Aplikacje Apple trafią na Windows 11. To kolejny rozdział burzliwego związku gigantów

5 minut czytania
Komentarze

Apple i Microsoft to dwie rywalizujące ze sobą od lat firmy. Konkurencja zaczęła się w momencie, kiedy firmą z Cupertino rządził Steve Jobs, a spółką z Redmond kierował Bill Gates. Nienawiść i wojny prowadzone przez obu szefów były szczególnie uwydatnione w filmie o Jobsie. Przypomnę, że Apple oskarżało Microsoft o plagiat systemu, który oparty był na oknach. Walka o klientów komputerów osobistych trwała przez długi czas. Jednak dzisiaj firmy na wielu polach częściej współpracują, niż rywalizują. I ta współpraca z pewnością im się opłaca. I opłacać nadal będzie, bowiem pod ostatniej konferencji Microsoftu, dowiedzieliśmy się, że aplikacje takie jak Apple Music, iCloud czy Apple TV+, zagoszczą także w ekosystemie Windowsa.

Sprawdź też: Surface Laptop 4 w niesamowitej promocji! Świetny sprzęt Microsoftu w dobrej cenie – spiesz się!

Apple i Microsoft – kto się czubi, ten się lubi?

Jedną z pamiętliwych kampanii marketingowych Apple była ta ze sloganem: „Get a Mac”, która trwała od 2006 do 2009 roku. Warto jednak pamiętać, że jakiekolwiek „spory” między firmami dotyczyły jedynie rynku komputerów, czyli: Mac kontra PC, a nie bezpośrednio Apple kontra Microsoft. Znawcy Apple twierdzą, że w 66 reklamach ani razu nie wymieniono nazwy Microsoft.

apple MacBook

Prawdziwa konkurencja toczy się między Apple, a firmami takimi jak HP, Dell, Lenovo, Acer czy ASUS – które produkują tani sprzęt dla różnych klientów – przede wszystkim tych o mniej zasobnych portfelach. Kilka lat temu do miana producentów sprzętu dołączył Microsoft, który wydaje np. Surface Laptopy – trafiają one jednak do naprawdę niszowych klientów. Trudno tu zatem mówić o konkurencji na rynku przenośnych komputerów.

Gigant z Redmond z pewnością nie chce, aby Apple upadło (to jest kompletnie niewyobrażalne) i odwrotnie. Obie firmy utrzymują pozory poważnej konkurencji w celach marketingowych, ale w ostatnich latach przykładów współpracy jest znacznie więcej niż konkurencji.

Apple i Microsoft – przykłady współpracy

Apple i Microsoft

Przykładów współpracy między Apple i Microsoft jest naprawdę wiele. Przyjrzyjmy się najważniejszym:

  • MS Office zadebiutował na MacBookach już w 1989 roku, czyli w czasach największej rywalizacji firm o klienta na rynku komputerów. W 2005 roku umowa na produkcję pakietu Office została wznowiona,
  • W 2003 roku Apple wydało iTunes na Windowsa. Był to akurat smutny okres dla użytkowników systemu Microsoftu, bowiem aplikacja muzyczna to najgorszy program, jaki trafił kiedykolwiek na ten system. Jej główna wada to powolne działanie, a wręcz zacinanie się, przez co niejeden użytkownik stracił zdrowie psychiczne,
  • W 2011 roku Microsoft sukcesywnie zaczął wprowadzać aplikacje Office na iPady. Zaczął od OneNote, a potem pojawiło się wsparcie dla kolejnych programów pakietu,
  • W 2012 roku Apple i Microsoft zawarły współpracę przy zakupie patentów Kodaka. Porozumienie zostało zawarte, żeby konkurować z Google, które według Apple stworzyło kopię iOS (w postaci Androida), a według Microsoftu naruszało patenty Linuxa,
  • W 2013 roku Apple wdrożyło Bing jako domyślną wyszukiwarkę w iOS 7. Jest to wręcz nie do pomyślenia, ale amerykański gigant chciał dopiec Google, którego silnik mu nie odpowiadał.
Microsoft Office 2021 z dożywotnią licencją

Najbardziej współpracę Apple i Microsoft widać właśnie na polu pakietu Office. Większość nowoczesnego świata technologicznego korzysta obecnie z rozwiązań Office 365. Apple nie postrzega tej usługi jako rzeczy konkurencyjnej. Office wzmacnia ich urządzenia, mimo że firma z Cupertino ma własny, ale mniej funkcjonalny pakiet biurowy w ofercie. Apple i Microsoft od samego początku współpracowały, aby zapewnić użytkownikom komputerów Mac doskonałą produktywność pakietu Office, która potem została wdrożona także na iPady. Przedstawiciele Apple zachwalają przede wszystkim płynność działania i funkcjonalność rozwiązań firmy z Redmond. Microsoft przede wszystkim oferuje rozwiązania dla przedsiębiorstw, których Apple nie ma.

W ostatnim okresie bardzo sprawdziła się też aplikacja Teams, która wzmacnia pracę zdalną. Program ten, który dostępny jest także na iPhone’y, ma średnią ocen na poziomie 4.6.

Jak będzie wyglądała przyszłość tego burzliwego związku?

Wygląda na to, że współpraca Apple i Microsoft będzie kontynuowana. Na niedawnym wydarzeniu Ignite, gigant z Redmond zaprezentował nowe urządzenia Surface oraz zapowiedział kilka programów Apple, które zadebiutują na systemach Microsoftu!

icloud windows 11

Jednym z nich jest Apple Music, które właśnie pojawiło się na platformie Xbox. Co więcej, aplikacja w końcu trafiła także do Microsoft Store w ramach testów. Wygląda na to, że Apple zaczęło poważnie traktować odświeżony Sklep Microsoftu i chce zadbać o użytkowników, którzy mają iPhone’y, ale korzystają z konkurencyjnego systemu. Na Windows ma też trafić Apple TV+. Testerzy wkrótce otrzymają wersję zapoznawczą do sprawdzenia.

Co ciekawe, na Windows 11 pojawi się też możliwość podejrzenia zdjęć iCloud dzięki synchronizacji usługi z aplikacją Zdjęcia. To wręcz niesamowite, że takie udogodnienie trafi na konkurencyjny system. Użytkownicy iPhone’ów, którzy mają komputery z Windowsem, w końcu będą mogli bez problemu zsynchronizować swoje fotografie. Ponadto z łatwością udostępnią zdjęcia z komputera i usługi OneDrive. Żeby zadbać o porządek, korzystający będą mogli użyć bocznego panelu, w którym widnieje opcja wybrania tylko zdjęć iCloud do wyświetlania. Aby tę niesamowitą integrację uzyskać, użytkownicy będą musieli zainstalować najnowszą aplikację Apple iCloud Windows.

Źródło: quora,businessinsider, Computerworld, theverge, microsoft

Motyw