smartfon z włączonym ekranem i ikoną aplikacji whatsapp na ekranie głównym. Głosówki w WhatsApp będą teraz lepsze.

WhatsApp – jak działa? Sprawdź, czym wyróżnia się ten komunikator

11 minut czytania
Komentarze

WhatsApp charakteryzuje się prostym w obsłudze interfejsem, aby z niego korzystać, wystarczy połączyć swoje konto z numerem telefonu. Sprawiło to, że aplikacja pokonała wszystkich swoich konkurentów i na ten korzysta z niej już ponad dwa miliardy osób. Sprawdzamy, jakie cechy wyróżniają WhatsApp – jak działa, i czy warto z niego korzystać.

Aplikację WhatsApp można pobrać z Google Play oraz App Store, zatem dostęp do niej mają zarówno użytkownicy systemu, Windows, Android, jak i iOS. Można z niej korzystać na telefonie oraz na komputerze. Do jej działania będziesz potrzebować tylko dostępu do Internetu. A zatem co ma do zaoferowania WhatsApp? Jak działa?

Co to jest WhatsApp?

WhatsApp – jak działa? Aplikacja służy do wymiany wiadomości tekstowych, filmów oraz zdjęć, jednak z tego komunikatora możesz korzystać tylko wtedy, jeśli dodasz swój numer telefonu. W przeciwnym razie po prostu nie będziesz mógł używać aplikacji. Oczywiście w sieci można znaleźć kilka sposobów na podanie fałszywego numeru, ale korzystanie z nich najprawdopodobniej zakończy się blokadą lub usunięciem Twojego konta na WhatsApp. Tu można dostrzec znaczącą różnicę w porównaniu z Messengerem, ponieważ w tym drugim komunikatorze należy podać adres e-mail.

Jak działa aplikacja WhatsApp i jak z niej korzystać?

Chcemy ułatwić Ci korzystanie z aplikacji WhatsApp, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w szybkim uruchomieniu komunikatora. WhatsApp – jak działa?

Logowanie do WhatsApp – jak działa?

Pobieranie WhatsApp – jak działa? Po zainstalowaniu aplikacji WhatsApp na swoim urządzeniu wpisz swój numer telefonu, a następnie potwierdź, że jesteś jego właścicielem. Na podany numer otrzymasz wiadomość SMS z 6-cyfrowym kodem SMS. Możesz również przeprowadzić rejestrację przez rozmowę. Otrzymany kod należy wpisać w aplikacji. Jeżeli pozytywnie przejdziesz weryfikację, utworzysz swoje konto na WhatsApp. W kolejnym kroku wybierz nazwę i dodaj swoje zdjęcie profilowe.

Proces rejestracji konta na WhatsApp nie powinien Ci zająć dłużej niż 3 minuty. Czasem jednak nieco się wydłuża, czego przyczyną jest najczęściej opóźnienie w przesyłaniu kodu SMS. Jeżeli kod do Ciebie nie dotarł, sprawdź, czy nie popełniłeś błędu w trakcie wpisywania numeru telefonu. Inną przyczyną problemów z kodem SMS bywa również słaby zasięg.

Prowadzenie rozmów na WhatsApp – jak działa?

Dotykając zielonej ikony, która znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu rozpoczniesz czat na WhatsApp. Jak działa ta opcja? Na ekranie wyświetli się lista wszystkich Twoich kontaktów. Wybierz jedną z osób i wpisz wiadomość w polu tekstowym. Na WhatsApp zdjęcia możesz wysyłać, wciskając ikonę plusa lub spinacza, która symbolizuje załącznik. Wówczas otworzy się Twoja Galeria na telefonie. Wybierz konkretne zdjęcie lub wideo i naciśnij zielony przycisk, aby je wysłać.

Dostępna jest także funkcja Aparatu, dzięki której zrobisz nowe zdjęcie lub nagrasz nowy film od razu z aplikacji WhatsApp. Jak działa to narzędzie? W tym przypadku należy kliknąć ikonę aparatu, która uruchomi kamerę w telefonie. Po kliknięciu białego okręgu rozpoczniesz nagrywanie.

Na WhatsApp można wysyłać również wiadomości głosowe. Jeśli nie chcesz tracić czasu na wpisywanie treści, wyślij nagranie głosowe bezpośrednio z aplikacji WhatsApp. Jak działa to rozwiązanie? Wystarczy, że naciśniesz i przytrzymasz ikonę mikrofonu. Nagrywanie przerwiesz, zdejmując palec z ikony.

Kopia zapasowa WhatsApp

WhatsApp – jak działa tworzenie kopii zapasowej? Jeżeli nie chcesz utracić dostępu do ważnych wiadomości oraz zdjęć, warto utworzyć kopię zapasową danych. Zapiszesz ją na Dysku Google, w iCloud lub w pamięci wewnętrznej telefonu. Jeżeli zmieniasz urządzenie na nowe, kopia pozwoli Ci odzyskać wszystkie wiadomości. W opcjach aplikacji dostępne jest również ustawienie, które pozwoli Ci zadecydować, jak często WhatsApp powinien tworzyć kopię danych.

