel – jak to działa?

mobywatel
źródło: Twitter/MKiŚ

Nowy moduł aplikacji mObywatel zaprezentował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej. Nazwa funkcji to Zgłoś interwencję, choć wśród komentujących internautów szybko zyskała ona miano elektronicznych donosów. Trzeba jednak podkreślić, że moduł nie ma na celu umożliwić np. złośliwego donoszenia na sąsiada, który krzywo zaparkował samochód. Chodzi o zwalczanie przestępstw mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Zaprezentowana przez wiceministra klimatu i środowiska funkcja jest już dostępna dla osób, które zaktualizowały mObywatela do najnowszej wersji. Sprawdziliśmy, jak działa. W aplikacji trzeba wejść w listę wszystkich dostępnych dokumentów i wybrać moduł o nazwie Naruszenia środowiskowe. Zgłaszając incydent, musimy podać następujące dane:

  • Kategoria zdarzenia
    • Porzucenie/nielegalne zdeponowanie/składanie/zakopywanie odpadów
    • Nielegalne przetwarzanie/odzysk/unieszkodliwianie/zakopywanie odpadów
    • Nielegalny transport odpadów
    • Nielegalne przywiezienie odpadów z zagranicy
    • Zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancjami
    • Inna sytuacja
  • Opis sprawy
  • Zdjęcie zdarzenia
  • Lokalizacja (można wpisać adres lub skorzystać z geolokalizacji)

Przed wysłaniem zgłoszenia możemy zaznaczyć, że sprawa była już zgłaszana administracji publicznej oraz podać swoje dane osobowe lub wybrać opcję zachowania poufności.

Choć funkcja Zgłoś interwencję to nowość w aplikacji mObywatel, to już wcześniej taki formularz był dostępny na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak wyjaśnia wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, pojawienie się funkcji w mObywatelu ułatwia przesyłanie zgłoszeń z poziomu telefonu oraz w sytuacji, gdy ktoś np. zauważy porzucone odpady w lesie i nie jest w stanie wskazać dokładnych danych adresowych.

Czytaj także: mObywatel z wyczekiwaną aktualizacją. Koniec problemów z PIN-em

Moduł Zgłoś interwencję został uruchomiony 20 października 2022 roku, choć początkowo nie było to specjalnie nagłaśnianie. Mimo to w trakcie pierwszych 21 dni pojawiło się 114 zgłoszeń zdarzeń negatywnie wpływających na środowisko wysłanych z aplikacji mObywatel.

źródło: MKiŚ, własne, zdjęcie główne: Twitter/MKiŚ

Motyw