Przyspieszenie Windowsa 11 22H2

Zainstalowałem nową wersję Windows 11. Oto pięć zmian, które pokochałem i dwie, które mi się nie spodobały

6 minut czytania
Komentarze

Minął prawie rok od momentu instalacji Windows 11 na moim sprzęcie. System ten jest najlepszym i najbardziej rozbudowanym, jaki Microsoft wydał w swojej karierze — co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie oznacza to, że nie zawiera irytujących wad, które z biegiem czasu – mam nadzieję, zostaną naprawione. Ot choćby fakt, iż system zawiera wiele obszarów, które wyglądają jak sprzed 10-15 lat (np. Panel Sterowania czy Menedżer Urządzeń). Aby poprawić wygląd i zwiększyć funkcjonalność platformy, gigant z Redmond wydaje aktualizacje systemu. Kilka dni temu pojawił się najnowszy Update 22H2, którego zainstalowałem na swoim laptopie. Zawiera on wiele ulepszeń, które sprawiają, że system wygląda i działa jeszcze lepiej. Po raz kolejny wzmocnione zostały także produktywność i efektywność.

Sprawdź też: Ten mocarny smartfon z Androidem jest w promocji!

Zainstalowałem aktualizację Windows 11 22H2

Windows 11 22H2

Microsoft twierdzi, że Windows 11 jest najczęściej używaną i najbardziej lubianą wersją systemu w historii. Trudno nie wierzyć w ten postulat, jednak przed firmą dużo pracy, aby jeszcze bardziej zwiększyć zadowolenie użytkowników. W tym celu gigant z Redmond koncentruje się na takich obszarach jak: zwiększenie produktywności, poprawa bezpieczeństwa, stworzenie z Windowsa 11 centrum rozrywki. Aktualizacja 22H2 sprawia, że Microsoft jest coraz bliżej osiągnięcia tych celów.

Zmiany w aktualizacji Windows 11, które pokochałem

Menedżer zadań

Windows 11 Menedżer zadań

Menedżer Zadań to narzędzie, z którego korzystam w razie pojawienia się problemów z Windowsem 11. Cieszy mnie fakt, że obszar ten zyskał nowy wygląd i menu, które stało się minimalistyczne. W odświeżonym programie widzimy ikony znajdujące się po lewej stronie. Znajdziemy tu dobrze znane funkcje jak ustawienia wydajności, historię aplikacji czy autostart. Program zyskał też tryb ciemny, a także kilka niewielkich ulepszeń.

Zaktualizowane centrum akcji

ułatwienia dostępu Windows 11

Centrum akcji i powiadomień charakteryzuje się możliwością dostosowania prostych ustawień. Nowa aktualizacja Windows 11 dodała tu bardziej rozbudowaną opcję Ułatwień dostępu. Być może wielu użytkowników będzie kojarzyło ją przede wszystkim z usprawnieniami dla osób niepełnosprawnych, jednak w rzeczywistości, opcja sprawdzi się dla standardowego korzystającego. Znajduje się tu opcja napisów na żywo, która przydaje się podczas oglądania filmów – niestety na razie dostępna tylko w USA. Inne opcje zawierają lupę, narratora, dźwięk mono czy filtry kolorów.

Ulepszone przyciąganie okien

przyciąganie okien

Odkąd ta funkcja pojawiła się w Windows 11, od razu zdobyła moje serce! Przyciąganie okien pozwala zwiększyć wielozadaniowość. Dzięki niej mogę ustawić na ekranie wiele okien obok siebie i to w bardzo prosty sposób. Aby korzystać z tej opcji, wystarczy najechać kursorem na ikonę powiększenia/pomniejszenia okna i wybrać, któryś z dostępnych szablonów zestawienia okien. Windows 11 22H2 wprowadził ulepszenie tej funkcji. W nowej aktualizacji przyciąganie okien ma lepszą nawigację dotykową i co najważniejsze, możliwość przyciągania wielu kart przeglądarki w Microsoft Edge.

Sesje skupienia

sesje skupienia Windows 11

Nowa aktualizacja przyda mi się w momentach, kiedy chcę skupić się na pracy w pakiecie Office. Sesje skupienia i tryb nie przeszkadzać to idealne narzędzia, aby zminimalizować czynniki rozpraszające. Aby skorzystać z nowej możliwości, wystarczy włączyć odświeżoną aplikację Zegar, która w końcu wygląda nowocześnie.