Masz już kopię zapasową na WhatsApp. Jak działa zapisywanie? Każdego dnia o godzinie 4 rano automatycznie zapisywane są wszystkie dane z komunikatora. Ty nie musisz nic robić.

Czy można znaleźć kogoś na WhatsApp bez numeru telefonu?

WhatsApp – jak działa synchronizacja kontaktów? Aplikacja automatycznie zapisuje wszystkie Twoje kontakty z książki telefonicznej. Możesz również dodać kogoś, jeśli znasz jego numer telefonu. Co zrobić, kiedy nie znasz numeru, a chcesz komunikować się z kimś przez WhatsApp? Jak działa aplikacja w tym przypadku? Niestety nie masz zbyt wielu możliwości. Będzie potrzebować kodu QR. Po wykonaniu jego skanu będzie mógł dodać kolejnego użytkownika do swoich kontaktów na WhatsApp bez numeru. Twój osobisty kod QR jest dostępny w ustawieniach aplikacji WhatsApp.

Jak zapisywać zdjęcia w WhatsApp?

Zapisywanie zdjęć w WhatsApp – jak działa? Wszelkie filmy oraz zdjęcia, które otrzymujesz od swoich przyjaciół oraz znajomych, są zapisywane na w pamięci urządzenia. Jednak nie musisz korzystać z tej opcji i w każdej chwili możesz ją wyłączyć. Wystarczy, że przejdziesz do sekcji „Ustawienia” i odznaczysz opcję „Multimedia w galerii”. Wówczas wszelkie pliki multimedialne będą zapisywane jako kopia zapasowa. Nie znikną, nawet jeśli nie zapiszesz ich w telefonie.

Wszelkie multimedia, które przesłali Ci Twoi znajomi na WhatsApp są dostępne w ustawieniach. Możesz je zobaczyć, jeśli przejdziesz do zakładki „Pamięć i dane”, a następnie wybierzesz opcję „Zarządzaj pamięcią”. Znajdziesz tam wszystkie multimedia, które były zapisywane w kopii zapasowej.

Status na WhatsApp – jak działa ta funkcja?

Status na WhatsApp to funkcja podobna do Stories, które jest już dobrze znana dzięki Snapchatowi oraz Instagramowi. Pozwala ona na dodawanie zdjęć, które będą wyświetlane wszystkim Twoim kontaktom na WhatsApp. Jak działa ich dodawanie? Wystarczy, że klikniesz zakładkę „Status” i dołączysz wybrane zdjęcie. Oczywiście zawsze może zmienić grupy użytkowników, które będą mogły je zobaczyć.

WhatsApp — jak działa na komputerze?

Chcesz mieć na komputerze WhatsApp? Jak działa? Aktualnie WhatsApp jest dostępny zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i aplikacji dla systemów Windows oraz MacOS. Możesz zalogować się na swoje konto, skanując swoim telefonem kod QR na ekranie komputera. To rozwiązanie pozwala Ci na uzyskanie dostępu do rozmów oraz multimediów z poziomu laptopa.

Jeżeli zaznaczysz opcję „Nie wylogowuj mnie w przeglądarce lub w aplikacji będziesz zalogowany tak długo, aż nie klikniesz przycisku „Wyloguj”. Specjalna ikonka powiadomień na smartfonie poinformuje Cię o tym, że korzystasz z aplikacji WhatsApp na komputerze.

WhatsApp Business – na czym polega?

Biznesowy WhatsApp – jak działa? Do swojej dyspozycji masz WhatsApp Business, czyli aplikację, która jest przeznaczona dla firm. W tej wersji komunikatora otrzymujesz narzędzia, które ułatwią Ci utworzenie profilu biznesowego oraz kontakt z klientami. Oczywiście WhatsApp Business ma dokładnie te same opcje, co jego wersja podstawowa. Komunikator w wersji biznesowej możesz połączyć z firmowym numerem telefonu. Oznacza to, że na jednym smartfonie możesz korzystać z konta prywatnego oraz biznesowego. Mimo że nie można ustawić podpisu jak w Gmail, WhatsApp często wykorzystywany jest do komunikacji firmowej.

Usuwanie konta WhatsApp – jak działa?

Swoje konto WhatsApp możesz usunąć z poziomu ustawień. Wystarczy, że przejdziesz do sekcji „Konto” i wybierzesz pozycję „Usuń konto”. Najpierw należy wpisać numer telefonu, zatwierdzić, a następnie wybrać jeden z powodów usunięcia profilu. Po usunięciu konta WhatsApp zniknie cała historia konwersacji oraz inne dane, które były wprowadzane w aplikacji.

WhatsApp – jak działa usuwanie danych z serwera? Oczywiście dane nie znikają od razu. Z informacji dostarczonych przez Meta wynika, że usuwanie konta WhatsApp może potrwać aż 90 dni. Co prawda, Ty nie będzie mógł zalogować się na swoje konto, jednak Twoje dane pozostaną na serwerach zapasowych.

