Uliczne kapsuły z fotowoltaiką — tak u sąsiada Polski pomaga się bezdomnym

2 minuty czytania
Komentarze

W niemieckim mieście Ulm można natknąć się na kapsuły dla bezdomnych. Niewielkie domki mają na dachu panele solarne. Fotowoltaika ma zapewnić wewnątrz stały dopływ energii. Osoby potrzebujące mogą znaleźć w nich schronienie, jednak cała inicjatywa budziła w przeszłości kontrowersje.

Tak wyglądają kapsuły dla bezdomnych w Ulm

źródło: genialne.pl

Zbliża się zima, a to szczególnie trudny czas dla bezdomnych. W Niemczech znaleziono jednak sposób na pomoc osobom, które nie mają gdzie znaleźć schronienia. To specjalne kapsuły ustawione na terenie miasta. O tym rozwiązaniu było głośno już trzy lata temu, choć nie obeszło się bez kontrowersji.

Nowsze kapsuły, które można spotkać w Ulm, wyglądają jak niewielkie domki. Na dachach mają panele fotowoltaiczne. Choć nie powalają swoimi rozmiarami, wydają się nie budzić negatywnych skojarzeń. Zupełnie inaczej było jednak z poprzednią wersją kapsuł, o których już w 2019 roku informowały niemieckie media. Niektórzy zwracali uwagę na bardzo małą wysokość konstrukcji, brak sanitariatów oraz kształt, który początkowo miał przypominać… trumnę. Sami bezdomni mieli jednak pozytywnie reagować na projekt.

Kapsuły mają pozwalać schronić się przez krótki czas (np. na jedną noc), a jako ich lokalizacje wskazywano miejsca, które nie są szczególnie zatłoczone, ale nie znajdują się również na zupełnym odludziu. Cała koncepcja została opracowana przez lokalne przedsiębiorstwo oraz agencje pomocy bezdomnym. Jak mówił Falko Pross, przedsiębiorca z branży IT zaangażowany w projekt, w inicjatywie chodzi o awaryjne schronienie w postaci kapsuły do ​​spania, która ma chronić przed bardzo niskimi temperaturami, wiatrem i wilgocią.

Kilkanaście miesięcy temu kapsuły (jeszcze starego typu) ulepszono. Poprawiono mechanizm blokujący oraz uszczelnienie, dodano czujniki dymu i CO2, termometr i przycisk alarmowy, zamontowano światło. Kapsuły zostały również wyposażone w czujniki ruchu, dzięki którym pracownicy Caritas otrzymują informację, że ktoś zajął miejsce w kapsule i mogą następnego dnia odwiedzić taką osobę i przedstawić jej możliwości dalszego funkcjonowania, np. zaproponować miejsce w schronisku. Kapsuła nie jest bowiem rozwiązaniem przewidzianym do użytkowania przez długi czas przez jedną osobę.

źródło: augsburger-allgemeine.de, Suddeutsche Zeintung, Aleteia

Motyw