Najważniejsze opcje zostały przesunięte na lewą stronę i widnieją w postaci ikon. Widzimy tu opcje stopera, budzika, zegara i co najważniejsze Sesje koncentracji. Aby włączyć tę funkcję, należy ustawić czas jej trwania i wcisnąć czarny guzik. Dodatkowo aplikację można połączyć ze Spotify oraz To Do. Warto dodać, że w trakcie sesji fokusowej Windows włączy tryb Nie przeszkadzać, który wycisza powiadomienia oraz wyłączy odznaki na Pasku Zadań. W czasie sesji system przypomina też o robieniu przerw – to świetna sprawa!

Lepsze bezpieczeństwo

Nowa aktualizacja systemu Windows 11 2022 wzmacnia bezpieczeństwo. Nowy Microsoft Defender SmartScreen identyfikuje i informuje w momencie, gdy użytkownik wprowadzi swoje dane uwierzytelniające Microsoft do złośliwej aplikacji lub zhakowanej witryny.

Co jeszcze się pojawi, na co czekam, a czego jeszcze nie mam

Nowy Eksplorator plików

Eksplorator plików karty zakładki

Ten obszar wkurzał mnie od czasów Windowsa 95. Można zatem stwierdzić, że Microsoft miał doprowadzić go do normalnego stanu po 27 latach istnienia – tak się na razie nie stało. Premiera tej nowości została zapowiedziana na październik, Według tego, co pokazał nam Microsoft, Eksplorator plików ma wyglądać nowocześnie, a jego design będzie pasował do języka Windowsa 11. Największą nowością tego obszaru będą tak bardzo potrzebne i oczekiwane przeze mnie zakładki! Niestety, nadal muszę otwierać trzy okna, aby przerzucić pliki z jednego folderu do drugiego. To jest irytujące i wprowadza chaos na Pasku zadań za każdym razem, gdy chcę przeorganizować układ plików lub folderów. W związku z powyższym czekam do października z niecierpliwością!

Zaktualizowana aplikacja Zdjęcia

W najbliższej przyszłości ma zadebiutować też odświeżona aplikacja Zdjęcia. Zobaczymy tu nowy interfejs, który upraszcza przeglądanie, wyszukiwanie, zarządzanie i używanie kolekcji zdjęć. ​Program został dostosowany także do łatwego tworzenia kopii zapasowych zdjęć za pomocą usługi OneDrive.

Opcje kamery w Ustawieniach

opcje kamery Windows 11

W dobie pandemii COVID-19 Windows był przydatny w spotkaniach zdalnych. Uczniowie czy pracownicy chętnie korzystali z aplikacji Teams, w której widniały opcje konfigurowania kamery i tego, jak będziemy w niej widoczni. Microsoft twierdzi, że w aktualizacji 22H2 dodał możliwość korzystania z Windows Studio Effects do sekcji Ustawień. Znajdują się tam możliwości np. ustawienia rozmycia tła, które przydaje się w Teams. Microsoft chce, aby użytkownik dostosował ustawienia na długo przed spotkaniem, aby brzmiał i prezentował się jak najlepiej. Niestety, gigant z Redmond dodał adnotację, że dostępność tej funkcji zależy od hardware’u. Mój Razer Blade z 2021 roku na razie nie dostał takiej funkcji, nad czym bardzo ubolewam – przydałaby mi się!

Co mi się nie spodobało – z tych funkcji nie skorzystam

Clipchamp

ClipChamp

W dzisiejszym świecie tworzenie treści wideo jest bardzo istotne – szczególnie dla młodzieży. Takie aplikacje jak TikTok czy Instagram promują tworzenie krótkich filmów. Żeby to zrobić, trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia. W tym miejscu z pomocą przychodzi Microsoft z aplikacją Clipchamp, która w ramach aktualizacji Windowsa 11, pojawiła się do pobrania w sklepie. Zawiera szablony i proste w użyciu narzędzia do tworzenia treści filmowych. Ja podziękuję, bo to leży poza moją sferą zainteresowań, ale ktoś inny może chętnie skorzysta.

Profesjonalny gaming

xbox Game Pass windows 11

Z uwagi na to, że nie jestem nałogowym, czy też profesjonalnym graczem, nie skorzystam z nowych funkcji wprowadzonych przez aktualizację. Chodzi o Auto HDR i zmienną częstotliwość odświeżania w grach z oknami. Nie mam też subskrypcji Game Pass, więc nie skorzystam z jej wbudowanego narzędzia w aplikację Xbox. Wszelkie poprawki wprowadzone w tym narzędziu oraz usprawnienia… są więc dla mnie całkowicie zbędne, choć dobrze, że Microsoft troszczy się coraz bardziej także i o tę część użytkowników Windowsa.

Przeczytaj także: Windows 12 – jeśli powstanie, o to co powinien posiadać

Przeczytaj także: Mobilny Windows na twoim Androidzie w kilku krokach

Motyw