Czy aplikacja WhatsApp jest bezpieczna?

WhatsApp – jak działa system zabezpieczeń w komunikatorze? Jeżeli przesyłasz w aplikacji prywatne dane, nie musisz obawiać się o ich bezpieczeństwo. Wszystkie połączenia oraz wiadomości są w pełni szyfrowane. Dostęp do prowadzonych konwersacji mają tylko te osoby, które bezpośrednio w nich uczestniczą. Nikt inny nie ma dostępu do tych treści.

Jak połączyły się ze sobą WhatsApp i Facebook?

Facebook kupił WhatsApp w 2014 i od tego czasu zaczął pracować nad dalszym rozwojem serwisu. Jednak w 2021 roku ogłoszono nową politykę prywatności, która spotkała się z ogromnym niezadowoleniem użytkowników WhatsAppa. Zmiany dotyczyły kwestii związanych z dzieleniem się informacjami z Facebookiem. Użytkownicy byli niezadowoleni, ponieważ nowa polityka naruszała przepisy RODO.

Osoby korzystające z WhatsApp nie chciały zgodzić się na nowy regulamin, ponieważ Facebook zażądał takich informacji jak:

  • wyrażenie zgody na przesyłanie informacji o czasie i długości sesji,
  • adres IP,
  •  lokalizacja,
  • obrazki i awatary,
  • ustawienia,
  • informacje o urządzeniu, na którym zainstalowany jest WhatsApp.

Po co zbierane są dane z WhatsApp? Jak działa nowa polityka? Dane mają służyć do personalizacji reklam oraz treści we wszystkich usługach, które należą do Mety. Rozmowy na WhatsApp wciąż pozostają zaszyfrowane, więc firma Zuckerberga nie będzie miała do nich dostępu. Komunikator cieszył się dużym zaufaniem użytkowników ze względu na ochronę prywatności. Jednak niestety po ostatnich zmianach zaufanie znacząco spadło.

WhatsApp kontra Messenger

WhatsApp powstał w 2009 roku i od tego czasu zyskał sporo fanów. Wpływ na to miała oczywiście gwarancja ochrony prywatności wszelkich informacji przesyłanych w tym komunikatorze. Na WhatsApp nie może znaleźć Cię osoba, która nie ma dostępu do Twojego kodu QR czy numeru telefonu.

WhatsApp pozwala dotrzeć do Ciebie tylko tym użytkownikom, którzy mają Cię na liście swoich kontaktów. Pozwala Ci to nad zachowaniem większej kontroli nad tym, kto może się z Tobą kontaktować. Twój numer telefonu nie jest udostępniany publicznie.

Znasz już WhatsApp. Jak działa Messenger? Czy aplikacje mogą ze sobą w ogóle konkurować? Messenger jest połączony z Twoim kontem na Facebooku. A więc jeśli nie zablokujesz tej opcji, to każdy z użytkowników Facebooka będzie mógł wysłać do Ciebie wiadomość.

Jeśli chodzi o przesyłanie plików multimedialnych przez Messenger, musisz pogodzić się z ryzykiem utraty jakości. To jeden z największych minusów tej aplikacji. Wysyłając zdjęcia na WhatsApp nie musisz obawiać się, że pliki mogą stracić swoją jakość.

Czy WhatsApp może zastąpić tradycyjne SMS-y?

WhatsApp – jak działa? Komunikator ten umożliwia Ci przesyłanie różnorodnych treści praktycznie bez żadnych opłat. Jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że WhatsApp w pełni zastąpił zwyczajne SMS-y oraz rozmowy telefonicznie.

WhatsApp jest najpopularniejszym komunikatorem online, jednak dotyczy to głównie sfery prywatnej. Podczas prowadzenia rozmów biznesowych i innych komunikatów wysyłanych publicznie wciąż wykorzystywane są SMS-y oraz rozmowy telefoniczne. Tradycyjne metody są niezawodne. Do ich działania wystarczy po prostu telefon – niepotrzebne są żadne zewnętrzne aplikacje.

WhatsApp – jak działa? Dlaczego warto z niego korzystać?

WhatsApp stracił nieco swoich atutów przez nową politykę prywatności prowadzoną przez firmę Meta, jednak wciąż cieszy się ogromną popularnością ze względu na prosty w obsłudze interfejs.

Aplikacje jest bardziej popularna niż Skype i dzisiaj chyba nie ma osoby, która nie znałaby tego komunikatora. Liczba ponad 2 miliardów użytkowników mówi sama za siebie.

WhatsApp – jak działa teraz i jaka będzie jego przyszłość? Na razie na rynku nie pojawił się konkurent, który mógłby mu zagrozić. Jeśli Meta nie będzie wprowadzać drastycznych zmian w polityce prywatności, to popularność komunikatora będzie tylko wzrastać, zwłaszcza że zapewnia większą prywatność niż Messenger.

Motyw