mobywatel

Aplikacja mObywatel z nowymi funkcjami. Oszczędzisz na prądzie i kupisz węgiel

2 minuty czytania
Komentarze

Rozwój aplikacji mObywatel to ewenement, który należy podziwiać. Nie tak dawno informowaliśmy o wprowadzeniu w niej cyfrowych paszportów. Już niedługo pojawią się i nowe funkcje. Złożymy tam również wnioski o dodatek elektryczny, a także załatwimy dostawę węgla z państwowych źródeł.

mObywatel z dwoma nowymi, kluczowymi wnioskami

Janusz Cieszyński (Sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa) poinformował, że od 1 grudnia 2022 roku, złożymy w aplikacji mObywatel aż dwa nowe typy wniosków:

  • dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych
  • preferencyjny zakup węgla dla gospodarstw domowych

Co ważne, już od 25 listopada 2022, mObywatel pozwala również na sprawdzanie i porównywanie cen opału. Użytkownicy otrzymują informację o dostępnych punktach sprzedaży i aktualnych cenach surowców. Jeżeli nie chcecie korzystać z rządowej aplikacji, taki komplet danych uzyskacie również odwiedzając adres cieplo.gov.pl.

mObywatel przechodzi dynamiczny rozwój

To jednak nie są jedyne wnioski, jakie można złożyć przez rządową aplikację. Do 30 listopada 2022 roku, obywatele mają prawo wnioskować o dodatek do źródeł ciepła. Mało tego, do 30 czerwca 2023 roku należy złożyć oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną, jeśli istnieje taka potrzeba.

mobywatel dostępne wnioski
Wnioski, które obecnie można złożyć za pośrednictwem aplikacji mObywatel (fot. Cyfryzacja KPRM)

Jakie warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o zwiększenie limitu na energię elektryczną w mObywatel? Podpowiadamy:

  • 3 MWh
    • osoby prowadzące gospodarstwo rolne
    • posiadacze Karty Dużej Rodziny
  • 2,6 MWh
    • mieszkaniec, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
    • mieszkaniec poniżej 16 roku życia, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności
  • 0,25 MWh
    • dla każdej działki, gdy działamy w imieniu administracji Rodzinnych Ogrodów Działkowych, mającej wspólne opomiarowanie i energię elektryczną kupowaną na potrzeby administracji i altan działkowych, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza.

Zanim złożymy taki wniosek, warto sprawdzić numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE). Każdy z dokumentów można załączyć w aplikacji. Wystarczy tylko czytelne zdjęcie, nie trzeba wykonywać dodatkowych skanów.

Warto dodać, że aplikacja mObywatel lub Profil Zaufany można wykorzystać do zalogowania się do e-mikrofirma – to bezpłatny program do faktur przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

źródło: Cyfryzacja KPRM, chip.pl

Motyw